EGE GÜNDEM GAZETESİ

Anaplı Duayenler Bir Arada

Anaplı Duayenler Bir Arada
27 views
22 Şubat 2017 - 12:26

Bir dönem Türk siyasi tarihinde fırtına gibi esen Anavatan Partisi’nin Balıkesir’deki duayenleri Ticaret Borsası Sosyal Tesisleri’nde bir araya gelerek geçmişi yad etti. Bir dönem Balıkesir’de ANAP İl Başkanlığı, merkez ilçe başkanlığı ve yöneticilik yapan isimler nostalji yemeğinde bir araya geldi.

ANAP eski il başkanlarından Mustafa Sami Tabanlı öncülüğünde bir araya gelen partililer önümüzdeki süreçte ANAP’ın yeniden diriltilmesi için istişarelerde bulundu. ANAP’lı yöneticiler önümüzdeki günlerde daha geniş çaplı yemekle Balıkesir’de teşkilatlanmanın sinyalini verdiler.
ANAP DUAYENLER YENİDEN

Düzenlenen nostalji yemeğine İl Yönetim Kurulu eski üyeleri İsmail Ergüven, Ferit Börekçi, Belediye Meclis eski üyesi Hasan Gümüş, ilçe eski başkanlarından Metin Erdağ, il ve merkez ilçe eski yöneticisi Faruk Kırdal, İl yönetim kurulu eski üyesi Yalçın Hasdağlı, İl eski başkanları Sadık Çarıkçı, Mustafa Sami Tabanlı, İl yönetim kurulu eski üyesi Muharrem Çandar, eski yöneticilerden Halim Ceylan, merkez ilçe eski başkanlarından Sadettin Ercan ve yöneticilerden Mustafa Yalazı katıldı. Gecede ayrıca ANAP’ın yeni dönem isimlerinden Nihal Dinç, Habibe Aktaş İril, Ezgi Birgen, Ayşe Başaran ve Hanife Ülger de yer aldı.
TOPLANTILARIMIZ SÜRECEK
Samimi bir ortamda geçmişin yad edildiği yemekli toplantıda konuşan eski yöneticilerden Halim Ceylan bu tür birlikteliklerin daha sıklıkla ve daha geniş katılımlarla yapılması gerektiğini ifade etti. Ceylan bir sonraki birliktelikte Anavatan Partisi’nde bakanlık yapmış isimlerin de katılarak birlik, bütünlük mesajı verileceğini bildirdi.
GENÇLERİ PARTİYE ÇEKMELİYİZ
ANAP eski il başkanlarından Sadık Çarıkçı ise geçmiş dönemdeki Anavatan Partisi’nin yaptığı hizmetlerin unutulmasından derin üzüntü duyduğunu ifade etti. Nisan ayında yapılacak referandumdan da bahseden Çarıkçı referandumun hayırlara vesile olmasını temenni etti. Çarıkçı, “Evet veren de hayır veren de bizim vatandaşımız. Kimseyi ötelemememiz lazım. Herkesin gönlünü kazanmamız lazım. Özellikle de gençlerin gönlünü kazanmamız lazım” diye konuştu.
ÜLKE GENELİNDE PARTİMİZ FAALİYETTE
Anavatan Partisi Balıkesir İl eski başkanlarından Mustafa Sami Tabanlı da yaptığı konuşmada partinin geçmişteki kayıplarına tekrar kavuşması için ileriye dönük yapılanmanın gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguladı. Tabanlı konuşmasında şunları dile getirdi:
“Anavatan Partisi birleşme aşamasında vatandaşlar Anavatan Partisi’nin kapandığını zannediyorlar. Oysa partimiz kapanmadı. Ama yapılanmada bir takım sıkıntılar oldu, küçüldü, mal varlığımız gitti. Bizim Türkiye genelinde 80’in üzerinde yerimiz vardı. Genel merkez haricinde hepsi gitti. Olsun biz yine kendimize yer buluyoruz, partimizi yeniden yapılandıracağız. Şu anda Anavatan Partisi birçok ilde yapılanmış durumda. Ondan dolayıdır ki sandık başına bizim Anavatan Partili arkadaşları verdiler.
BALIKESİR’DE ÖRGÜTLENMEMİZİ TAMAMLAYACAĞIZ
Biz şu anda ne yapmalıyız? İlk önce ilimizi yapılandıracağız. İl başkanımız var, sonra ilçemizi, sonra da gençlik kollarımızı yapılandıracağız. Bu birlikteliğimiz şu an bizim için bir başlangıç. Bunu büyüterek devam edeceğiz.
KİMSENİN EKMEĞİYLE OYNAMADIK
Anavatan Partisi’nin olduğu dönemlerde ülkemizde hiçbir sıkıntı olmadı. Çünkü biz ne bürokratlara dokunduk, ne siyaseten insanlara dokunduk. Ben üç dönem il başkanlığı yaptım bir tane bürokratı yerinden başka yere tayin etmek için uğraşmadık. Şimdi böyle düşündüğümüz zaman bir kişiyi bir yerden bir yere almak demek, evin huzurunu da ortadan kaldırmış oluyorsunuz. Siyaset, partiler, insanların refahı için ülkenin yönetimine talip olurlar. O siyasi parti bunu yapamıyorsa demokrasi kurallarını hiçe saymış demektir. Dolayısıyla Anavatan döneminde biz yaklaşık 1992 yılına kadar bazen iktidarda yalnız başımıza, bazen koalisyonlarla Türkiye’nin başında olduk. Ama 92 yılından sonra muhalefete düştük.
ÜLKEDEKİ SIKINTILARA ÇARE OLABİLİRİZ
Şu anda yeni bir yapılanma sürecindeyiz. Biz de buna yardımcı olmaya çalışıyoruz. Genç arkadaşları tabi buralara getirmek istiyoruz. Biz bir hayli yaşlandık. Şöyle bir hesap yaptığımızda 30 yılın üzerinde bu partide görev yaptık. Severek, sevinerek yaptık. Çünkü Türkiye’de 70’li yıllara bakarsak parçalanmış durumdaydık. Ülkedeki sağ-sol çatışmaları vardı, bunları ortadan kaldırdık. Ama bugün Türkiye’de yeni sıkıntılar var. İşte buna biz yeniden çare olabiliriz. Allah nasip ederse böyle bir çalışmalarımız var. Bundan sonra bu toplantıları genişleterek düzenlemeye devam edeceğiz.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1