EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yazıcı: “Geri Dönmeyi Düşünmediler”

Yazıcı: “Geri Dönmeyi Düşünmediler”
15 views
09 Ocak 2017 - 11:47

102. yılında, “Vefakâr Gençlik, Cefakâr Ecdadını Unutmayacak” sloganıyla düzenlenen Sarıkamış Şehitlerini Anma Programlarında yürüyüş gerçekleştirildi.
Kars’ın Sarıkamış İlçesi’ndeki Allahuekber Dağları’nda, 1914-15 yıllarında yapılan Osmanlı-Rus savaşında şehit düşen askerler Balıkesir Valiliği himayesinde, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen yürüyüşle anıldı.
YAZICI: “VEFAKÂR GENÇLİK, CEFAKÂR ECDADINI UNUTMAYACAK”
Vali Yazıcı: “Bu yıl Sarıkamış Şehitlerini anma programının 102.’si tertip ediliyor. Çocuklarımız o aziz şehitlerimizin hatırasını yâd ederek bir nevi o günleri yaşıyorlar. O gururu yaşıyorlar aslında. Bu memleketin şehit kanları ile sulanıp onlara emanet ettiğinin farkına varıyorlar. Bütün şehitlerimizi, gazilerimizi şükran ve minnet duygularımızla anıyoruz.” Dedİ.
YOĞUN BİR KATILIM
Zağnos Paşa Camii önünde başlayan ve Kurtdereli Kapalı Spor Salonunda son bulan yürüyüşe Vali Ersin Yazıcı, Garnizon ve 9.Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgeneral Kemal Turan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Vali Yardımcısı İsmail Demirhan, İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, İl Jandarma Alay Komutanı Jandarma Kurmay Albay Taner Büyükgöz, Balıkesir Mehteran Takımı, askerler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.
SARIKAMIŞ DESTANI
Kurtdereli Kapalı Spor Salonu önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Ardından Sarıkamış Destanının toplumumuzda oluşturduğu birliktelik ve manevi iklimin yaygınlaştırılması adına Balıkesir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Halil İbrahim Koyuncu Sarıkamış Destanının 102. yıl dönümü münasebeti ile bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından anma programı şiirlerin okunması ve İl Müftüsü İbrahim Öcüt tarafından yapılan dua ile son buldu.
BU VATAN ÇOK KOLAY KAZANILMADI
Vali Ersin Yazıcı ise tören sonrası basın mensuplarına şu açıklamalarda bulundu:
“Bu vatan, bu gün de anlaşıldığı gibi çok kolay kazanılmadı. Binlerce şehidimizi Allahuekber dağlarında bıraktık. Soğuk, insanın iliklerini donduracak kadar vardı ama hiçbir askerimiz o kutlu yolculuktan asla dönmeyi düşünmedi. Biz böyle bir neslin torunlarıyız ve bu neslin torunları bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin daha yukarılara taşınması, dünya devletleri arasında daha üst sıralarda yerini alması için her şeyi yapacaktır. Türkiye’nin her tarafında bugün Sarıkamış Şehitlerimizi anıyoruz. Bu şehitlerimizin ne yazık ki çok büyük bir bölümü donarak can verdi ama asla geri dönmeyi düşünmediler. Türkiye Cumhuriyeti’nin evlatları her şeyin en güzeline, her şeyin en iyisine layık. Bu ülke bundan sonra inşallah ne Sarıkamış yaşayacak, ne de15 Temmuz yaşayacak. Bu duygu ve düşüncelerle, bugünlere ulaşmamızı sağlayan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahraman silah arkadaşlarını, bölünmez bütünlüğümüz için hayatlarını feda eden bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, ebediyete intikal etmiş komutanlarımızın ve gazilerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Sarıkamış Şehitlerimiz ve vatan uğruna toprağa düşmüş tüm Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1