EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yırcalı Bakanlara Ev Sahipliği Yaptı

Yırcalı Bakanlara Ev Sahipliği Yaptı
12 views
23 Şubat 2017 - 10:14

Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan 5. İş Forumu’na Başkanlık yapan DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Balıkesirli iş adamı Rona Yırcalı, üç ülke arasındaki bölgesel istikrara dikkat çekti. Yırcalı, iş dünyası olarak hedeflenen üçlü ticaret hacminin 20 milyar dolara gelmesi için ticaret hacmini büyütülmesi gerektiğini söyledi.
Beş yıldan buyana aralıksız yapılan bu forumlara üç ülkenin ekonomi bakanları katılırken, ülkeler arasındaki ekonomik konular ve o ülkelerde yatırım yapan kuruluşların sıkıntıları da ele alınmakta.
DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı’nın açılış konuşmasıyla başlayan ve üç ülkeden 500 civarında iş adamının katıldığı toplantıya, T.C. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü ile Azerbaycan Ekonomi Bakanı Şahin Mustafayev ve Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Giorgi Gakharıa katıldı.
Forumun açılış konuşmasını yapan DEİK Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Rona Yırcalı, Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan’ın bölgede istikrar eksenlerini inşa etmek için yoğun çaba sarf ettiğini belirtti. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında tesis edilen ekonomik ve ticari ilişkilerin, üçlü iş birliği için bir temel oluşturduğunu belirten Yırcalı, bir önceki İş Forumunda üçlü ticaret hacminin 20 milyar ABD Doları seviyelerine ulaşması gerektiğinin hedeflendiğini vurgulayarak, “Henüz bu hedefin çok uzağındayız. Son üç yılda üçlü ticaret hacmimiz 14 milyar ABD Doları civarında. Üç ülkenin iş dünyaları temsilcileri olarak bizlerin sorumluluğu ise, belirlenen hedefe ulaşmak ve ticaret hacmini büyütmek” dedi. Ekonomik ve ticari ilişkilerde bölgesel iş birliğini artırmaya yönelik konuların ele alındığını belirten Yırcalı, proje finansman modelleri, taşımacılık ve ulaştırma alanlarında üç ülke iş dünyalarının potansiyel ortaklıklarının araştırılacağını söyledi.
Sabahki açılıştan sonra ülke ekonomileri üzerinde takdimler yapıldı ve sektörel oturumlar ile çalışmalara devam edildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1