EGE GÜNDEM GAZETESİ

“15 Temmuz’u Unutmadık, Unutturmayacağız”

“15 Temmuz’u Unutmadık, Unutturmayacağız”
13 views
16 Şubat 2017 - 10:40

15 Temmuz şehidinin adı üniversitede yaşatılacak.15 Temmuz kalkışma girişimi sırasında şehit olan Prof. Dr. İlhan Varank’ın adının verildiği Kütüphane ve Okuma Salonu, Necatibey Eğitim Fakültesinde düzenlenen törenle açıldı.
15 Temmuz kalkışması sırasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbe girişimini protesto ettiği sırada açılan ateş sonucu şehit edilen Prof. Dr. İlhan Varank’ın adının verildiği Kütüphane ve Okuma Salonu düzenlenen törenle hizmete girdi. Prof. Dr. İlhan Varank Kütüphanesi ve Okuma Salonunun açılış kurdelesini Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Satıl, Rektör Yardımcısı Mehmet Baştürk birlikte kesti. Vali Yazıcı ve Rektör Özdemir kitap okuma etkinliğinin ardından öğrencilerle sohbet ederek, kitap okudular.
GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ
Prof.Dr.İlhan Varank’ın 15 Temmuz’un sembol isimlerinden birisi olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Kahramanlarımız o gece Türk demokrasisini, Cumhuriyetimizi korumak adına canları pahasına mücadele ettiler. Bazıları şehit oldu, bazıları gazi ama onların sayesinde bugün ülkemiz demokratik bir şekilde yoluna devam ediyor. Yolumuza devam edeceğiz, güçlü bir ülke olacağız, şehitlerimizi de rahmetle, minnetle her dakika her daim anmaya devam edeceğiz. Prof. Dr. İlhan Varank hocamız anısına Necati Bey Eğitim Fakültemiz hepinizin gördüğü gibi çok hoş, çok şirin, çok güzel bir okuma salonu oluşturdu. Böyle güzel bir etkinlikle anılsın, okuma salonu olarak kullanılsın. İnşallah yeni şehitlerimiz olmadan Türkiye Cumhuriyeti yoluna devam edecek, büyümeye devam edecek.”dedi.
NASIL KENETLENEBİLDİĞİMİZİ DOSTA DÜŞMANA BİR KEZ DAHA GÖSTERDİK
15 Temmuz’da, FETÖ terör örgütüyle, devlet ve milletimizi bölüp parçalamayı hedef almış uluslararası bir proje olan bir darbe teşebbüsünün devreye sokulduğunu ifade eden Vali Yazıcı, ” 15 Temmuz darbe girişimi ile başlayan FETÖ saldırılarına karşı Türkiye’nin dört bir yanında verdiği mücadele, tarihin en anlamlı, kahramanca direnişlerinden biridir. Türkiye’nin birlik, beraberlik ve bağımsızlığına yönelik 15 Temmuz darbe girişiminin ilk anlarından itibaren açık ve net bir şekilde milli iradeden ve demokrasiden yana tavır koyan Koca Seyit’in torunları Balıkesirli hemşehrilerime bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. 15 Temmuz’da, Kurtuluş Savaşı esnasında gösterdiğimiz birlik ruhunu tekrar göstererek zor zamanlarda farklılıklarımızı bir kenara bırakarak nasıl kenetlenebildiğimizi dosta düşmana bir kere daha gösterdik ve gerçek bir millet olduğumuzun şuuruna vardık. Böyle bir tarihin ve bu tarihi yazan şehitlerimizin aziz hatırasını Balıkesir’de yaşatmak bizim için bir gurur. Bu kahramanları asla unutmayacak, unutturmayacağız. Bu vesile ile Necatibey Eğitim Fakültesi Dekanımız ile yetkililere çok teşekkür ediyor, aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyorum.” dedi.
PROF. DR. İLHAN VARANK
1994 yılında Necatibey Eğitim Fakültesinden mezun olan İlhan Varank, Millî Eğitim Bakanlığı bursunu kazanarak ABD Ohio State Üniversitesinde Bilgisayarlı Öğretim Teknolojileri alanında 1998 yılında Yüksek lisansını, 2003’te de doktorasını tamamlamıştır. Türkiye’ye döndükten sonra Afyon Kocatepe Üniversitesinde çalışmaya başlamıştır. Prof. Dr. İlhan Varank son olarak Yıldız Teknik Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitim Bölüm Başkanlığı görevini yürütüyordu.
15 Temmuz 2016 gecesi darbeye karşı koymak için sokağa çıkan İlhan Varank, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbeciler tarafından açılan ateşle şehit oldu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1