EGE GÜNDEM GAZETESİ

Oylamadaki Anayasa İhlaline Tepki

Oylamadaki Anayasa İhlaline Tepki
10 views
11 Ocak 2017 - 10:26

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın’dan anayasa oylamasında yaşanan anayasa ihlaline tepki. Akın, TBMM de yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Dün gece burada Yüce Meclisin saygınlığına çok önemli zarar veren bir anayasa suçu işlendi. Anayasanın gizli oylama ilkesi ve kuralına AKP’li milletvekilleri uymadılar. Uyarılarımız sonuç vermedi.
Gizli oy kullanmak milletvekillerinin vazgeçebileceği bir kişisel hak değildir. Oylamanın geçerliliğini sağlayan bir zorunluluktur. Herkesin istediği şekilde oy kullanması oylamayı geçersiz kılar.
Dün gece burada yaşanan oylama rezaletinin usulüne uygun olduğunun AKP sözcüleri tarafından savunulması ise ayrıca eşi görülmemiş bir pişkinliktir.
Ne oluyor arkadaşlar? Kendi milletvekillerinize neden güvenmiyorsunuz? Onları; ailesi, çocukları, torunları ve seçmenleri karşısında bu kadar küçük düşürme hakkını nereden buluyorsunuz?
Ülkemizin geleceğini ilgilendiren bu kadar önemli bir konuda anayasayı çiğneyerek, milli iradenin temsilcileri üzerindeki bu baskı kabul edilemez. Başkanlık divanı bu rezaletin tekrarlanmaması için gereken önlemi almak zorundadır.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1