EGE GÜNDEM GAZETESİ

Kütüphaneler Kralı Recai Şeyhoğlu’ndan İki Yeni Kitap

Kütüphaneler Kralı Recai Şeyhoğlu’ndan İki Yeni Kitap
17 views
07 Şubat 2017 - 8:42

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinin başarılı yazarlarından Recai Şeyhoğlu yazdığı iki ayrı kitapla okuyucularıyla buluştu.

Ayvalık’ta ve Anadolu’nun birçok kentinde annesi geçtiğimiz yıllarda kaybettiği ‘Türkü Ana’ lakaplı annesi Rasime Şeyhoğlu ile birlikte 2002’den bu yana toplam 46 kütüphane açan Recai Şeyhoğlu, ‘El Yazıları’ ve 20. kitabı ‘O Günlerden Kalanlar’ kitaplarını yayınladı.
‘El Yazıları’ adını taşıyan kitabıyla anne, baba, öğretmen ve öğrencilere seslenen Şeyhoğlu, ”Duygularınızı ve düşüncelerinizi lütfen el yazısıyla dillendirin” mesajını veriyor.
Kitabında; dayısı, dedesi, annesi, babası, Yekta Güngör Özden, Aziz Nesin, Ali Nesin, Osman Bolulu’nun ve 50 yıl önce tuttuğu hatıra defterinde kendisine yazan arkadaşları ve akrabalarının el yazısına yer veren Şeyhoğlu, kendi el yazısıyla da iki denemesini yayımlamış.
Kitapta Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç de kendi yazısıyla Bergama’yı anlatması da dikkatlerden kaçmıyor.
Kitabın önsözünü Öner Yağcı yazmış. Arka kapak yazısı Mehmet Atilla’ya ait. Kapağı ressam Hasret Nurdağ düzenlemiş. Yayına hazırlayan da şair- yazar Ferhat İşlek isimleri öne çıkıyor.
Recai Şeyhoğlu’nun ‘O Günlerden Kalanlar’ adını taşıyan 2. Kitabı ise; yazarın Cumhuriyet, Aydınlık, Yeni Asır, Milliyet Ege, Egeli Sabah, Egeli Haber, Kuzey Ege, Yeşil Bornova, İzmir Söz gibi gazetelerde yayımlanan yazılarının kupürlerinden oluşuyor.
Kitapla ilgili açıklamalarda bulunan Şeyhoğlu, “Söz uçar, yazı kalır. Öte yandan yazar, çağının tanığıdır. Yaşadığı çağdan sorumludur. Başımıza dertler de açsak o günlerde kamunun vicdanı olarak hem konuştuk hem de yazdık. Yazık ki son çeyrek yüzyılda yazdıklarımızın ancak yarısını yayımlayabildik. Elimizdeki küpürler, halı altında, dosyalar içinde, ansiklopedi sayfaları arasında kalmış küpürlerdi. Maalesef yitirdik diğerlerini. Koruyamamışım. Kitaplarımın editörlüğünü yapan Mehmet Atilla ile yayına hazırlayan Ferhat İşlek arkadaşlarıma yol göstericilikleri için teşekkür ediyorum. ” dedi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1