EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Gıda Güvenle Tüketilecek

Ayvalık’ta Gıda Güvenle Tüketilecek
17 views
26 Ocak 2017 - 11:56

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ile Ayvalık Esnaf ve Sanatkârlar Odasınca hazırlanan HACCP Hijyen Eğitimi Projesi; Güney Marmara Kalkınma Ajansı (GMKA) tarafından onaylanarak, desteklenmeye hak kazandı.

Ayvalık genelindeki; otel, restoran, fırın ve unlu mamuller üretim yerlerine yönelik hazırlanan projenin imza töreni Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Uysal ile GMKA Genel Sekreter Vekili Dr. Kasım Özek’in katılımıyla Balıkesir’de gerçekleştirildi.
Yapılan protokol ile ilgili açıklamalarda bulunan Ayvalık Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Mehmet Uysal, 14-17 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek ve 4 gün sürecek olan eğitimlerde çeşitli üniversitelerden öğretim görevlilerinin eğitim vereceğini söyledi.
Ayvalık’ta faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlara yönelik İSO 22000 Gıda Güvenliği ve HACCP Temel Eğitimi ile farkındalığın artırılmasının amaçlandığı proje kapsamında; 60 otel, restoran ve üretim tesislerinin HACCP Hijyen Eğitimi’ne tabi tutulacağını vurgulayan Mehmet Uysal, “Bu eğitimlerin ardından daha sağlıklı, hijyenik koşullarda gıda üretimlerinin yapılmasını sağlayarak, Ayvalık halkı ile misafirlerimizin güvenli gıda tüketmesine katkı vermiş olacağız” dedi.
Mehmet Uysal, projenin hazırlanmasında emeği geçen başta Ayvalık Esnaf Odası Başkanı Melih Çakırca olmak üzere; oda personeli, İlçe Tarım Müdürlüğü Gıda Mühendisi Perihan Akdaş ile İlçe Tarım Müdürlüğü Gıda Bölümü çalışanlarına teşekkür ederek, Ayvalık için yeni hazırladıkları yeni projeleri de hayata geçirmeyi sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

ISO 22000 GIDA GÜVENLİĞİ YÖNETİMİ NEDİR?
ISO 22000 tüm gıda zinciri içinde ekipman, paketleme malzemesi, temizlik maddeleri, katkı ve bileşen imalatçıları gibi ilişkili kurumları da kapsayan, uluslararası bir standarttır.
ISO 22000:2005 örneğin ISO 9001 gibi kalite yönetim sistemlerini gıda güvenliği yönetim sistemlerine entegre etmek isteyen şirketlere de uygundur.
Standart gıda zinciri boyunca gıda güvenliğini sağlayan, genel kabul görmüş kilit bileşenleri de kapsar. Şöyle ki: Etkileşimli iletişim, Sistem yönetimi
Önceden gerekli programlar ve HACCP (Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktası) planlarıyla gıda güvenlik tehlikelerinin kontrolü
Gıda güvenliği yönetim sisteminin sürekli geliştirilmesi ve güncellenmesi

ISO 22000 STANDARDININ AVANTAJLARI NEDİR?
Üretici firmalara uluslararası kabul görmüş yöntemleri kazandırır
Firmaların tedarikçi ve hissedarlarının tehlike tetkiklerine güvenmelerini sağlar
Bu tehlike tetkikleri tedarik zincirleri boyunca uygular
Hesap verebilirlik ve sorumluluklara şeffaflık kazandırır
Etkin kalması için sistemleri sürekli olarak geliştirip günceller. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1