Üretim Desteği Son Gün 2 Eylül

31 Ağustos 2016 Çarşamba, 11:21

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula,Ülkemizde yağ açığının kapatılması için yağlık ayçiçeği, kanola, aspir ve soya fasulyesini üreten çiftçilerimiz aldıkları desteğin yanı sıra, sözleşmeli üretim yaptıklarında ilaveten “Sözleşmeli Üretim Desteği” almaktadır. 2015 yılında alan başına verilen bu desteklemeler (15 TL/Da), 2016 yılı itibariyle Kilogram başına verilecektir.

Başkan Kula,Bitkisel üretim Desteklemeleri Tebliği hükümlerine göre, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı üretici, hasadını 2016’da yaptığı yağlık ayçiçeği, kanola, aspir ve soya fasulyesini, gerçek veya tüzel kişi ile yaptığı alım satım sözleşmesini İl veya İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine teslim ettiğinde alacağı desteğe ilaveten sözleşmeli destek ücreti de alacaktır. Ayçiçeği üretiminde 1 ton için 400 TL prim alan üretici 60 TL, Kanolada 1 ton için 500 TL prim alan üretici 40 TL, Aspirde 1 ton için 550 TL prim alan üretici 90 TL, Soya Fasulyesinde ise 1 ton için 600 TL prim alan üretici 30 TL ilave olarak sözleşmeli tarım desteği alacaktır.

Bu desteklemelerden yaralanacak olan üreticilerimizin mağduriyetine engel olmak, sorunlar ve aksaklıklar ile karşılaşmamaları için sözleşme evraklarını son kabul günü olan 2 Eylül 2016 Cuma Günü mesai bitimine kadar bağlı bulundukları İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık müdürlüklerine teslim etmeleri gerekmektedir dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB