EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Tabiat Platformu, “Ayvalık Ve Cunda Betona Boğulacak, Haberiniz Var Mı?”

Ayvalık Tabiat Platformu, “Ayvalık Ve Cunda Betona Boğulacak, Haberiniz Var Mı?”
7 views
03 Şubat 2017 - 10:44

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Çevre ve Şehircilik Bakanlığından gelen doğal sit alanları ile ilgili yazının Ayvalık Adaları Tabiat Parkı sınırları içinde bulunan Pateriça, Hakkıbey Yarımadası, Çiçek Adası ve Alibey Adası’nın bir bölümündeki mutlak koruma alanlarının, imara açılmasına olanak sağlanmasını içermesi üzerine harekete geçen Ayvalık Tabiat Parkı Platformu bir basın açıklaması yaptı.

Ayvalık Adaları Tabiat Parkı Uzun Devreli Gelişme Planını hazırlayan akademisyen Prof. Dr. Kerim Alpınar’ın, ‘Tabiat Parkı gerçekten cennetten bir köşe niteliğinde, ancak bu dünyada cennetten bir yer almak isteyen o kadar çok nüfuzlu kişi var ki…’ sözünün anımsatılmasıyla başlayan yazılı açıklamada, “Göz bebeğimiz Ayvalık ve ülkemizin birçok yerindeki Doğal SİT Alanları yok edilmeye çalışılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı özel firmalara ihale vererek Doğal SİT Alanlarını yeniden incelemeye aldı. Sözde bilimsel temelli bir çalışma yaparak SİT statüleri yeniden belirlenecekti. Oysa daha işin başında ihale alan firmalara nerelerin korunacağı, nerelerin koruma kalkanından kurtarılıp ranta açılacağı gözümüzün önünde bağıra çağıra söylendi” denildi.
Açıklamada, “O çalışmalar Ayvalık’ta yapılırken ilgili bürokratlar daha alanı görmeden ve ortada firmanın yaptığı “bilimsel” bir çalışma olmadan ‘buralarda korunacak bir şey yok.’ diyerek her şeyi başından belirlediler. Yani önce karar alınmış sonra buna bilimsel kılıf uydurulmuştu. Sonra il bazlı değerlendirmelerden vazgeçip ülkedeki tüm Doğal SİT Alanlarını birlikte değerlendirmeye karar verdiler. Bu ülkede elde kalmış ne kadar özel ve değerli alan varsa yeniden değerlendirme adı altında koruma kalkanlarını yok ederek yapılaşmaya açmaya hazırlanıyorlar. Datça, Bodrum, Marmaris, Fethiye, Ayvalık, Çeşme, aklınıza neresi gelirse hepsini talana ve ranta açmaya hazırlanıyorlar. Her şeyi tüketmiş, her şeyi satmış, her şeyi bitirmiş, sadece vergi ve inşaat sektörü üzerinden kendini var etmeye çalışan bir sistemle karşı karşıyayız. Sıfırı tüketmiş tüccarın eski defterleri karıştırması gibi AKP iktidarı dayeni rant alanları yaratmak için var gücüyle Doğal SİT Alanlarına (Milli Parklara, Tabiat Parklarına, diğer korunan alanlara) gözünü dikti. Her şeyi sattılar, her şeyi özelleştirdiler, kamuya ait maden, banka, fabrika, dağ, tepe ne varsa tümünü paraya çevirdiler. Geriye bir şey kalmadı. Şimdi sıra Doğal SİT Alanlarını yapılaşmaya açmaya geldi. Ayvalık çok sayıda ve önemli oranda Doğal SİT Alanına sahip. Tabiat Parkı, adaları, koruma altındaki kıyıları ve kenti çevreleyen yeşil bantı ile önemli Doğal SİT Alanlarını içinde barındırıyor.” İfadeleri yer aldı.
Ayvalık’ta çok sayıda sektörün gözünün bulunduğunun savunulduğu açıklamada, “Otelciler, büyük müteahhit firmalar, kooperatifler aç kurtlar gibi bu alanlardaki koruma kalkanının kaldırılmasını bekliyor. Kısaca sermaye neyi talep ettiyse oralardaki koruma kalkanı kaldırılarak her yer imara açılmak isteniyor. Değerlendirme yapılırken sadece mülk kriterleri gözetilmiş, başkaca bir kıstas yok. Yan yana adalardan bazıları korunurken bazı adaların SİT dereceleri düşürülmüş. Örneğin Yellice, Pınar, Hasır, Tavuk, Güvercin, Çiçek ve Çıplak Ada için koruma derecesi 1’den 2’ye düşürülmüş durumda. Cunda Adasının önemli bölümü yapılaşmaya açılmak isteniyor. Cunda’da neredeyse Cundalılara ait arazi kalmadı. Ne hikmetse daha çok Cunda’da el değiştiren Pateriça ve çevresi imara açılmak isteniyor. Doğayı sadece rant olarak gören zihniyet geriye hiçbir şey bırakmak istemiyor. Gözlerini para kör etmiş durumda. Ve iktidarlarını ayakta tutmak için yeni rant ve inşaat alanlarına ihtiyaçları var. İnşaat birçok sektörü besleyen, istihdam olanakları yaratan ve bankaları ayakta tutan en önemli sektör. AKP iktidarını ayakta tutan tek sektör de bu. İşte bu yüzden çok ısrarlılar. Bu yüzden acımasızca saldırıyorlar. Bu gidişe dur demek, Ayvalık ve doğamızı korumak bizim elimizde. Yan yana gelerek, güçlü karşı duruşlar oluşturarak, sivil eylemler ve hukuki yollara başvurarak, diğer çevre örgütleriilegüç birlikleri oluşturarak bu saldırıyı püskürtebiliriz. Her şey bize bağlı. Sanmayın ki o kadar güçlüler. Ranta ve talana karşı çıkmak istiyorsan Ayvalık Tabiat Platformuna güç ver. Sesimiz artsın, gücümüz çoğalsın, birlikte başaralım. Şimdiye kadar birçok saldırıyı püskürttük, şimdi sıra bunda. Başarmak bizim gücümüze bağlı. Sen de gücümüze güç kat” denildi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1