EGE GÜNDEM GAZETESİ

Başkan Uğur, Hemşehri Derneklerini Ağırladı

Başkan Uğur, Hemşehri Derneklerini Ağırladı
15 views
06 Şubat 2017 - 10:29

Yurtiçi ve yurtdışında hizmet veren Balıkesirliler dernekleri başkan ve yöneticilerini ağırlayan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir’in vizyon projelerini anlattı. Balıkesirli olmanın ayrıcalık olduğunu söyleyen Başkan Uğur, Balıkesir’in Türkiye’nin parlayan yıldızı olduğunu belirtti.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından tarafından yurtiçi ve yurtdışında hizmet veren Balıkesirliler dernekleri için düzenlenen teknik temas ve tanışma programı kapsamında 15 derneğin başkan ve yönetim kurulu üyeleri Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur tarafından ağırlandı. Balkonuk Center’de düzenlenen programda Başkan Uğur ile bir araya gelen derneklerin başkanları tek tek söz alarak faaliyetleri hakkında bilgiler verdiler ve isteklerini ilettiler. Toplantıya Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, BESOB Başkanı Fehmi Erdem, çeşitli kurumların müdür ve yöneticileri, hemşeri dernekleri başkan ve üyeleri katıldı.

Balkonuk Centerdeki etkinlik hemşehri derneklerinin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin vizyon projelerinin fotoğraflarının yeraldığı sergiyi gezmeleri ile başladı. Projeler hakkında yetkililerden bilgi alan hemşehri dernekleri üyeleri daha sonra Karesi Halkoyunları ekibinin gösterisini izledi. 15 dernek başkanının tek tek söz alarak faaliyetleri hakkında bilgi verdiği programın sonunda Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgiler verdi.

BAŞKAN UĞUR: “BALIKESİR OLMADAN TÜRKİYE’NİN TARİHİ OLMAZ”

Almanya ve İsviçre başta olmak üzere yurtdışı ve yurtiçinden Balıkesirliler derneklerini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Başkan Uğur, Balıkesirlilerin bir aile olduğunu söyledi. Balıkesir’i seven değerli insanlarla bir arada olduğunu belirten Uğur, “Çünkü Balıkesirliler, sizler, hemşehrilerimiz, doğduğunuz yer olarak tarif ettiğiniz Balıkesir’in örfünü, geleneğini, adetini bulunduğunuz yerlerde yaşatmak için uğraşıyorsunuz. Bebaber dayanışma içerisinde hareket ediyorsunuz. Bunun için teşekkür ediyoruz. Balıkesirli olmak bir ayrıcalıktır. Çünkü Balıkesir Türkiye’nin tarihinde var. Türkiye’nin coğrafyasında var, Türkiye’nin ekonomisinde var. Balıkesir olmadan Türkiye’nin tarihi olmaz. Kuva-yi Milliye olmadan Türkiye’nin tarihi olmaz. Zağanospaşa Camii’nde Mustaf Kemal Atatürk’ün okuduğu hutbe olmadan Türkiye’nin tarihi olmaz. Karesi Beyliği olmadan olmaz. Koca Seyit olmadan Türkiye’nin tarihi eksik kalır” diye konuştu.

BALIKESİR’E DEV YATIRIMLAR GELİYOR

Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ne de yatırımcıların ilgi gösterdiğini söyleyen Başkan Uğur, önceki gün Şişecam ile imzalanan protokol ile 1 yıl içerisinde hizmete girecek olan 400 milyon liralık yatırım hakkında bilgiler verdi. Fabrikanın şubat 2018 yılında üretime başlayacağını belirten Uğur, “Şişecam imzayı atmadan fabrikada kullanılacak malzemeleri bile sipariş etmiş. Bunun arkasından Kale Grubu, Zeynep Bodur hanım geldi burada yer aldı. Filli Boya imza atacak. Bunun ardından Hek Gıda var. Unlu mamüller üretecek. Çay deresi ilk etabı olan Avlu Balıkesir, Nisan ayında hizmete girecek. Arkasından Sabancı’nın yaptığı Onburda hastane ile beraber hizmete girecek. Bunlar bile Balıkesir’de 10 bine yakın istihdam sağlayacak işler. Önemli olan Balıkesir’i sosyal hayata da hazırlamak” şeklinde konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR BÜTÇESİ OYBİRLİĞİ İLE ONAYLANDI”

AK Parti’den seçilen bir Büyükşehir Belediye Başkanı olmasına rağmen Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bulunan tüm partilerin çalışmalara güvenerek 2017 bütçesini oybirliği ile onayladığını hatırlatan Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:

“Marmara Adası’nda da, Ayvalık, Sındırgı, Bigadiç, İvrindi. 20 ilçemizde de bizim için bütün ilçelerimiz, Balıkesir’de yaşayan 1 milyon 200 bin kişimiz. 1200 mahallemiz hepsi değerli. Hepsine kendimizi eşit uzaklıkta hissediyoruz. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde geçtiğimiz hafta bütçemiz geçti. Oylamada oybirliği ile herkes 2017 bütçesine kabul dedi. Bu ne demek biz kimseyi ayırt etmeden bütün Balıkesir’e hizmet ediyoruz ki CHP’lisi de MHP’lisi de ben AK Parti’den seçilmiş bir başkan olmama rağmen senin bütçeni ve yaptığın işleri destekliyoruz diyorlar. Ben hepsine teşekkür ediyorum. Vatandaşımızın, milletlimizin, sizlerin teveccühü. Belediye başkanları ve meclis üyelerimizin desteği olduğu sürece sırtımız yere gelmez, çok güzel işler yaparız.”

UĞUR: “BANDIRMA SANAYİ VE LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK”

Bandırma’nın Balıkesir’in Dünya’ya açılan kapısı olduğunu söyleyen Başkan Uğur, Bandırma’yı hakettiği değere ulaştırmanın Balıkesir ve Türkiye’ye değer katacağını belirtti. İlin değer ve imkanlarını kullanarak Balıkesir’i cazibe merkezi haline getirmek istediklerini belirten Başkan Uğur, “Şehirler medeniyetin, medeniyetler de şehrin kendisidir. Bizim Bandırma’ya kazandırmak istediğimiz projelerin temelinde işte bu anlayış vardır. Neden Bandırma’da bir tasarım parkı geliştirmek istiyoruz. Bunun yüzlerce sebebi var. Bandırma gelecek vizyonun da, ülkenin en önemli sanayi ve lojistik üssü olacak. Türkiye’nin lojistik hattında ürettiği ürünlerin dünyaya en ucuz açılabileceği kapı Bandırma’dır. Bandırma Limanı projemiz ile Bandırma sanayi ve lojistik üssü olacak. ” dedi.

Konuşmaların ardından Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, dernek başkan ve yöneticilerine hediyeler vererek programa katıldıkları için teşekkür etti. Dernek başkanları da Başkan Uğur’a yaşadıkları yörelerden getirdikleri hatırraları hediye ettiler. Program sonunda Başkan Uğur ve katılımcılar hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1