EGE GÜNDEM GAZETESİ

BAGİAD Başbakan Yıldırım’ın Konuğu Oldu

BAGİAD Başbakan Yıldırım’ın Konuğu Oldu
13 views
03 Ocak 2017 - 11:26

Balıkesir Genç İş Adamları Derneği olarak bağlı olduğu ve Başkan Rahmi Kula’ nın da yönetim kurulu üyesi olduğu Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) geniş bir katılımla, Başbakan Binali Yıldırım’ a Çankaya Köşkü’nde ziyarette bulundular.
Çankaya Köşkü’nde Başbakan Binali Yıldırım ile bir araya gelen ve TÜGİK adına konuşma yapan Genel Başkan Erkan Güral Türkiye’nin ekonomisini geliştirdikçe içeriden ve dışarıdan bir takım engellerle karşılaştığına dikkati çekerek, özellikle terörle mücadele konusunda hükümetin, askerin, polisin sonuna kadar yanında olduklarını vurgularken, karşılaşılan her kötü olayın, ulusun, iş dünyasının fazla kenetlenmesine vesile olduğuna belirterek bugünkü toplantının bunun en güzel göstergesi olduğunu söyledi. Erkan Güral, Feytullahçı Terör Örgütü (FETÖ) baş olmak üzere her türlü terör örgütü ile mücadelede hükümeti sonuna kadar desteklediklerini ve iş dünyası olarak üzerlerine düşen her türlü görevi yerine getirmeye hazır olduklarını dile getirerek Türkiye’de devam eden ekonomik seferberlik noktasında da yatırımlara ve istihdam çalışmalarına her zaman olduğundan daha fazla önem verdiklerinin de altını çizdi ve “Cumhurbaşkanımızın çağrısı üzerine üyelerimizle 26 milyon doları bozdurarak Türkiye ekonomisine bir parça da olsa değer katmaya çalıştık. Tüm iş dünyası temsilcilerimiz o gün itibarıyla yurt içinde yapmış oldukları ticarette döviz kullanmama kararı aldı. Milli paramıza sahip çıkmak adına bu hassasiyeti gösteriyoruz. Yerli malı kullanımının sağlanması ve özendirilmesi konusunda da ülkemizde üretilen en iyi ürünleri kullanmak üzere kendimize bir yol belirledik” diye konuştu.
“KRİZ KELİMESİNİ LÜGATİMİZDEN ÇIKARDIK”
15 Temmuz hain darbe gecesinde milletin tankların önüne yatarak yurdu teslim etmemek adına her türlü fedakârlığı gösterdiğini anımsatan Erkan Güral konuşmasında şunları ifade etti:“O gece hainlerin amacına ulaştırmadan ülkemizin olması gereken yerde kalmasını sağladık. O gün vatandaşımız nasıl ülkemizi teslim etmediyse, biz de iş dünyası olarak daha fazla yatırım yapmaya, daha fazla istihdam sağlamaya, daha fazla katma değer oluşturmaya kendimizi görevli biliyoruz. Bu anlamda yatırımlarımızı ertelemiyor, hatta hızlandırıyoruz. Ülkemizde kriz var diyorlar. Dünyada devam eden en büyük 10 projenin 3 tanesi ülkemizde. Yüzde 30 yapar. 2016’ya dev projeler damga vurdu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve İzmir Otoyol Projesi hayata geçti. Milli Göktürk uydumuzu uzaya gönderdik. Avrasya Tüneli kıtaları birleştirdi. Ilgaz Tüneli açıldı. Dünyanın en büyük havalimanını yapıyoruz. Çanakkale Köprüsü ve Kanal İstanbul projeleri 2017’de start alacak. Ülkemizde kriz olsa bu projeleri yapabilir miydik? Ülkemizde olan şey, algı yönetiminden başka bir şey değildir. Kriz kelimesini biz lügatimizden çıkardık. Şikayet etme lüksümüz yok. Daha fazla çalışmalı, daha fazla üretmeliyiz.” dedi.
YILDIRIM: “TAKDİRE ŞAYAN ÇALIŞMALAR YAPIYORSUNUZ”
Başbakan Binali Yıldırım kabul sonrası yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin ilk işadamları konfederasyonu olarak, bugüne kadar takdire şayan çalışmalar yapıyorsunuz, ülkemize hizmet ediyorsunuz. 8 federasyon, 72 dernek ve 500 farklı dalda ve meslekte 10 bin üyeyle Türkiye’nin değerine değer katıyor ve ülkemizin gücüne güç katıyorsunuz. Yaptığınız yatırım, sağladığınız istihdam için milletimiz adına sizlere, bütün mensuplarınıza teşekkür ediyorum. Sizlerin dünya pazarlarıyla entegrasyonu derinleştikçe, sanayi dönüşümümüz çok daha kolaylaşıyor, girişimciler kazanıyor, ülke kazanıyor. Siz de iyi biliyorsunuz ki 2002 yılı Türkiye’nin aslında bir çöküşünün yaşandığı yıldır. Türkiye elindeki bütün kazanımlarını kaybedip tekrar sıfırdan başlamak mecburiyetinde kaldı. Ak günlere hasret kalan millet, 3 Kasım 2002’de artık ‘yeter’ dedi, geleceğine yön çizdi” ifadelerini kullandı.
2002 yılı itibariyle Türkiye’nin nasıl bir ilerleme süreci geçirdiğinden, ülke ekonomisine, artan terör eylemleri ve milli mücadelemizden, yeni anayasa sistemine ve kısa vadede yapılacaklardan bahseden Başbakan Binali Yıldırım Genç İş Adamlarına seslenerek “Sizler bu ülkenin, Türkiye’nin geleceğinin teminatınız. Benim sizlerden istirhamım, milletim adına, arkadaşlar bizim yetkin ve yeterli olduğumuz alanlarda kendi ürünlerimizi tercih edin, tamam olmayan ürün varsa tabii ki dışarıdan alacağız ama olan ürünlerimiz kullanırsak, alırsak onlara öncelik verirsek o sektörü geliştirmiş olacağız. Kaynaklar kalacak istihdam sağlanacak, cari açığımız azalacak. Bunu pekala yapabiliriz. Dünyada herkesin tabi olduğu kurallar var, biz bir kapalı ekonomi değiliz korumacılık alenen yapmamız söz konusu olmaz. Bu bir alışkanlığa dönüşürse, bu bir toplumsal şuura dönüşürse o zaman biz yerli sanayimizi, sektörlerimizi geliştirebiliriz. Bir belediye başkanı bana taşları, peyzajı gösteriyor, bak diyor Başbakanım ne kadar güzel olmuş diyor, nereden aldın demi, Çin’den dedi, hiç de güzel olmamış dedim. Pahalı olsun bizim olsun. Para burada kalsın. Dünya ile rekabet edecek altyapıyı da yapalım. Arge çalışmalarına daha fazla önem verelim. Herkesin yaptığı işi yaparsanız orada bir adım öne geçemezsiniz. Bir adım öne geçmenin yolu, akıl teriyle alın terini birleştirmektir. Türkiye bundan sonra akıl terine yatırım yapacak, alın teri zaten var. Fark yapmak istiyorsak, bir adım öne geçmek istiyorsak akıl terine daha fazla yatırım yapacağız. Araştırma geliştirme, başkasının yapamadığı işler. Yaptığımız ürünün birim değeri 10-20 dolar oluyorsa o zaman bir fark yaptık demektir. Daha çok geliştirme, patent ve sonunda mukayeseli üstünlüğümüzü sağlamış olacağız. Bunu da ülkede refaha, milli servete dönüştürmeyi başarmış olacağız” şeklinde konuştu.
TÜGİK Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erhan Özmen ve TÜGİK Genel Başkanı Erkan Güral Başbakan Binali Yıldırım’a plaket takdim etti. Konuşma ve plaket töreninin ardından Başbakan Yıldırım’la gerçekleşen soru cevap bölümünün ardından toplu aile fotoğrafı çekildi. Başkan Rahmi Kula yapılan ziyareti değerlendirerek;“ TÜGİK ailesi olarak daha öncede devlet büyüklerimizle bir araya gelme fırsatımız oldu. Kendileri, Genç iş adamlarına verdikleri değeri bu vesile ile bir kez daha belirtmiş oldular. Şahsım adına oldukça verimli geçen programa katılan üyelerimize ve tüm GİAD üyesi arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum “dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1