EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ahmet Jale, “Asılsız İddia Ve Suçlamaları Yargıya Taşıyoruz”

Ahmet Jale, “Asılsız İddia Ve Suçlamaları Yargıya Taşıyoruz”
80 views
26 Ocak 2017 - 11:13

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 30 yıldan bu yana Ayvalık ile Midilli Adasını birbirine bağlayan seferleriyle hizmet veren, Jale Turizm firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Jale, bir internet gazetesinde filolarında bulunan ‘Ayşegül Jale’ isimli feribotla ilgili iddiaların asılsız olduğunu ve konuyu yargıya taşıyacaklarını belirtti.

Fatih Jale Turizm Ticaret ve Gemi Acentesi firmasının Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Jale yaptığı açıklamada, “Bir arkadaşımın uyarısıyla bir internet sitesinde firmamızın bünyesindeki Ayşegül Jale ile ilgili asılsız ve tamamen yalan dolu bir haberin yayınladığını gördüm. Bu yayına göre; bu gemimizin makine numaralarının olmadığı, can salı sertifikalarının bulunmadığı, geminin ortaklı olduğu, gemide yangın çıktığı, 2013 yılından bu yana durdurulamadığı ve bunlar bilinmesine rağmen bizleri denetleyen resmi kurumların bu geminin bu şekilde çalışmasına izin verdiği gibi saçma sapan iddialarda bulunulmuştur.” dedi.
Bünyelerindeki Ayşegül Jale isimli geminin söz konusu yayının aksine 2013 yılında değil, 2016 yılında ticari hayatına başladığını anlatan Ahmet Jale, “Bu gemimiz; Fatih Jale Tersanesi’nde inşa edilerek, geçtiğimiz Temmuz ayında Midilli-Ayvalık arasında seferlerine başlamıştır. Bu gemi Fatih Jale’nin kendi adına yapılmıştır. Geminin ana materyalleri de dahil olmak üzere hiçbir ortağı yoktur. Gemideki makinelerin seri ve sicil numaraları üzerlerinde mevcuttur. Faturaları da elimizde bulunmaktadır. Ayrıca bu gemide Türkiye’nin ilk egzoz gazı ölçümünde geçtiğine ait NOx Belgesi bulunmaktadır. Bu belgenin üzerinde de makinelerin seri ve sicil numaraları bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.
Söz konusu haberde; gemideki can sallarının yetersiz ve belgesizdir şeklindeki iddianın da doğru olmadığını belirten Ahmet Jale, “Gemimizdeki can sallarına ait sertifikalar yenidir ve hepsi de geçerlidir. 500 kişilik gemimizde her biri 25 kişilik olmak üzere 20 adet can salımız bulunmaktadır. Bunların dışına 500 kişilik kapasitede can yelekleri ve kurtarma malzemeleri bulunmaktadır. Kaldı ki; biz Yunanistan ile Türkiye arasında seferler düzenliyoruz. Doğal olarak da hem Türk makamları hem de Yunan makamları tarafından her seferimizde denetleniyoruz. Özellikle de Türkiye’de son zamanlar her 15 günde bir uluslar arası çalışan gemiler ciddi denetimlerden geçirilmektedir. Bu güne kadar hem Türk hem de Yunan makamlarınca yapılan denetimlerde gemimizin herhangi bir eksikliğinin yada yasal olmayan herhangi bir şey bulunmamıştır. Aynı haberde; gemimizin sefer halindeyken makine dairesinde yangın çıktığına ilişkin iddiası da yalandır. Böyle bir yangın kesinlikle olmamıştır. Sadece egzozlardan birisi duman kaçırmıştır. O anda o makineyi stop ettirerek diğer iki küçük makineyi devreye sokarak seferimizi tamamladık. Tabi bu olayda makine dairesi egzoz dumanıyla dolduğu için birileri bunu yangın olduğunu düşünerek kameraya almışlar ve bunu yangın olarak empoze etmişler. Biz bu konuda da denetimden geçtik ve makine dairemizde yangın değil, çıkan dumanın seyir sırasında arızalanan ve hemen devre dışı bıraktığımız makinenin egzoz dumanı olduğunu belgelemiş durumdayız.” diye konuştu.
2011 yılında babası Fatih Jale ile iki amcasının ticari faaiyetlerine son verdiğini ve yollarına ayrı ayrı devam etme kararı aldığını kaydeden Ahmet Jale, “ O yıldan sonra sağolsun amcamlar gerekli-gereksiz mahkemelerle garip bir tutum içine girdiler. Bununla birlikte de bizim hakkımızda bir karalama kampanyası başlattılar. Bu haberde de; haberin yayınlandığı 22 Ocak tarihinden 2 gün önce haberi yapan gazeteci ve gazetenin satış pazarlama müdürü ile gazetenin yazarı amcamlarla birlikte Cunda Adası’nda birlikte yemek yemişler ve fotoğraflar çektirmişlerdir. Akabinde de bu yalanlarla dolu haber yayınlanmıştır.” dedi.

“YARGIYA BAŞVURACAĞIZ”
Söz konusu internet gazetesinin yetkililerini telefonla arayarak, bu haberin yalan ve iftiralarla dolu olduğunu ifade ettiğini belirten Jale, “Bana bu haberi kaldırmayacaklarını söylediler. Bizde bunun üzerine yasal olarak hakkımız yargıda arayacağız. Çünkü bu haber, bizim ticari itibarımızı lekelemeye yöneliktir. Bu haberle; Türkiye-Yunanistan arasında seferler düzenleyen tüm feribotlar zan altında bırakılmıştır. Hatta ilçedeki tüm resmi mercilerin yanı sıra Denizcilik Bakanlığı bile zan altında kalmıştır. Bu haberi yayınlayanlar hakkında suç duyurusunda bulunarak, yasal yargı sürecini başlatacağız” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1