EGE GÜNDEM GAZETESİ

Çakırca, “Esnaf Ve Sanatkarımız Bu Fırsatı Kaçırmamalı”

Çakırca, “Esnaf Ve Sanatkarımız Bu Fırsatı Kaçırmamalı”
16 views
16 Şubat 2017 - 10:35

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca yaptığı açıklamada, KOSGEB’in 50 bin liraya kadar sıfır faizli kredilerinden Ayvalıklı esnaf ve sanatkarların da yararlanması için başvurularını yapmasını istedi.

Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Çakırca, KOSGEB’in 50 bin liraya kadar olan sıfır fazili kredilerine başvuru süresi için son günün 20 Şubat olduğunu vurguladı.
2016 yılının Aralık ayında sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğine başvuru yapan işletmelerin söz konusu krediden yararlanması için yeni bir başvuru yapmalarına gerek olmadığını belirten Melih Çakırca, “Ancak Ayvalıklı esnaf ve sanatkârlarımız KOSGEB’in sıfır faizli kredilerinden yararlanabilmeleri için ellerini çabuk tutmaları gerekmektedir. Çünkü 10 Şubat’ta başlayan kredi başvurularına son başvuru tarihi ise 20 Şubat’tır. Esnaf ve Sanatkârlarımız internet üzerinden; sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr adresine girerek başvurularını yapabileceklerdir” dedi.
Başvuru öncesinde KOSGEB veri tabanına kayıt olma, beyanname vermiş olma şartının aranmadığını belirten Başkan Çakırca, “Bu kredi için; işletmeler, çalışan sayısı ve net satış hasılatı daha az olandan başlayarak sırlamaya tabi tutulacaklardır. Başvuru yapan tüm esnaf ve sanatkarlarımız güvenlik soruşturmasından geçirilecek ve 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren kredi faiz desteğine hak kazana işletmeler SMS ve bilgilendirme e-postaları gönderilecektir.” ifadelerini kullandı.

KİMLER YARARLANABİLECEK?
Ayvalık Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Melih Çakırca yaptığı açıklamada, 14.12. 2015 tarih ve 2015/8297 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin liralık faizsiz krediden yararlanan esnaf ve sanatkarların, 2017 yılı KOSGEB sıfır faizli işletme kredisi desteği programından yararlanamayacağını vurgulayarak, “2016 yılında sıfır faizli işletme kredisi faiz desteğine başvuruda bulunmuş 244 bin 890 işletmeden söz konusu krediyi kullanarak KOSGEB tarafından destek ödemesi gerçekleştirilen işletmeler hariç olmak üzere başvuruda bulunan ve gerekli şartları taşıyan tüm işletmelerin bu programdan faydalanması planlanmış olup, bu işletmelerin tekrar başvuru yapmalarına gerek yoktur. Bu işletmelerin öncelikli başvuruları geçerli olacaktır. Başvuru yapamayan özellikle mikro işletmelerin yeni başvuru yapmalarına imkân sağlanmaktadır. KOSGEB veri tabanına kayıtlı, 2015 beyannamesi onaylı ve KOSGEB desteklerinden yasaklı olmayan ve yıllık net satış hâsılatı 1 milyon liranın altında olan ve 10’dan az çalışan sayısı olan işletmeler mikro işletmeler bu destekten öncelikli olarak yararlanacaklardır. Beyannamesi onaylı olmadan başvuru yapan işletmeler destekten yararlanmaya hak kazanmaları halinde KOSGEB veri tabanına kayıt olup güncel beyanname vereceklerdir” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1