EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ünlü Yazarları Öğrencilerle Buluşturan Kitap Fuarı

Ünlü Yazarları Öğrencilerle Buluşturan Kitap Fuarı
12 views
05 Ocak 2017 - 10:45

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Atatürk İlkokulu öğrencilerinin cep harçlıklarıyla tasarruf ettikleri paralarla kendi tercih ettikleri kitapları satın almalarına fırsat verilmek üzere hayata geçirilen kitap fuarında ünlü yazarlar kitaplarını minik öğrenciler için imzaladı.

“Kitap Okuma Alışkanlığı Kazandırma Projesi” adı verilen kitap fuarının 3. ve 4. gününde Feyza Hepçilingirler ile Filiz Özdem minik öğrencilerle, fuara katılan veli ve öğretmenlere kitaplarını imzaladı.
Okul müdürü Mustafa Karaman’ın öncülüğünde okulun toplantı salonunda, 38 kitap evinin katılımlarıyla oluşturulan kitap fuarından kitaplarını satın alabilme olanağına kavuşan minik öğrencilerin sevinci ise görülmeye değer olarak nitelendirildi.
Bir hafta süren mini kitap fuarına katılan Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen, Atatürk İlkokulu’nda hazırlanan kitap fuarının Ayvalık’ta bir ilk olduğunu vurgulayarak, “Böylesi bir organizasyonla yazar ve öğrencileri buluşturmanın oldukça anlamlı olduğunu düşünüyorum. Biz bu organizasyonları Ayvalık genelinde yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Aynı zamanda Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün başlatmış olduğu Bengi Projesi’nin de amaçlarından biri de bölgede tanınan yazar, akademisyen, ressamları öğrencilerle buluşturmak ve onlarla söyleşiler düzenlemektir. Tüm bunların yanı sıra Balıkesir Valiliği tarafından çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için il genelinde başlatmış olduğu çalışmayı da bu organizasyonla desteklemiş olduk” ifadelerini kullandı.
Atatürk İlkokul Müdürü Mustafa Yaman’ın öncülüğünde düzenlenen kitap fuarına katılan Türk Edebiyatı’nın en önemli yazarlarından Feyza Hepçilingirler ise; “Bu tip organizasyonlarla çocukları birebir tanımak çok önemli. Çünkü, o eseri yazarken kime yazdığınızı düşünmüyorsunuz. Hayali bir çocuk var zihninizde ama o çocuk kitabı aldığında ne düşünür, kitabın kapağına baktığında ne hisseder? Bunlar hep yazarın uzağında ve hayal hanesinde canlanabiliyor. Oysa çocukla buluştuğunuzda birebir bunu yaşama şansınız oluyor. Bu yüzden de çocukla ve genel anlamda okurla buluşmak her zaman heyecanlı olmuştur bizim için. Ben katıldığım bu organizasyonda çocukların okuma heyecanlarını yüzlerinde görebiliyorum. Daha önce Ayvalık’ta söyleşilerim ve okul ziyaretlerim de oldu. Ama doğrudan kitaplarla çocuklarla buluştuğum bu ilk organizasyon oldu benim için. Burada çocukların beni beklediğini gördüm. Kitaplarını imzaladım. Henüz bu çocuklarla ciddi bir bağlılık kuramadık. Çünkü henüz aldıkları kitaplarımı okumuş değiller. Ben şahsen, bu tip organizasyonların içinde ve tam ortasında yer alıyorum. Eğer hasta değilsem ve o an için çok ciddi bir engelim yoksa çağrıldığım hemen hemen her yere gidiyorum. Çünkü yazarı çocuğun karşısında görmesi son derece önemli. Çocuk; yazarı etten, kemikten yaratılmış bir varlık olarak düşünmüyor çünkü. Hatta yazarların çoğunun ölmüş olduğunu düşünen çocuklarımız da var. Bu yüzden de karşılarında çok da genç olmasa bile böyle kanlı-canlı insan görmeleri onlar açısından önemli. Bazıları, ‘Bu kitabı siz mi yazdınız?’ diye soruyor. Bu anlamda çocuğun okumanın yanı sıra yazmaya isteği çoğalıyor. Buda çok önemli. Çünkü biz geldik. Gidiyoruz. Bizden sonrada birileri çıkıp Türkiye’yi yazmalı. Türkiye’ye imza atmalı. Türkiye’ye kendi imzasıyla eserler bırakmalı. Geleceğin yazarları da bu çocukların arasından çıkacaktır. Bu yüzden bu organizasyonlar benim için çok önemli.” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1