EGE GÜNDEM GAZETESİ

İş adamlarına ekonominin geleceğini rakamlarla anlattı

İş adamlarına ekonominin geleceğini rakamlarla anlattı
14 views
02 Şubat 2017 - 10:58

Balıkesir Ticaret Borsası (BTB), Balıkesir Genç İş Adamları Derneği (BAGİAD) ve Balıkesir Sanayici ve İş Adamları Derneği (BASİAD)’nin konuğu olarak Balıkesir’e gelen Sabancı Üniversitesi Finans Kürsüsü Başkanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş, Balkonuk Center’da düzenlenen konferansta ekonomiyi, iş dünyasına rakamlarla anlattı.
Konferans öncesi kısa bir açılış konuşması yapan Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, 15 Temmuz’da Anayasal düzeni ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen darbe teşebbüsünün başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın dirayetli tavırları neticesinde halkın darbe teşebbüsünü ortadan kaldırdığını söyledi. Kula, “Darbe teşebbüsü ortadan kaldırılmasına rağmen, ülkemize hem içeriden hem dışarıdan baskılar devam etmektedir. Akabinde ekonomik yönden ülkemizi çalkantı içine sokulmak istenmektedir. Bizler bu bulutlu günleri dağıtmak, moral ve motivasyonumuzu daha iyi hale getirebilmek için ülkemizin yetiştirdiği değerli bilim insanı Prof. Dr. Özgür Demirtaş’ı Balıkesir’e getirdik. Balıkesir Kuvay-i Milliye ateşinin yakıldığı bir şehirdir. İçerden ve dışarıdan gelecek tehlikelerin hepsinin uhtesinden gelebilecek bir şehirdir. Yeter ki birlik ve beraberlik içerisinde el ele gönül gönüle vererek aydınlık bir Türkiye, normale dönmüş bir iş hayatı arzu ediyoruz” dedi.
İş dünyasının yoğun katılım sağladığı konferansta ekonomi sihirbazı olarak adlandırılan ve uluslararası arenada büyük bir üne sahip Demirtaş, konuşmasında ekonomiyi bir maraton olarak tanımladı. Türkiye’nin kısa koşularda başarılı fakat maratonda bir türlü başarılı olmadığının altını çizen Demirtaş, faiz artmadığı için yabancı sermayenin Türkiye’ye gelmediğini belirtti.
Özellikle dolarla ilgili alakası olmayan bakanların açıklamalarının son derece yanlış olduğunu savunan Demirtaş, Merkez Bankasının ise finans piyasasının askeri olarak niteledi.
Prof. Dr. Özgür Demirtaş konuşmasında özetle şunları dile getirdi; “Türkiye Beşiktaşlı. Beşiktaşlı derken bunu kötü bir örnek olarak söylüyorum. Türkiye ya siyah ya beyaz. Türkiye ya sıfır ya bir halbuki bu yanlış. Türkiye’de her konuda iki fikir var. Üçüncü bir fikre yer yok. Tam siyah yada tam beyaz olamaz. Dünyanın ek kesim iki bilimi biri matematik, biri fizik. Fizik biliminde bile tam siyah yoktur, tam beyaz yoktur.
Fizikte bile tam siyah ve beyaz yokken nasıl olurda siyaset gibi matematiğe dayanmayan fikirlere kişilere dayanan bir şey nasıl olurda bu kadar keskinlikle konuşulabilir. Duruma göre yön belirlemek zorundasınız. Batı toplumlarını doğu toplumlarından ayıran bir nokta budur.
Bence dünyadaki her şey gridir. Hatta grinin tonlarıdır.
Örneğin Amerika Birleşik Devletlerinin dış politikasını kim bana söyleyebilir. Ben söyleyeyim, çıkarı neyse o. Türkiye’nin bu sıfır ve birciliği yok etmesi lazım. Doğu toplumların iyi bir şey olursa o kendinden dolayıdır, kötü bir şey olursa dışarıdan dolaydır. Bu yanlış bunu aparsak yanlışı göremeyiz. Yanlışı göremezsen yanlışı düzeltemezsin, yanlışı düzeltemezsen güçsüz kalırsın, güçsüz kalırsan yenilirsin. Öz eleştiri kültürümüzü geliştirmemiz lazım.
Dünya çok acayip bir yere doğru gidiyor. Türkiye olarak ya kendimize çeki düzen veririz yada bir çok ülkeyle birlikte 4. lige düşeriz. Ekonominin iyi tarafı da var kötü tarafı da var. Şuan da kötü. 2007 yılında iyi daha fazlaydı. Bunun tabiî ki nedenleri var.
Türkiye geçmiş dönemde mali disiplin açısından iyi idi. 14-15 yıldır da böyle iyileşti ve iyi kaldı. Türkiye’nin 2002 ile 2008 dönemi ekonomik açıdan çıkış dönemdir. 2008 ile 2012 duraklama dönemidir. 2012 ile şuana kadar gelen dönemde çöküş dönemidir. Bunu rakamlardan çok net bir şekilde görebilirsiniz.
Türkiye o dönemde naptı bütçe açığı vermedi, kamu borcunu kontrol altına aldı. Kamu borcunu kontrol altına alınca ne oldu enflasyon indi, faizler indi. 2002’den 2008’e kadar reformla geldi. Peki 2008’den sonra ne oldu. 2008’de ne oldu Amerika’da kriz oldu. Kriz

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1