EGE GÜNDEM GAZETESİ

Zeytin Çekirdekleri 2016’ya Damgasını Vurdu

Zeytin Çekirdekleri 2016’ya Damgasını Vurdu
14 views
04 Ocak 2017 - 10:58

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Ayvalık Belediyesi’nin bir Sosyal Sorumluluk Projesi olan Zeytin Çekirdekleri, yaptığı başarılı organizasyonlarla Türkiye’de birçok belediyeye örnek olmaya devam ediyor.

Ayvalık Belediyesi tarafından 2014 Mayıs ayında, bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlatılan Zeytin Çekirdekleri, Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İlçe Halk Eğitim Müdürlüğü, gönüllü eğitmenler bağışçılar, sivil toplum örgütleri, duyarlı Ayvalık esnafı ve iş adamlarının katkılarıyla ücretsiz olarak Ayvalıklı çocuklara sunuluyor. Pegasus Hava yolları sağladığı ulaşım sponsorluğuyla büyükşehirlerden eğitmenlerin Ayvalık’a ulaşmalarını sağlıyor.
Projede, 2014 yılından günümüze kadar toplam 1100 çocuğun gelişimine katkıda bulunuldu.
İlk yıl hayata geçirilen ritim ve koro eğitiminin yanı sıra, keman, çello, flüt, piyano gitar, perküsyon, gibi enstrumanların eğitimleri aralıksız devam ediyor. 2016 yılında da basketbol, model uçak kursu, ingilizce kulübü, resim dersleri, rehberlik desteği, konser ve dinletiler, yoga, çevre bilinci çalışmaları, dans eğitimi, çocuk klasikleri/okuma ve yazma gelişimi, müzikal ve klasik film gösterimleri, okul sonrası etütleri gibi etkinliklerle birlikte çalışılan hedeflenen 1100 çocuk sayısına ulaşıldı.

70’AŞAN GÖNÜLLÜ EĞİTMEN
Projeye başta, Kadıköy Belediyesi Çocuk Sanat Merkezi, Boğaziçi Üniversitesi, Mimar Sinan ve Hacettepe gibi önemli konservatuarlardan ve eğitim fakültelerinden akademisyenler, Ankara Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Istanbul Senfoni Orkestrası üyeleri, İzmir ve Ankara Opera ve Baleleri sanatçıları, Istanbul, Ankara gibi büyük şehirelerden gelen gönüllü eğitmen ve sanatçılar, yurtdışına kadar uzanan gönüllük seferberliği ile sayıları 70 aşkın eğitmen destekte bulundu.
Pek çok gönüllü eğitmenin ve halkın her türlü organizasyonda tam bir imece usulü katkıları göze çarpıyor.
Gönüllülerin üstün çabaları sonucunda bir de Zeytin Çekirdekleri Derneği kuruldu

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ VE ROBERT KOLEJ’İN KIRSAL MAHALLERDE ATÖLYELER GERÇEKLEŞTİRDİLER
Boğaziçi Üniversitesi Ayvalık Kış ve Yaz okullarında tiyatro, müzik, öykü, ekoloji, dans, spor, bilim, algoritma, felsefe, fotoğraf ve sinema başlıklarında 400’e yakın Ayvalıklı çocukların temel gelişimlerine yönelik eğitimleri Ayvalık’ın halkının dayanışmasıyla gerçekleştiriyor. Robert Kolej ise topluma hizmet programları kapsamında, ekolojik yaşam, müzik, sanat, İngilizce ve spor faaliyetleri ile Ayvalık’ın Çakmak ve Bağyüzü kırsal mahallelerinde yaklaşık 200 çocuğa ulaştı.

27 AYDA 20’DEN FAZLA ORGANİZASYON
Bugüne kadar yapılan organizasyonlar; yaz müzik kampı, atık sanat performansı, Resim sergileri, Ayvalık Zeytin Hasadı Konserleri, Zeytin Çekirdekleri aile konseri, yeni yıl konserleri, 8 Mart Kadınlar Günü Konseri, Müzikli Aile Toplantısı Yaylılar Orkestrası, 23 Nisan Konserleri, Bahar Konserleri, İstanbul Konserleri gibi etkinlikler hayata geçirildi. Bu organizasyonlar beğeniyle izlendi.

İÇİM DIŞIMA SIĞMAZ
Sanatta içiçe olan Zeytin Çekirdekleri’nin sesi İstanbul’a da kadar uzanmış durumda; 4. İstanbul Gençlik ve Sanat Bienali’nde “Beni Duyuyor musun ?” koro konseri düzenlendi ‘İçim Dışıma Sığmaz’ isimli resim ve enstalasyon sergisini de bu İstanbul Bienal’ de sanatseverlerle buluşturdu.
Zeytin Çekirdekleri’nin sonbahar 2016’da hayata geçirilmeye başlanan 2017’de aşamalı olarak devam edecek 5 okulda iki yüze yakın çocuk arasından ses seçmeleri tamamlandı. Ayvalık çok sesli korosu, Ayvalık büyük koro ve Ayvalık ritim grubu kurma çalışmalarına başlandı., Geçtğimiz günlerde İstanbul’da Chromas, 2. Uluslararası Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ödülleri gecesinde, bir senedir gerçekleştirdiği Ayvalık Zeytin Çekirdekleri Çocuk Korosu çalışmaları sebebiyle, sosyal sorumluluk yönü en kuvvetli koro ödülünü aldı.
Projenin oldukça popüler olan çocuk koroları ve çocuk orkestrası, halkın desteği ve ilgisi ile daha çok sokak konseri olarak gerçekleşiyor. Enstrümanların temininde de destekçi ve bağışçıların katkıları söz konusu. Bunların bir çoğuna da bizzat Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer aracılık ediyor.
Çocuklara ve ailelerine ulaşmakta zorluk çekildiğini vurgulayan Başkan Rahmi Gençer, “Kırsal okullar dahil tüm okullara duyurular asıyoruz. Tüm kitle iletişim araçlarını bu amaçla kutlandık. Bu projenin kapsama alanın ve etkinliğinin bu denli artmasında katlıları bulunan Ayvalık Kaymakamı Namık Kemal Nazlı’ya ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Erkan Bilen’e teşekkür ediyorum. Ayvalık’ta bulunan kamu kuruluşları ve STK’larla kültür, sanat, spor organizasyonlarında işbirliği yapıyoruz. Projenin bu aşamasında ben ve ekibimin en büyük projesi yani mirası, Zeytin Çekirdekleri olacağını söyleyebilirim. Proje sorumlumuz Gül Gürsoy’da ayrıca teşekkür ediyorum” dedi.
Ayvalık’ta tüm mahallerden çocukların projede bulunmasını amaçladıklarının altını çizen Başkan Gençer, “Başta kırsal mahallerden, Altınova, Küçükköy, Cunda Adası ve Ayvalık şehir merkezinden çocukların katılımıyla ortak sosyal kültürel yaşam alanları oluşturduk. Ancak kırsal mahallerdeki etkinliklerimize daha çok önem veriyoruz. Projede yola çıkış felsefemiz, Ayvalık’ın sosyal dokusuyla bütünleşmiş bir anlayışla çocukların ve ailelerinin aktif katılımıyla dayanışma ve paylaşım merkezleri kurmak, barışın sesini sanat yolu ile dillendirmek. Ortak sosyal ve kültürel yaşam alanları yaratmak. Dar gelirli ailelerin çocuklarına hakkı olan sanat eğitimini sunmak olduğunu ifade etmek istiyorum. Ayvalık’ın bir simgesi haline gelen Zeytin Çekirdekleri Anadolu’nun Gözleri adlı TRT belgeselinde de yer alıyor.” İfadelerini kullandı.

ZEYTİN ÇEKİRDEKLERİNİN 2017 YILI İLK PROGRAMI BELLİ OLDU
Öte yandan, 28 Ocak 2017 – Saat 17.00 -Küçükköy Kültür Merkezi’nde Zeytin Çekirdekleri’nin ücretsiz olduğu belirtilen yılın ilk konserinde güzel bir dinleti ile Ayvalıklılara teşekkürlerini sunacakları da gelen bilgiler arasında. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1