EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yakın Dostunun Gözyaşları

Yakın Dostunun Gözyaşları
17 views
26 Ocak 2017 - 11:14

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Şubesi tarafından 24 yıl önce Ankara’daki evinin önünde uğradığı suikast sonucunda hayatını kaybeden Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu müzikal bir etkinlikle anıldı. Geceye, sessiz sedasız katılan Mumcu’nun meslektaşı 75 yaşındaki Ömür Bir’in gözyaşları adeta damgasını vurdu.

ÇYDD Ayvalık Şubesi’nin; Ayvalık Belediyesi’ne ait İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde düzenlediği anma gecesine; CHP Ayvalık İlçe Başkanlığı, ADD Şubesi ve Ayvalık Belediyesi’nin de destek verdiği öğrenildi.
Gecede; Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan’ın yanı sıra ÇYDD Şube Başkanı Nuray Özel, şube yöneticileri, CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker, Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli, Ayvalık Belediyesi Meclis Üyesi Salman Kayran, CHP İlçe Kadın ve Gençlik Kolları üyelerinin yanı sıra çok sayıda Kemalist düşünceyi taşıyan vatandaşlar hazır bulundu.
Gecede; ilçenin tanınmış bağlama virtüözü Yaşar Uçurum’un yanı sıra CHP’li ve ÇYDD’li üyeler şiir ve Uğur Mumcu’nun yaptığı mücadeleyi müzikal bir gösterimle sergiledi.
Geceye sessiz sedasız katılan ilçenin tanınmış gazetecilerinden 75 yaşındaki Ömür Bir, Uğur Mumcu’yu anlatan şiir ve konuşmalar karşısında duygulanarak gözyaşlarını tutamadı.
Muhabirimizin sorularını yanıtlayan Ömür Bir, açıklamaları süresince gözyaşları içerisinde Uğur Mumcu’yu anlattı.
Uğur Mumcu ile 45 yıl boyunca çok iyi bir dostlukları olduğunu belirten Ömür Bir, “Uğur, hayatını gelecek nesillerin aydınlık bir Türkiye’yi inşa etmesi için harcadı. Ayvalık’taki evinde yaptığımız sohbetlerimizde 25-30 yıl öncesinden bugünün Türkiye’sini görür gibiydi. Şimdi bakıyorum da FETÖ operasyonları ve ülkemizin içinde bulunduğu sosyo-politik konumunu Sevgili Uğur ta o yıllarda bize defalarca anlatmış ve kaygılarını paylaşmıştı” dedi.
Ayvalık’ın duayen gazetecisi Ömür Bir, 12 Eylül Askeri Darbe’sinin ardından başlayan demokratikleşme sürecinde kurulan Halkçı Parti (HP) ile Sosyal Demokrat Parti’nin (SODEP) birleşmesinde Uğur Mumcu’nun aktif bir rol oynadığını da savunarak, “O yıllar SODEP’in Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan ile HP’nin Genel Başkanı Cezmi Kartay, Uğur ile benim samimi arkadaşlarımızdı. Uğur, HP ve SODEP’in iki kardeş parti olduğunu düşünüyor ve sürekli bu iki partinin birleşerek güçlenmesi gerektiğini savunuyordu. Bir gün Ayvalık’ta birlikte akşam yemeği yediğimiz sırada Uğur, HP Genel Başkanı Cezmi Kartay’ı aradı ve bir süre görüştüler. Telefonu kapattıktan sonra bana dönüp, ‘Bu iş tamamdır’ dedi. Birkaç gün sonra Cezmi Kartay ile Aydın Güven Gürkan’ı bir araya getirdik ve görüştürdük. Sonrasında Sosyal Demokrat Halkçı Parti’nin (SHP) birleşme süreci başladı. Yani HP ile SODEP’in birleşme tohumları rahmetli Uğur’un girişimleriyle Ayvalık’ta atılmıştı” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1