EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvacık’taki Deprem Ayvalık’ta Korkuyla Hissedildi

Ayvacık’taki Deprem Ayvalık’ta Korkuyla Hissedildi
13 views
07 Şubat 2017 - 8:43

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesi açıklarında, 5,3 büyüklüğünde olduğu belirlenen deprem Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde de hissedildi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesinin tespitine göre, saat 06.51’de meydana gelen sarsıntının 9,25 kilometre derinlikte oluştuğu belirlendi.
Söz konusu depremin ardından Ayvacık Kaymakamlığı, belediye ve AFAD ekipleri bölgede tarama çalışması yaptı.
Çalışma sonucu ilk belirlemelere göre; Taşağıl, Tuzla, Yukarı, Çam ve Gülpınar köylerinde bazı evlerde ciddi hasarların yanı sıra yıkımların meydana geldiği öğrenildi.
Sabah saat 06.51’de meydana gelen depremin ardından ortalama birer saatlik aralıklarla 3.5 ve 4 büyüklüklerinde artçı şokların da gerçekleştiği kaydedildi.
Ayvacık merkezli deprem Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde de hissedildi.
Deprem nedeniyle sabah yataklarından fırladıklarını belirten vatandaşlar, yaklaşık 20 saniye süren deprem nedeniyle korkulu anlar yaşadıklarını ifade ettiler.
Depremin biraz daha sürmesi halinde Ayvalık’ta da yıkımlara neden olabileceğini savunan vatandaşlar, Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde birçok evin yıkıldığı ve 4 kişinin de yaralandığı depremin ucuz atlatıldığına inandıklarını ifade ettiler.
Öte yanda depremi NTV ekranında değerlendiren İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Okan Tüysüz, “Geçtiğimiz günlerde de burada peşpeşe depremler meydana gelmişti. Bu deprem oldukça sığ bir derinlikte oluştu ve yörede kuvvetle hissedildiğini düşünüyorum. Sadece kötü yapılmış yapılarda bazı hafif hasarlar beklenebilir; çatlaklar oluşması mümkün. Bu tür hasarlar varsa da, tespit yapılmadan önce girmemekte yarar var.
Bu bölge için çok büyük deprem beklentimiz yok. Daha büyük deprem üretecek çok büyük faylar söz konusu değil. Bu uzun bir fay değil. Türkiye’nin diri fay haritasına geçmiş bir fay değil. Bu depremi üreten fayın ne olduğu konusunda mevcut bir bilgi yok.
Bu depremin ardından 4-4,5 büyüklüğünde depremleri beklemek mümkün. Belli bir süre aktivite olacaktır ama daha büyük bir deprem beklentisi söz konusu değil.”dedi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1