EGE GÜNDEM GAZETESİ

Uğur Mumcu Ayvalık’taki Evinin Önünde Anıldı

Uğur Mumcu Ayvalık’taki Evinin Önünde Anıldı
10 views
25 Ocak 2017 - 11:11

24 yıl önce Ankara’da evinin önünde düzenlenen bombalı suikast sonucu hayatını kaybeden gazeteci yazar Uğur Mumcu için Balıkesir’in Ayvalık ilçesindeki evinin önünde anma töreni düzenlendi.

Mumcu’nun Ali Çetinkaya mahallesindeki Tapu Kadastro Sitesi’nde bulunan evinin önünde düzenlenen törene, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, belediye meclis üyeleri, ilçedeki CHP, Vatan ve Emek Partisi İlçe Başkanları ve temsilcileriyle, sivil toplum örgütü temsilcileri ve sevenleri katıldı.
ÇYDD Ayvalık Şubesi tarafından düzenlenen ve saygı duruşuyla başlayan anma töreninde konuşan ÇYDD yöneticilerinden Suat Şerifeken, 24. Ölüm yıldönümünde Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu’yu anmak için bir arada olduklarını hatırlatarak, “Sevgili Uğur Mumcu araştırmacı bir gazeteciydi. İleride toplumumuzun başına gelebilecek tehlikelere karşı bizleri uyardığı için canından oldu. Bir millet böyle çöker işte. Devletin yerini kaba kuvvet alır, susulur. Yasanın yerini din alır, korkulur. Yolsuzluklar, cinayetler biribirini izler. Eller kollar bağlanılıp, götürülür. Vuran vurur, öldüren öldürür diye bizleri uyaran Uğur Mumcu değil miydi? Yurdumuzda demokrasi ve adaletin kurumsallaşması, yaşadığımız acı olayların tekrar yaşanmaması için demokratik kitle örgütlerimiz ve siyasi partilerimizi hep birlikte mücadele etmeye her zaman olduğu gibi bir kez daha davet ediyoruz” dedi.
Törende konuşan Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan ise; 24 yıldan bu yana halen daha Uğur Mumcu’nun yazdığı yazılara sığındıklarını vurgulayarak, “Onun kitaplarından bir şeyler çıkararak, önümüze bakmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki Türkiye’de aydınlar çok zor yetişiyor. Ama çok kolay yok oluyorlar. Bundan sonra bu aydınların yok olmaması için hep birlikte elimizden gelenin fazlasını yapacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.
Törende; ÇYDD’nin bursiyeri ilçeye bağlı kırsal mahallelerden Üçkabağaç Köyünden lise öğrencisi Gülçin Koşmaz da Uğur Mumcu’nun yazılarından birini okuyarak, “Demokrasi Haftası’nda 24 Ocak 1993’te öldürülen Uğur Mumcu ile birlikte, Muammer Aksoy, Bahriye Üçok, Çetin Emeç, Necip Hablemitoğlu, Gaffar Okkan, Doğan Öz, Abdi İpekçi, Ahmet Taner Kışlalı, Hrant Dink ve daha bir çok komutan, yazar ve akademisyenlerimizi de saygıyla anıyoruz” diye konuştu.
Törenin ardından Uğur Mumcu’nun evinin balkonuna karanfiller bırakan kalabalık gurup, daha sonra sessizce dağıldı. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1