Ayvalık’ta CHP’den Kılıçdaroğlu’na yapılan suikast girişimine sert tepki

29 Ağustos 2016 Pazartesi, 11:38

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanlığı tarafından bir basın toplantısı yapılarak, Artvin’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleştirilmek istenilen suikast girişimine tepki gösterildi.
Ayvalık’ın CHP’li Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcıları Gökay Bacan, Ahmet Erkal, Ayvalık Belediyesi’nin CHP’li Belediye Meclis Üyeleri ve CHP İlçe Başkanlığı yöneticileriyle, çok sayıda partilinin de hazır bulunduğu toplantıda basın açıklamasını CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker yaptı.

Emek Partisi İl Yöneticisi Cemil Tosunoğlu ile ilçede faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de hazır bulunduğu gözlenen toplantıda, Toker yaptığı açıklamada, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP Heyetine Artvin’de yapılan terör saldırısı, yalnızca Cumhuriyetimizin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi’ne ve Genel Başkanımıza karşı değil tüm ülkemizin birliğine, beraberliğine, demokrasiye ve toplumsal barışa karşı yapılmış bir saldırıdır” dedi.

Demokrasiye gönül vermiş Cumhuriyet Halk Partililer’in, tarihi boyunca böylesi alçakça saldırılara, darbelere, baskılara, direndiklerini ve direneceklerini ifade eden Başkan Toker, “Atatürk İlke ve Devrimlerinin bekçisi olan bizler gücümüzü tarihsel köklerimizden alıyoruz. Kuruluşumuzda, emperyalizme karşı ulusal başkaldırının öncüsü olan Kuvay-i Milliye ruhu var. Kurulduğumuz günden beri emperyalizme, onların yerli işbirlikçilerine ve paralı askerlerine karşı savaştık. Savaşmaya devam edeceğiz. Bizi sindirmeye hiç kimsenin gücü yetmedi, yetmeyecektir” ifadelerini kullandı.

CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker yaptığı açıklamada, “Emperyalizmin paralı askerleri dün işgalci orduların yanında bize karşı savaşırlarken, bugün de terör örgütü olarak karşımızdadırlar. Dün nasıl yenildilerse, bugünde yenilmekten kurtulamayacaklardır. Yılmayacağız, korkmayacağız, sinmeyeceğiz. Cumhuriyetimizin değerleri, demokrasimiz ve özgürlükler için mücadeleye devam edeceğiz.
Bizim bir görevimiz var teröre karşı durmak. Bizim bir görevimiz var vatandaşın haklarını savunmak. Terör kimden, nereden nasıl gelirse gelsin hep birlikte mücadele edeceğiz. Bu terör bizi asla yıldıramaz, yolumuzdan döndüremez. Kararlılıkla bildiğimiz yolda yürümeye devam edeceğiz.
Geçen zaman gösterdi ki terör ile terörist ile müzakere edilmez, mücadele edilir. Artık geçmişte yapılan hatalardan dönme zamanıdır. Açılım dediler, yeni yaralar açıldı, çözüm süreci dedikleri, çözülme süreci haline geldi.
Terör öyle bir noktaya geldi ki artık hiç bir siyasal partinin tek başına çözemeyeceği olay haline dönüştü. Bu konuda bütün siyasi partilerin, sivil toplum kuruluşlarının, meslek odalarının, bütün vatandaşların ortak hareket etmesi gerekiyor.
Geçen zamanda gördük ki terör oy toplama aracı değildir. Terör olaylarına paralel artan oy hesabı bizi bu günlere getirdi. Umarım ki iktidar ve gelecek iktidarlar da bu hataların farkına varırlar.
Artvin’de ki hain pusunun hedefi yalnızca can almak değildir. Hedeflenen ülkemizin kaosa sürüklenmesidir. Toplumsal barışın, kardeşlik hukukumuzun ve birliğimizin yıkılmasını hedeflemektedir.
Bu alçakça saldırı vatana olan sevdamızı, Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı Türkiye Cumhuriyeti’ ni koruma azmimizi daha da perçinlemiştir.
Bizler vatanı korumak için onbinlerce can vermiş bir geleneğin mirasçısıyız. Bu mirası taşımak ve gereğini yapmak boynumuzun borcudur. Ülkemiz uzun zamandan beri karanlık bir süreç içindedir ve iç savaşa sürüklenmek istenmektedir. Ana muhalefet liderinin bile can güvenliğinin olmadığı ülkemizde halkımızın can güvenliğinden söz etmek mümkün değildir.
Kimsenin can güvenliğinin kalmadığı bu ortamın yerini barış ve güven içinde yaşayacağımız demokratik bir yaşama bırakması yönündeki adımlar acil olarak atılmalıdır” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucusu olduğu CHP’nin, Türkiye’nin sorunları karşısında her zaman kararlı, yapıcı ve çözüme yönelik bir duruş sergilediğini belirten Ahmet Toker, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu açık olarak CHP’nin teröre karşı net tavrını dile getirmiştir. Bu kararlı duruş terörün Sayın Genel Başkanımıza yönelmesine neden olmuştur.
CHP her zaman ve her yerde bu ülkenin sigortasıdır. Balkanlar dağıldı, sıra Türkiye’de dediler; Kafkaslar çöktü, sıra Türkiye’de dediler; Irak parçalandı, sıra Türkiye’de dediler; Suriye iç savaşta, sıra Türkiye’de diyorlar… Hayır, sıra Türkiye’ye gelmeyecek. Türkiye 30 Ağustos, 9 Eylül, 29 Ekim, 23 Nisan, 19 Mayıs ruhuyla yoluna devam edecek. Kaderimizi kimseye emanet etmeyeceğiz.
Genel Başkanımızın şahsında tüm Cumhuriyet Halk Partililere, Tüm Türkiye’ye geçmiş olsun diyor, bu alçakça terör saldırısını şiddetle kınıyor, şehit olan Mehmetçiğimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Gençer, “Eğer Artvin’deki suikast başarılı olsaydı, Türkiye’de gerçekten çok büyük sıkıntılar olabilirdi”

Toplantıda konuşan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ise, Türkiye’nin içinde bulunduğu sıkıntıların kaynağının çok iyi irdelenmesi gerektiğinin altını çizerek, “Bu geldiğimiz noktaya nasıl geldiğimizin ve hangi hataları yaptığımızı değerlendirmeli ve aynı hatalara bir kez daha düşmemeliyiz. Geçmişte yaptığımız hataları tekrarlamamak adına bu ülkeyi birlik ve beraberlik adına toparlamalıyız. İçinde bulunduğumuz bu günler ülkemiz için gerçekten çok zor günlerdir. Genel Başkanımız çok büyük bir felaketten kurtulmuştur. Eğer Artvin’deki suikast başarılı olsaydı, Türkiye’de gerçekten çok büyük sıkıntılar olabilirdi. Ben; Genel Başkanımızın olay sırasındaki duruşu, cesareti ve bundan kendine bir pay çıkarmamak adına gösterdiği asil davranış nedeniyle genel başkanımıza teşekkür ediyorum. Olay sırasında şehit düşen Mehmetçiğimize Allah’tan rahmet, kederli ailesi ile Türk Milleti’ne başsağlığı diliyorum” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB