EGE GÜNDEM GAZETESİ

Tıfıllar’da Madene İzin Yok

Tıfıllar’da Madene İzin Yok
128 views
31 Ocak 2017 - 11:12

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, bir maden firmasının ilçenin kırsal mahallelerinden Tıfıllar’a altın ve gümüş madeni çıkarmak için yaptığı proje başvurusu iptal edildi.

Oremine Mad. San. Tic. AŞ. adlı maden firmasının Ayvalık Tıfıllar Köyünde altın ve gümüş madeni çıkartmak için yaptığı proje başvurusu iptal edildi.
Firmanın; Ayvalık, Tıfıllar Köyü yakını, Gömeç, Hacıömerler Yaylası Yakını, Gömeç ve Burhaniye, Damlalı Köyü yakını, Gömeç, Kubaşlar Köyü yakını olmak üzere dört bölgede altın- gümüş ocağı çalıştırmak için yaptığı başvurular üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Balıkesir İl Müdürlüğü web sayfasında 01.08.2016 tarihinde duyuru yapılarak projeye ilişkin Çevre Etki Değerlendirilmesi (ÇED) süreci başlatılmıştı.
Firmanın hazırladığı raporun, sermaye gruplarının çıkarlarını korumak için yasal düzenlemelerin arkasından nasıl dolandığının iyi bir göstergesi olarak nitelendiren Ayvalık Tabiat Parkı Platformu Yürütme Kurulu yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu firma öncelikle raporunda altın-gümüş madeni faaliyet alanını Balıkesir ili, Ayvalık ilçesi, Tıfıllar köyü olarak belirtirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünden alınan işletme ruhsatında faaliyet alanı olarak Balıkesir ili, Ayvalık ilçesi, Türközü Köyü olarak gösterdiğini savundu.
Platform yaptığı açıklamada, “Yasalar gereği 25 hektar üstü alanlarda halkın katılımına izin veren ÇED toplantısını engelleyebilmek için firma maden alanını şimdilik 12,61 hektar göstererek demokratik katılım hakkını engellediği savunulan raporda; Zeytin Yasası’nın dikkate alınmadığı, kesilecek ağaç sayısının belirtilmediğini, maden alanı çevresindeki derelerin ve Madra Barajı’nın yok sayıldığını, çıkarılacak madenin nerede işleneceğinin yazılmadığı, patlatılacak dinamitlerin yaratacağı gürültü ve zararın göz ardı edildiğinin savunulduğu ve ormanlık alan vasfı kazandığı gerekçesiyle köylünün elinden alınarak Hazineye devredilen mera da maden ocağı sahasına dahil edilmek istenildiğini savundu.
Açıklamada, “Oremine firması Turgutlu Çaldağı Nikel maden işletmesi gibi başka örneklerde de çevreye verdiği zararla biliniyor. Köylülerin yaşadığı evlerin çok yakınında açılacak, on yıl süreyle doğayı ve canlı yaşam biçimlerini tahrip edecek olan altın-gümüş ocağından Tıfıllar köyüne ve bizlere kalacak olan şey, arsenikli sular, yok edilmiş ağaçlar, taşlardan oluşmuş yok edilmiş bir doğa olacaktı. Ayvalık Tabiat Platformu olarak yol yakınken tavır almamız gerektiğini düşünerek yola çıktık. Önce Tıfıllar Köyü’ne giderek muhtar Mehmet Karaman ile görüştük ve konu hakkında bilgi vererek bir an önce mücadele etmenin önemine işaret ettik. Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer de yaptığı basın açıklaması ile olayda taraf olduklarını ve madene karşı olduklarını bildirdi. Platform olarak yasal itiraz sürecini başlatmak için bu alanda deneyimi olan Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nden bilgiler aldık. Mevcut dosyayı konunun uzmanı Yüksek Maden Mühendisi Meryem Esenay Eltan’a incelettik. Bize sunduğu raporu esas alarak itiraz dilekçemizi Avukat Özlem Yılmaz ile hazırladık. İtiraz dilekçemizi 31.08.2016 tarihinde Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne verdik. Aynı anda muhtarla tekrar görüşerek onların da itiraz etmelerini istedik. Muhtarlık da onlar için hazırladığımız itiraz dilekçesini aynı tarihte ilgili kuruma verdi.
Yaptığımız itiraz başvurusunun sonucunu öğrenmek üzere iki kez dilekçe verdik. Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden en son aldığımız bilgiye göre Balıkesir Tarım İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile Balıkesir Orman Müdürlüğünün dosya hakkında olumsuz görüş verdiğini Tıfıllar ve diğer üç sahadaki (Hacıömerler Yaylası, Damlalı Köyü, Kubaşlar) altın- gümüş madeni projeleri iptal olduğunu öğrendik.
Mücadelemize başlarken çevre talanı bir kere başladığında önünü almanın zorlaşacağını, ilk adımda talancı maden firmalarını durdurmamız gerektiğini söylemiş, bu firmaları Ayvalık’a sokmayacağımızın sözünü vermiştik. Bu sözümüzü tuttuk.
Temiz bir doğa, temiz bir hava, temiz bir içme suyu ve temiz bir deniz için mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1