EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yat Limanı Tonozları Denize Bırakılıyor

Yat Limanı Tonozları Denize Bırakılıyor
20 views
07 Şubat 2017 - 8:50

Burhaniye Yat Limanı tonozları denize atıldı. Geçtiğimiz ay dökülmeye başlanan ve yaklaşık bir ay gibi kısa bir sürede 47 adet tonozun dökümünü yapan Burhaniye Belediyesi, Cumartesi günü tonozların denize atımını yaptı.
Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal yat limanını amacına uygun işletmeye sunmak üzere çalışmalarına devam ederken limanı liman yapan özellikleri de bir bir yerine getirmeye devam ediyor. Limanlarda teknelerin güvenli bir şekilde bağlanması ve zarar görmemeleri adına denizin dibinde konuşlandırılan tonozlar Burhaniye Yat Limanı için de yapılarak denize atımı gerçekleştirildi. 47 adet ve her biri 5 ton ağırlığında olan tonozlar, vinç yardımı ile denize bırakıldı. Tonozların ilerleyen günlerde deniz dibinde düzenlemesi yapılacak.
YAT LİMANINDA NELER DEĞİŞTİ
Burhaniye Belediyesi, İskele Mahallesi’nde bulunan Burhaniye Yat Limanı’nda, 2016 yılı içerisinde gerekli düzenlemeleri yapmaya başladı. Limanı yenileme ve amacına uygun hale getirme çalışmaları kapsamında öncelikle teknelerin güvenliği için vatandaşların yürüme yolları ile tekne bağlama noktaları tel çit il ayrıldı. Kartlı giriş sistemi kurularak tekne sahipleri dışında giriş çıkış kontrol altına alındı. Limana bağlanan tekneler ile sözleşme imzalanarak Burhaniye Yat Limanı İşletme Yönetmeliği’ni hazırlandı. Yat Limanının 1996 yılından kalma elektrik ve su tesisatları değiştirildi. Güvenliği attırmak amacıyla “bekçi tur takip sistemi” kurularak kamera sistemi ile 24 saat görüntü kaydı başlatıldı. Liman aydınlatmaları değiştirilerek fener çakar lambaları Kıyı Emniyet Genel Müdürlüğünün kabul ettiği özelliklere uygun şekilde yenilendi. Son olarak ta limana bağlanacak teknelerin güvenliği için tonoz dökümü gerçekleştirilerek, denize atımı yapıldı. Burhaniye Yat Limanının Burhaniye için önemli bir gelir kaynağı olabileceğini, ancak amacına uygun işletilmediğinden dolayı atıl bir şekilde durduğunu ifade eden Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “Göreve geldiğimizde Burhaniye Yat Limanı konusunda çalışmalarımıza başladık. Gerekli işlemler konusunda yapılması gerekenleri tespit ederek bu işleri bir bir yerine getirmeye çalışıyoruz. Söz verdiğimiz gibi Burhaniye Limanını amacına uygun bir şekilde işletmeye yönelik çalışmalarımız devam ediyor. ” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1