EGE GÜNDEM GAZETESİ

Bahçeşehir Okullarında Yine Bir İlk: “Mindful Okul” Programı

Bahçeşehir Okullarında Yine Bir İlk: “Mindful Okul” Programı
11 views
18 Ocak 2017 - 10:51

Bahçeşehir Okulları öncü misyonuyla diyor ki: Birey olarak farkındalığı yüksek öğrenci, toplum içinde önder pozisyonlarda olacaktır ve yönetilen değil sorgulayan bireyler yetiştirildiğinde gerçek başarıdan söz edilecektir.
Bu hedefle yoluna devam eden Bahçeşehir Okulları, Türkiye’nin ilk “Mindful Okul” programını eğitim sistemine dâhil ederek yeni bir uygulamaya başladı. Programın detaylarını Bahçeşehir Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Bilge Uzun 24 Aralık Cumartesi günü Bahçeşehir Okullarının Yönetici ve Öğretmenlerinin katılımı ile yapılan Ege Bölge Toplantısı’nda anlattı.
Seminerde, Doç. Dr. Uzun, son yıllarda, dünyadaki okulların “Mindful Okul” olma yolunda ilerlediğinin altını çizdi ve “Dört bin yıl öncesine dayanan kökeni ile zihni eğitmek zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığa ulaşmak demektir. Şimdiki ana, bilinçli ve yargısız dikkatini vermek demektir. Mindful olmak bilinç durumumuzu otomatik pilottan çıkararak kendi yönetimimize almaktır” sözleriyle Mindful kavramını açıkladı.
Bahçeşehir Okullarında bu öncü uygulamanın şu an için 2., 3. ve 4. sınıf öğrencilerini kapsadığı görülmektedir. Ders öncesi ya da sonrası öğretmenler tarafından gerçekleştirilen basit zihin ve beden uygulamalarını içeren program, duruş, nefes, yemek yeme, görme, sınav ve zor duygularla başa çıkma basamaklarından oluşuyor. Planlanan program çerçevesinde öğrencilerimizin, rehberlik saati ile belirtilmiş bir saat içerisinde yıl boyunca 18 farklı Mindful uygulamasını öğrenerek Mindful yaşama adım atmaları planlanıyor.
Bilimsel araştırmalarla uygulamanın faydalarının ortaya konulduğunu dile getiren Uzun, bu faydaları şöyle sıraladı: “Okul çağı çocuklarında konsantrasyonu, odaklanmayı, sakinliği, öz farkındalığı arttırdığı, stres ve kaygıyı azalttığı, dürtü kontrolünü güçlendirdiği, kaygı ve öfke gibi baş etmesi zor olan duygulara ilişkin bilinçli tepkilere yöneltildiği, empati düzeyini arttırıp diğer kişilere yönelik algısında olumlu değişiklikler yarattığı, doğal çatışma çözümü becerilerini geliştirdiğine yönelik bulgular vardır. Günlük basit egzersizlerle uygulanacak bu yöntemle genç beyinlerde güçlenme ve başarının artışı sağlanıyor. Öğrencilerin ayrıca yaşadıklarını anın derinlemesine farkında olarak önce kendilerini, ardından çevresindekileri anlayarak hissederek yaşamalarını sağlıyor, Şükretmek, affetmek, empati kurmak gibi becerileri kazandırmış oluyoruz” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1