EGE GÜNDEM GAZETESİ

Türkiye Varlık Fonu’na devredilenler

Türkiye Varlık Fonu’na devredilenler
NECATİ ALBAŞ
NECATİ ALBAŞ( necatialbas10@gmail.com )
17 views
08 Şubat 2017 - 11:10

Bakanlar Kurulu Kararı ile Türkiye Varlık Fonu’na devredilen kamu sermayeli şirketler arasında Ziraat Bankası, PTT, BİST, BOTAŞ, Eti Maden’in yanı sıra Çay-Kur da var.

Bakanlar Kurulu’nun Türkiye Varlık Fonuna Aktarılan Kuruluş, Kaynak ve Varlıklar Hakkında Kararı ile Türkiye Varlık Fonuna Kaynak Aktarılmasına İlişkin Karar, Resmi Gazete’nin 5 Şubat 2017 tarihli Mükerrer Sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Çaykur da var
Buna göre; Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası A.Ş, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri A.O, Posta ve Telgraf Teşkilatı A.Ş. (PTT), Borsa İstanbul A.Ş. (BİST), Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ’nin sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon AŞ’nin yüzde 6,68 oranındaki Hazine’ye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (Çaykur) Türkiye Varlık Fonuna aktarılması kararlaştırıldı.

Bu hükmün uygulanmasıyla ilgili ortaya çıkabilecek tereddütleri gidermeye ve gerektiğinde uygulama esaslarına belirlemeye Başbakan yetkili olacak.
Ayrıca mülkiyeti Hazineye ait Antalya, Aydın, İstanbul, Isparta, İzmir, Kayseri ve Muğla’da bulunan bazı taşınmazların tahsislerinin kaldırılarak Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi kararlaştırıldı. Bu taşınmazların listesi de kararın ekinde yayınlandı.

Söz konusu taşınmazlar devir ve tescil işlemleri tamamlanıncaya kadar Maliye Bakanlığı tarafından yönetilmeye devam edecek.

Başbakanlık açıklaması
Bu arada bir kısım kamu sermayeli şirketler ile Özelleştirme Programında bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Türkiye Varlık Fonu’na devredilmesi kararına ilişkin Başbakanlık’tan yazılı bir açıklama yapıldı.

Başbakanlık resmi internet sitesinde yapılan açıklamada, şöyle denildi:

“Bakanlar Kurulu Kararıyla Hazinenin uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler ile Özelleştirme Yüksek Kurulu Kararıyla Özelleştirme Programında bulunan bazı şirketlere ait hisseler Türkiye Varlık Fonuna devredilmiştir.

Söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları, iş planları, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edecektir. Uluslararası finans kuruluşları da dâhil olmak üzere ilgili paydaşlarla sağlanan işbirliği sürdürülecektir.

Türkiye Varlık Fonu söz konusu şirketleri Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım Planı çerçevesinde yönetecektir.”

Savunma Sanayi’nin 3 milyar TL’si Türkiye Varlık Fonu’na
Bakanlar Kurulu’nun, Türkiye Varlık Fonuna Kaynak Aktarılmasına İlişkin Kararı ile de Savunma Sanayii Destekleme Fonuna ait veya bu fonun tasarrufunda bulunan 3 milyar lira tutarındaki kaynağın en geç aktarım tarihini izleyen 3 ay içinde geri ödenmek kaydıyla Varlık Fonuna aktarılması kararlaştırıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1