EGE GÜNDEM GAZETESİ

Balıkesirli İki Öğrenci Dünya 4. ve 7. Sİ oldu

Balıkesirli İki Öğrenci Dünya 4. ve 7. Sİ oldu
12 views
10 Şubat 2017 - 21:41

Algoritma, Kodlama ve Arayüz Tasarımları alanlarında Code&Desing Academy tarafından dünya genelinde düzenlenen ve 9 milyon 896 bin 009 kişinin katıldığı yarışmada Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden katılan Petek Şalmanlı ile Bulut Erdemirburç bu alanda eğitim gören milyonlarca kişiyi geride bırakarak ilk 10’a girmeyi başardılar.

Merkezi Finlandiya’da olan ve online sistem ile dünya genelinde milyonlarca öğrenciye jawa programlama dilini öğreten Code&Desing Academy Vakfı tarafından eş zamanlı olarak düzenlenen yarışmada Ayvalıklı Şalmanlı dünya 4. sü ve Erdemirburç da dünya 7.si oldu.
Çin ve Japonya’nın ilk üç dereceyi paylaştığı yarışmada Türkiye’nin dünya 4. lüğü ile dünya 7.liğini elde etmesi algoritma, kodlama ve arayış tasarımları alanında iddialı olan Avrupa ülkelerini de geride bırakması memnuniyetle karşılandı.
Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı’nın gelecek yıl tüm okullarda zorunlu ders olarak müfredatına dahil edeceği Algoritma, Kodlama ve Arayüz Tasarımları dalında şimdiden böylesi büyük bir başarıya imza attığı öğrenildi.
Ayvalık’ta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Uluslar arası Kadın Sanatçılar Derneği (Femin&Art) Ayvalık Şubesi öncülüğünde Yazılım Mühendisi Gamze Oruç Altınok tarafından yürütülen eğitim programı çerçevesinde dünyanın bilişim alanındaki en büyük yarışmasına katılan 10 yaşındaki Petek Şalmanlı ile aynı yaştaki arkadaşı Bulut Erdemirburç’un sistem üzerinden eğitim aldıklar; algoritma, temel kodlama, arayüz tasarımı, veri tabanı, java ile programlama eğitimlerinin sonucunda bu başarıya imza attıkları bildirildi.
Dünya genelinde 9 milyon 896 bin 009 kişinin katıldığı yarışmadan Türkiye’yi gururlandıran başarıyla ilgili açıklamalarda bulunan iki başarılı Türk öğrencinin eğitmeni Yazılım Mühendisi Gamze Oruç Altınok, “Geçtiğimiz yıl Ayvalık’ta İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile başlatmış olduğumuz çocuklara yönelik kodlama eğitiminde kısa bir sürede büyük bir yol kat ettik. Çocuklarımızın azimli çalışması ve bu başarıları bizlere gösterdi ki; dünyanın olmazsa olmazı bilişimde artık Türk çocukları da dünyada hak ettiği yeri almaya başlamıştır. Çocuklarımızın uluslar arası arenada elde ettikleri bu ulusal gururu bizleri daha çok çalışmaya ve gayret göstermeye sevk edecektir. ” dedi.
Dünya 4. sü Petek Şalmanlı, “Kazanmış olduğum bu başarıdan dolayı çok mutluyum. Gelecekte doktor olmayı düşünüyordum. Ancak aldığım bu eğitimden sonra hedefim robot doktorlar ve yazılımlarını yapmaktır ” ifadelerini kullandı.
Aynı yarışmada Dünya 7. Si olan Bulut Erdemirburç ise; “Dünya genelinde kazanmış olduğum bu başarıdan dolayı beni destekleyen aileme ve öğretmenlerime öncelikle teşekkür etmek isterim. Bundan sonraki hedefim dünya birinciliği ve yazılım alanında eğitimime devam edip ülkemi gururlandıracak işlere imza atmak istiyorum.”diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1