Ayvalık’a Kurulacak Altın Ve Gümüş Ocaklarına Sert Tepki Gösterdi

30 Ağustos 2016 Salı, 10:29

Ayvalık ilçesinin kırsal mahalleleri Tıfıllar, Yeniköy ve Çamoba sınırları içinde Oremine Madencilik firması tarafından yapılmak istenilen altın ve gümüş ocaklarına Belediye Başkanı Rahmi Gençer sert tepki gösterdi.
Yerel yönetimlere haber verilmeden, ilçedeki resmi kurumların bilgisi olmadan ve bu kurumlardan görüş alınmadan böylesi ocakların kurulmasının kabul edilemez olduğunu savunan Başkan Gençer, söz konusu ocakların bölge halkı için gerek sağlık açısından, gerekse coğrafi açıdan birçok olumsuzluğu da beraberinde getireceğini savundu.
Ayvalık Belediye Başkanlık makamında; Yeniköy Mahallesi Muhtarı Tekin Özcan, Tıfıllar Mahallesi Muhtarı Mehmet Karaman ve Çamoba Mahallesi Muhtarı Mehmet Aygören ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Başkan Gençer, Balıkesir Valiliği’nin de uygun gördüğü proje için ÇED sürecinin başlatılması için düğmeye bastıklarını açıkladı.
Belediye Başkanı Rahmi Gençer yaptığı açıklamada, “995 hektar alan üzerinde altın ve gümüş arama işlemi için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı tarafından bu şirkete 4 grup İşletme Ruhsatı verilmiş. Şimdi de bu alanın 120 dönümlük kısmında ÇED raporunun hazırlanması için çalışmalar başlatmışlar. Oysa bu şirket; yılda 50 bin ton hafriyatın çıkarabilmek için 146 kez patlatma yapılacak ve bu patlatmalar sırasında 300 kilogram dinamit kullanılacaktır” dedi.
Yapılacak patlatmalarla gerçekleşecek olan hafriyat çalışmalarının Tıfıllar başta olmak üzere çevresindeki bulunan Yeniköy, Çamoba ve Hacıveliler kırsal mahallelerinde zeytinlik arazilerle, tarla ve ormanlara büyük doğa katliamlarının meydana geleceğini savunan Başkan Gençer, “Bu yüzden bu bölgeye hiçbir şekilde altın ve gümüş ocağının kurulmasını istemiyoruz. Bu konuda ilgili mercilerin geri adım atmasını bekliyoruz. Bölgede çevresel faciaların yaşanmaması için hazırlanmakta olan 120 dönümlük arazide hazırlanmakta olan ÇED raporunun iptal edilmesi için Ayvalık Belediyesi olarak resmi yazımızı bakanlığa gönderiyoruz” ifadelerini kullandı.
Başkan Gençer, bakanlığın bu kararı almadan önce bir fizibilite raporu hazırlaması gerektiğini ve bu süreç içerisinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Kaymakamlığı ve Ayvalık Belediyesi’ne bu konuda danışarak açılacak olan altın ve gümüş ocağının bölgeye verebileceği zararlar hakkında görüş alışverişinde bulunmamasını de eleştirdi.
Başkan Gençer, Tıfıllar Mahallesi sınırları içerisindeki altın ve gümüş ocağının kurulmaması için ilçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareket ederek, bu ocağın bölgede faaliyete geçmemesi için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini de sözlerine ekledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB