EGE GÜNDEM GAZETESİ

Saka’dan Hukuk Mücadelesi Örneği

Saka’dan Hukuk Mücadelesi Örneği
8 views
04 Ocak 2017 - 11:16

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, Balıkesir İdare Mahkemesinden parkomat uygulamasının kaldırılması yönünde açtığı davayı kazanarak hukuk mücadelesi örneği gösterdi…
Balıkesir İdare Mahkemesi parkomat uygulamasının kaldırılması yönünde emsal olabilecek bir karara imza attı. Edremit Belediyesi’nin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne karşı açtığı davada Balıkesir İdare Mahkemesi 9 Eylül ve Park Caddelerinde ki parkomat uygulamasını iptal etti.
Edremit Belediyesi’nin ilçedeki 9 Eylül Caddesi ve Park Caddesi’nde parkomat uygulamasına giden Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne karşı Balıkesir İdare Mahkemesinde açtığı dava 16 Aralık 2016 tarihinde sonuçlandı.
DİĞER BELEDİYE BAŞKANLARI NEDEN SESSİZ?
Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, parkomata karşı hukuk mücadelesi örneğini sergilerken, diğer Belediye Başkanlarının bu yönde sessiz kalması kafalarda soru işaretleri bırakmaya devam ediyor. Halkı’n büyük sıkıntısı olan parkomat uygulamasına Başkan Saka, tepki göstererek davalar açarken, bölgede diğer Belediye Başkanlarının bun konuya duyarsız kalmasına halkta tepki gösteriyor.
2 CADDE PARKOMAT UYGULAMASI RESMEN SONA ERDİ
Edremit Belediyesi tarafından “Otopark olarak ayrılan yerlerde ikamet edenlerin araçlarını kendi binalarının önüne park etmeleri durumunda otopark ücreti ödeyip ödemeyeceklerinin belirlenmediği, parkomat uygulamasının çifte ücretlendirmeye neden olduğu, uygulama için ayrıntılı inceleme yapılmadığı, işlemin 3194 sayılı kanunun 37. Maddesi ile Otopark Yönetmeliğine aykırı olduğu” gerekçesi ile açılan davada Balıkesir İdare Mahkemesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin Edremit ilçesindeki 9 Eylül Caddesi ve Park Caddesindeki yol üstü ücretli otoparkların oluşturulup parkomat uygulamasına yönelik 17.03.2016 tarih ve 085 sayılı kararını iptal etti. Bu sonuçla 9 Eylül ve Park Caddesi’nde ki ücretli parkomat uygulaması mahkeme kararı ile resmen sona ermiş oldu.
SAKA: “ÜCRET ALARAK GELİR SAĞLAMAK DOĞRU DEĞİL”
Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Vatandaşı bir müşteri gibi görüp evinin önüne bıraktığı aracından dahi otopark ücret alarak gelir sağlamak doğru değildir. Parkomat uygulamasının baştan bu yana yanlış bir uygulama olduğunu ifade ediyoruz. İlçemizdeki 9 Eylül ve Park Caddelerindeki parkomat uygulaması kaldırılmasına yönelik hukuki girişimlerimiz neticesinde Balıkesir İdare Mahkemesi daha önce yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Sonuçlanan dava ile parkomat uygulaması bu caddelerde resmen sona ermiş oldu. Bu karar diğer yerlerdeki parkomat uygulamalarına karşı emsal teşkil etmesi açısından ayrı bir önem taşımaktadır” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1