EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Zeytin Çekirdekleri Konserler Serisine Başlıyor

Ayvalık’ta Zeytin Çekirdekleri Konserler Serisine Başlıyor
10 views
27 Ocak 2017 - 10:46

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi’nin bir Sosyal Sorumluluk Projesi olan Zeytin Çekirdekleri 2017 yılında gerçekleştireceği konserler serisinin ilkini 28 Ocak Cumartesi günü saat 17.00’de belediye bünyesindeki Küçükköy Halil Başyazgan Cumhuriyet Kültür Merkezi’nde vereceği konser ile başlatıyor.

Ayvalık Belediyesi tarafından 2014 Mayıs ayında, bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan Zeytin Çekirdekleri Projesi; Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü, gönüllü eğitmenler bağışçılar, sivil toplum örgütleri, duyarlı Ayvalık esnafı ve iş adamlarının katkılarıyla ücretsiz olarak Ayvalıklı çocuklara sunmaya devam ediyor.
Pegasus Hava yollarının sağladığı ulaşım sponsorluğuyla büyükşehirlerden eğitmenlerin Ayvalık’a gelerek, Zeytin Çekirdekleri Projesi kapsamındaki kırsal kesim ve varoşlarda eğitim gören öğrencilerin yanı sıra ilçe merkezinde eğitim gören çocukların verecekleri konserler serisinin merakla beklendiği öğrenildi.
2014 yılından bu yana toplam 1100 çocuğun gelişimine katkıda bulunulan proje çerçevesinde; ritim ve koro eğitiminin yanı sıra, keman, çello, flüt, piyano gitar, perküsyon, gibi enstrumanların eğitimleri aralıksız sürüyor.
Geçtiğimiz yıl; basketbol, model uçak kursu, ingilizce kulübü, resim dersleri, rehberlik desteği, konser ve dinletiler, yoga, çevre bilinci çalışmaları, dans eğitimi, çocuk klasikleri/okuma ve yazma gelişimi, müzikal ve klasik film gösterimleri, okul sonrası etütleri gibi etkinliklerle birlikte bu yıl yaklaşık 2 bin öğrenciye ulaşılmak istenildiği bildiriliyor.
Genel Koordinatör Gül Gürsoy’un öncülüğünde çalışmalarını sürdürülen Zeytin Çekirdekleri’nin 2017 konseri ile konserler serisine başlayacak olmasından duyduğu memnuniyeti ifade eden Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, “Başta kırsal mahallerden, Altınova, Küçükköy, Cunda Adası ve Ayvalık şehir merkezinden çocukların katılımıyla ortak sosyal kültürel yaşam alanları oluşturduk. Ancak kırsal mahallerdeki etkinliklerimize daha çok önem veriyoruz. Projede yola çıkış felsefemiz, Ayvalık’ın sosyal dokusuyla bütünleşmiş bir anlayışla çocukların ve ailelerinin aktif katılımıyla dayanışma ve paylaşım merkezleri kurmak, barışın sesini sanat yolu ile dillendirmek. Ortak sosyal ve kültürel yaşam alanları yaratmak. Dar gelirli ailelerin çocuklarına hakkı olan sanat eğitimini sunmak olduğunu ifade etmek istiyorum” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1