EGE GÜNDEM GAZETESİ

Sanayi Esnafının Ekmeğiyle Oynanıyor

Sanayi Esnafının Ekmeğiyle Oynanıyor
13 views
27 Ocak 2017 - 11:03

Balıkesir Umum Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar odası 1/5000 ölçekli plan için Küçüksan toplantı salonunda basın ve üyelere basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Başkan İsmail Pala “10 Şubat’a kadar Küçüksan’da ki esnafın plana itiraz etmesi gerektiğini bu işin ciddi olduğunu “Burada 30 yıllık emeğimiz var. Bunun bir plan ile heba olmasına izin vermeyeceğiz”dedi.

Küçüksan yapılan bilgilendirme toplantısına Küçüksan İşletme Kooperatifi başkanı Ahmet Sakbaş’ta açıklamalarda bulundu. Umum Madeni Eşya odası başkanı İsmail Pala üyelere ” Yıllardır burada emeği olan arkadaşlarımız yeri geldi çocuğunun okul parasını yeri geldi eşinin bileziğini bozdurarak bu kooperatife verdi. Yılların emeğini bir plan ile heba olmasına izin vermeyeceğiz. Burada oda başkanlarımız bize destek verdiler. Uzun yıllardan beri el emeği göz nuruyla kazandığımız küçük sanayi sitesindeki işyerlerimizi Büyükşehir belediyemizin değerli yerlerimizi 1/5000 ölçekli düzenlemeyle ortadan kaldırmakta olup, yok edilmektedir.Eğer biz burada itiraz etmez isek Sanayi sitesinde tapusu bulunan üyelerimizin itirazda bulunmamaları halinde hiçbir savunma hakkı kalmayacaktır.Büyükşehir belediye başkanım bir önceki genel kurulda gelerek sanayi sitesinin kalkmayacağının bunları söyleyenlerin külliyen yalan söylediklerini ifade etmiştir. Yani değerli bir siyasetçinin dün dündür bu gün bugündür diyerek laflarıyla küçük sanayi sitemiz üyelerini avutmuştur.”dedi.

Yılların Emeği var burada
Başkan Pala oldukça gergin ortamda geçen toplantıda zaman zaman üyeleri yatıştırmakta zorlandı. Başkan Pala “Bizler yıllardan beri bin bir emekle el emeğiyle göz nuruyla kazandığımız bu yerlerimizi teslim etmeyeceğiz, üyelerimizin haklarını koruyacağız. Küçük Sanayi sitemizi kaldırmakta olan, Büyükşehir belediyemizin yan tarafımızdaki alanın küçük sanayi sitesi olarak imara açmasını anlamış değiliz. 1/5000 ölçekli Planda bu alan Stratejik merkez (Küçüksan) Özel Proje Alanı olarak gösterilmiş bulunmaktadır.Bu plan ile birlikte 1039 üyesi bulunan Küçüksan’a yapılacak olan konutların üye başına 1 daire bile düşmediği. 50 m2 lik özel mülk sahiplerinin hiçbir hak talep edemeyeceği, görülmektedir.Belediyemizce yapılmış bulunan 1/5000 ölçekli Revizyon-İlave Nazım İmar Planını yerinde bulmadığımızdan, taşınmazımızın içinde yer aldığı Küçük Sanayi Sitesinin bulunduğu Özel Proje Alanı olarak planlanan kısmın iptali ile yine Küçük Sanayi Sitesi olarak yer alması amacıyla süresi içinde bizlerde aşağıdaki nedenler ile üyelerimizle birlikte itirazda bulunacağız.

Esnaf Belirsizlik içinde
Konuşmaya bölgedeki diğer Küçük sanayi odalarını ziyaret ettikten sonra toplantıya yetişen Küçüksan başkanı Ahmet Sakbaş “Bu planın bu hailiyle geçmesi ortaklarımız arasında adaletsizlik yaratıyor. üyelerimizin 3’te 2’si bu plana itiraz etti. Yeşil alan ve yollardan kaynaklanan adaletsizlikle Küçüksan’ın 5 bölgeye bölünmesi ile birlikte üyeler arasında anlaşmazlıklar yaşanacaktır. Biz üyelerimiz olarak bölünmek istemiyoruz. Yapılacak konut yada ticari projeler ile ilgili kararı biz verelim. Neden burada belediye bu kararı kendisi veriyor. Bu açıdan olaya baktığımızda Edip başkanımız ile bu konuda anlaşsak dahi görev süresi sonrası da gelecek başka bir başkanın Küçüksan için nasıl bir tavır alacağını bilmiyoruz. Küçüksan esnafı kısacası belirsizlik içindedir. Somut bir plan bizim önümüze konmadığı için esnafımız tedirginlik içinde dükkanını açmaktadır. Üyelerimiz bireysel olarak itirazlarını ediyoruz. Bizde Küçüksan olarak işletme Kooperatifi bazlı olarak itiraz edeceğiz.Ben Edip Başkanın iş dallanıp budaklanmadan çözüleceğine olan inancım tamdır”diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1