EGE GÜNDEM GAZETESİ

HÜKÜMET KOSGEB’İ ARAŞTIRSIN

HÜKÜMET KOSGEB’İ ARAŞTIRSIN
16 views
17 Şubat 2017 - 10:59

Ak parti Hükümetinin aldığı karar ile 2016 yılının son aylarında esnafa, KOSGEB üzerinden faizsiz kredi verilecek böylelikle piyasaya canlılık getirilecek, ihtiyacı olan esnaf bu krediden yararlanarak bu zor dönemi atlatabilecekti.
Her ne olduysa sistemler kilitlenmiş, hiç kimsenin giriş yapamadığı bir dönemde şaibeli bir şekilde krediler dağıtılmıştı. Giriş yapamayan mağdur esnaf tepki göstermiş hükümetin piyasaları canlandırmak adına dağıttığı para bir anda yok olmuştu. Bu kredileri almaya hak edenlerin kimler olduğu, Sistem kapalı iken nasıl giriş yapabildikleri kafaları karıştırdı. Bazı iddialara göre ; KOSGEB başkanlığı bünyesi tarafından önceden isimleri belirlenmiş kişilere bu hakkın tanındığı, bilinçli olarak sistemin çökeltildiği yönünde iddialar atıldı.
Hükümet hatasını telafi etmek istedi. Hükümet bir önceki seferde hatasını gördü ve hatasını telafi etmek adına yeni bir çalışma hazırladı. Bu çalışma şu şekilde; KOSGEB’in kendi sitesi olan www.kosgeb.gov.tr sitesi yerine, sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adı altında yeni bir internet sitesi hazırlanacak, kredi almak isteyen vatandaşlar bu siteye girip Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile başvurabileceklerdi. 27 Şubat tarihinde kazananlar belirlenecek, yapılan kurada hak kazanan esnaflara telefon numarası ile ulaşılıp, gerekli belgelerin temin edilmesi istenecekti.
Bir önceki sefer hazırlığını yapan ama eli boş kalan vatandaş bu sefer araştırmayı tercih etti. Hatta başından bu yana Gazetemize gelerek bilgi almak isteyen esnafımız için araştırdık. Araştırmamız sırasında KOSGEB görevlileri ile yaptığımız telefon görüşmelerinde bize şu açıklamayı yaptılar. “Öncelikli olarak ilk sefer açtığımız kampanyaya başvuru yapanları değerlendireceğiz.” dediler. Yani bu da oluyorki; geçen sefer mağdur olanlar hükümetin adaletli olması için getirdiği yeni sistemde de mağdur olabilirler. Bunun üzerine Bizde gerekli mercileri, iktidar partisi milletvekillerini ve valilikleri göreve davet ederek bu işlemin araştırılması ve adaletli bir şekilde dağıtılması adına gerçek bir çalışma görmek istiyoruz. Esnafı mağdur ederek çalıştığını gözlemlediğimiz KOSGEB başkanlığı referandum öncesi esnafın çoğunu ortada bırakarak hükümet aleyhine çalıştığı ihbarları gazetemize geliyor. İktidar Milletvekilleri bu işe seyirci kalmasın.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1