EGE GÜNDEM GAZETESİ

Burhaniye’de Sulanmayan Arazi Kalmayacak

Burhaniye’de Sulanmayan Arazi Kalmayacak
20 views
03 Şubat 2017 - 11:08

Burhaniye’de yapılacak olan Reşitköy Barajı için 01 Şubat Çarşamba günü Burhaniye Belediyesi Meclis Salonunda DSİ 25. Bölge Müdürü Erol Şenöz tarafından bilgilendirme toplantısı yapıldı.
19 Ocak 2017 günü inşaat yapım ihalesi yapılan Reşitköy Barajı ilk bilgilendirme toplantısı Burhaniye Belediyesi’nde yapıldı. DSİ 25. Bölge Müdürü Erol Şenöz ve DSİ Emlak ve Kamulaştırma Şube Müdürü Abdullah Demir toplantıya katılanların sorularını tek tek cevaplarken Reşitköy Barajı hakkında teknik bilgiler de verildi. Toplantıya Burhaniye Kaymakam Vekili Namık Kemal Nazlı, Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Burhaniye Belediyesi Meclis üyeleri, Ak Parti İlçe Başkanı Onur Bedir, Mahalle Muhtarları, İlçe Jandarma Komutanı, Ziraat Odası Başkanı ve başta Tahtacı Mahallesi olmak üzere Burhaniye halkı katıldı.
PROJE ALANI
Burhaniye’nin 8.7 km güneyinde Tahtacı Mahallesi yolu ile Sübeylidere Mahallesi yol ayrımına 250 m. mesafede Karınca Deresi üzerinde yapılacak olan Reşitköy Barajı ile ilgili olarak ilk önce DSİ 25. Bölge Müdürü Erol Şenöz teknik bilgiler verdi. Projenin tamamen tarım arazisi sulamaya yönelik olduğunu belirten Şenöz “Proje kapsamında Burhaniye ovası içerisinde 651 hektar, Gömeç ovasında 3196 hektar tarım alanı cazibe ile Şahinler ovasında 1048 hektar tarım alanı ise pompaj su ile sulanacak” dedi. Toplamda 4895 hektar alanının sulanacağını belirten Şenöz Burhaniye ovası içinde sulanmayan alanın kalmayacağını da belirtti. İhale de teknik konulardan dolayı “Gölet” kelimesi kullanılmasına rağmen yapılacak olan çalışmanın büyüklük anlamında tam bir ”BARAJ” olduğunu belirtti.
PROJEDEN ETKİLENEN ALANLAR
Proje ile ilgili olarak asıl merak edilen konu olan kamulaştırmalar hakkında ise DSİ Emlak ve Kamulaştırma Şube Müdürü Abdullah Demir bilgi verdi. Kamulaştırmaları bizzat DSİ olarak yapacaklarını belirten Demir projeden etkilenen alanları yerleşim ve tarım alanları olarak ayırdı ve yüzde (%) olarak açıkladı. Buna göre en çok etkilenen mahallenin %65 yerleşim, %68 arazi olarak Tahtacı Köyü olduğunu bildiren Demir toplamda 8 mahallenin projeden etkilendiğini belirtti. Tahtacı mahallesi dışında Yunuslar Mahallesi’nin %6 arazi, Yabancılar Mahallesi’nin %1 arazisi, Kuyumcu Mahallesinin %2 arazisi, Kırtık Mahallesi’nin %1 arazisi, Sübeylidere mahallesinin %12 arazisi, Hisar Mahallesi’nin %7 arazisi ve Şahinler Mahallesi’nin %8 arazisi projeden etkileniyor.
KAMULAŞTIRMALAR NASIL YAPILACAK
Projeden etkilenen alanlarda kamulaştırmaların öncelikle barajın gövde kısmının yapılacağı yerlerden başlayacağını belirten Şube Müdürü Abdullah Demir, kamulaştırmaların yapılacağı yerlerin tespiti için hak sahipleri ile bir bir konuşularak yerler belirlendikten sonra hak sahipliği listeleri oluşturulacağını daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığına sunulacağını bildiren Demir kamulaştırmaların yine sizlerle bire bir konuşmalar sonucunda bakanlık tarafından yapılacağını belirtti. Kamulaştırmalar için halkın isteğine sunulan 3 farklı yöntemin olduğunu açıklayan Abdullah Demir; devlet eliyle iskân, fiziksel iskân (devlet eliyle kredili iskan) ve tüm kamulaştırma paralarını alarak kendi olanaklarıyla iskânını sağlama yöntemlerinden bahsetti. Tahtacı Köyünde ki sorunların giderilmeden ve tüm köylüyle anlaşma sağlanmadan barajda su tutmayacaklarını belirten Demir kamulaştırmaların ben yaptım olduğu mantığıyla değil tamamen uzlaşma yoluyla yapıldığını belirtti. Mallarının değerleri ne ise onun verileceğini belirten Demir hiçbir haksızlık ya da aşağı bir değer üzerinden değerlendirilmeyeceğini söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1