EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Asırlık Mercanlara Koruma Planı

Ayvalık’ta Asırlık Mercanlara Koruma Planı
11 views
06 Şubat 2017 - 10:25

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde altı ayrı bölgede bulunan dünyaca ünlü kırmızı mercanların korunmasına yönelik çalışma başlatıldı. Her birinin boyları yaklaşık bir buçuk metreyi bulan ve ortalama 150 yaşında olan mercanların koruma altına alınmasının sualtı yaşamının sürekliliği için önemli olduğu vurgulandı.

Ayvalık’ın zengin su altı faunası ve florasında başı çeken kırmızı mercanlara ilgi sürüyor. Yıl boyu yurt içi ve yurt dışından kente gelen yüzlerce dalış meraklısı, Ege’nin mavi sularında keşfe çıkıyor. Denizlerin oksijen kaynağı ve filitre sistemi olan sünger ve mercanlar, denizhıyarları, deniz çayırları ile denizkestaneleri, ziyaretçilerini heyecanlandırıyor. Dünyada kızıl mercan tarlalarına sadece İtalya’nın Portofino kentiyle birlikte ev sahipliği yapan Ayvalık, cazibe merkezi haline geldi.

HAYALET AĞ, BAŞ DÜŞMAN
Çok nadir görülen bu canlı türünün ve denize oksijen kaynağı olan diğer canlıların yaşamı atık ağlar yüzünden tehlike altında. Önceki yıl Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ayvalık deniz altını ağlardan temizlemek için kapsamlı bir çalışma yürüttü. Projeye destek veren gönüllü dalgıçlar, kırmızı mercanların nefesini kesen ölü ağların tamamını temizledi.

YASAK GETİRİLİYOR
Ayvalık’ta deniz ve doğa turizminin yanında dalış turizminin de sürekliliğinin sağlanması için önlemler alınması gerektiğine dikkat çeken Prodivers Dalış Okulu Yöneticisi Nuri Büyükdilsiz, “Su altı yaşamını tehdit eden unsurların engellenmesi amacıyla Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ortak bir çalışma başlattı. Ayvalık denizinde kırmızı mercanların bulunduğu 12 ayrı nokta ve 6 bölge, trol avcılığına yasaklanıyor. Ayvalık’taki dalış okulları olarak bizim de davetli olduğumuz toplantıda, kırmızı mercanların yaşam alanı olan bu bölgelerin dünya haritası üzerine işlenmesi gerektiği kaydedildi. Yılda ancak bin santimetreye kadar uzayabilen ve Ayvalık’ta boyları bir buçuk metreye ulaşan 150 yaşındaki kırmızı mercanların koruma altına alınması sevindirici bir gelişmedir”dedi. SUAT SALGIN

TROL AVCILIĞINA YASAKLANACAK BÖLGELER:
Kerbela, Deli Mehmet 1, Deli Mehmet 2, Ezerbey, Tokmaklar ve Çiçek Adası civarı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1