EGE GÜNDEM GAZETESİ

Bigadiç’te 15 Metre Karelik Dükkanda 150 Yıllık Lezzet

Bigadiç’te 15 Metre Karelik Dükkanda 150 Yıllık Lezzet
43 views
24 Ocak 2017 - 11:06

Bigadiç’te deden toruna, torundan da torununa kalan 15 metre karelik dükkanda 150 yıldır ürettikleri helva ile Türkiye’nin 4 bir yanından gelen müşterilerin ağızlarını tatlandırıyorlar.

Son olarak babasından devralıp aynı dükkanı işletmeye devam eden Erzurum Atatürk Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü mezunu Ali İhsan Eröz (30) yaptığı açıklamada 150 yıldır ürettikleri helvanın kalitesinin hiç değişmediğini belirtti.

Kendi ürünlerinin doğal yerli susamdan ve şekerden yapıldığı için tercih edildiğini ifade eden Eröz, bugün çoğu gıda maddesine tatlandırmak için glikoz ya da mısır şurubu kullanıldığını ancak kendileri kesinlikle ürünlerinde kullanmadığını vurguladı.

Helvaların hala fabrikasyon olmadığını ve doğal yöntemlerle evde ürettiklerini ifade eden Eröz, şunları kaydetti:

“5. kuşak olarak burayı işletmekteyim. Burayı babamdan devraldım, oda babasından yani bu şekilde süre geldi. Biz burada 150 yıldır aynı şekilde helva imal edip satıyoruz. Damak tadına hitap eden asırlık lezzeti bozmayacak ölçüde, miktarda üretim yapıyoruz. Çifte kavrulmuş susamı çöven suyuyla yoğurup şekerle tatlandırıyoruz. Aslında buradaki sır, ham maddelerde doğallığı seçmemizde gizli. Ürünlerimiz diğer tahin helvalarına oranla daha farklı bir renk ve lezzete sahip.”

Türkiye’nin bir çok noktasına helva gönderdiklerini aktaran Eröz, dolaylı yollardan ürünlerinin yurt dışına gittiğini söyledi. Özelikle yurtdışında çalışan vatandaşların helvayı alıp çalıştıkları ülkelere götürdüğünü dile getiren Eröz, şöyle konuştu:

“Ayrıca bazen alan vatandaşlardan duyuyoruz, Amerika’ya, Almanya’ya gönderenler var. Özellikle Almanya’da yaşayan gurbetçilere gidiyor bildiğim kadarıyla. Biz göndermiyoruz buradan tanıdıkları gelip alıyor. Bizim helvanın en önemli özelliği eski usülle yapılıyor olması. Tamamen doğal olması. Biz aylık ortalama 2 buçuk, 3 ton civarında helva satıyoruz. Kilosu şuan 18 lira. Bence tercih edilmem sebebimiz 150 yıldır aynı kaliteyi sürdürmemiz. 150 yıldır tadı aynı. Çünkü bizim helvamız yerli susam ile yapılıyor ve kesinlikle glikoz şurubu kullanmıyoruz. Şekerden yapıyoruz ve katkı maddesi bulunmamaktadır. Tamamen doğal.”

Yalova’dan, Bigadiç’e termal otel için gelen Celal Engin ise “Yalova’dan misafir olarak Bigadiç’e geldik. Burda şimdilik termal otelde tatil yapıyoruz. Bigadiç güzel bir ilçe. Hergün çıkıp dışarıları ve çarşısını geziyoruz. Geçen yıl geldiğimizde buradaki helvanın tadına bakmıştık. Bu yıl kısmet oldu yine geldik. Kendi imalatları olduğu için çok güzel. Geçen yıl babasından almıştık. Bu yıl oğlu başlamış sanırım. Gelmişken ağzımızı tatlandıralım dedik.” dedi.

Yine ilçeye gezme amaçlı gelen Serap Katir de, “Biz Ankara’dan geldik. Bana burayı kardeşim tavsiye etmişti. Bizde buralara kadar gelmişken bir tadına bakalım dedik. Çok beğendik. Artık bitince adresimize isteyeceğiz.” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1