Erdekli Balıkçıların Depolarının Yıkımı Geçici Olarak Durduruldu

26 Ağustos 2016 Cuma, 11:42

Erdekli balıkçıları ile görüşen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkçı Barınağı’nda bulunan malzeme depolarının bulunduğu kısımdaki yıkımı, balıkçı ağları ve malzemelerin yeni bir yere taşınıncaya kadar durdurma kararı aldıklarını açıkladı. Başkan Uğur, “Erdekli balıkçılarımızın ağlarını şuan muhafaza edecekleri bir yer yok. Balıkçılarımız ile ortak bir çalışma yapacağız. Çalışma tamamlanıp ağ ve malzemeler taşındıktan sonra depoların yıkımını gerçekleştireceğiz” dedi.
Erdek Kaymakamlığı tarafından imara aykırı yapılar için alınan yıkım kararı üzerine Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkım işlemine başlanan Erdek Balıkçı Barınağı’nda çalışmalar geçici olarak durduruldu. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’u makamında ziyaret eden Erdekli balıkçılar, ağ ve malzemelerinin bulunduğu depoların yıkım çalışmalarının, malzemeler uygun bir yere taşınıncaya kadar durdurulmasını talep ettiler.
Erdekli balıkçıların isteklerini olumlu karşılayan Başkan Uğur, depoların bulunduğu kısımdaki yıkımı durdurduklarını açıkladı. Erdek kaymakamlığı tarafından imara aykırı yapılarla ilgili yapılan çalışma ile balıkçı barınaklarını bulunduğu yerde yıkım çalışması yapıldığını ifade eden Başkan Uğur, “Erdek Kaymakamlığı’nın 24 Ağustos tarihine kadar bu yerlerin yıkılmasıyla ilgili Erdek Belediyesi’ne bir yazıları olmuş Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz ile birlikte. Fakat 24 Ağustos’a kadar hiçbir işlem Erdek belediyesi yapmadığından yine Kaymakamlığın bize müracaatı ile bu imara aykırı yapıların yıkılmasıyla ilgili bize bir talimat geldi bizde bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi olarak imara aykırı o yerlerin yıkım işlemine bizim araçlarımız ile başladık” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “BİZ KESİNLİKLE BALIKÇI ESNAFINA ZARAR VERMEK İSTEMİYORUZ”

İmara aykırı yapıların bulunduğu yerde Erdekli balıkçıların ağ ve malzemelerini muhafaza ettikleri depolar olduğunu söyleyen Başkan Uğur, balıkçıların mağdur olmasını istemediklerini belirtti. Uğur konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Biz kesinlikle balıkçı esnafına zarar vermek istemiyoruz. Onlar zarar etsin, mallarına hasar gelsin istemiyoruz. Her birinin 40-50 bin liralık ağı var, malzemesi var. Balıkçı arkadaşlar ile görüştük, Erdek belediye meclis üyesi, Erdek AK Parti İlçe Başkanımız ile beraber şimdilik tamam dedik. Ağlarını şuan muhafaza edecekleri bir yerde yok. Biz bir çalışma yapacağız. İstiyoruz ki balıkçılarımız daha rahat bir çalışma imkanına kavuşsunlar, çalışmalarını daha rahat yapsınlar. Ağalarını ve malzemelerini muhafaza etsin. Bu konuda Erdek’te bir çalışma yapacağız. Balıkçı esnafı ile birlikte, onlarında görüşlerini, fikirlerini alarak doğru yerde, doğru işler yapalım istiyoruz. Bizde daha sonra imar dışı yapılar, üst taraftaki kısımlar yıkıldıktan sonra balıkçılarımızın malzemeleri bulunduğu yerlere şimdilik dokunmuyoruz. Ne zaman onlara uygun bir yer, fiziki şartları uygun bir yer bulursak o zaman yıkılır”.

Ziyarette Erdek AK Parti İlçe Başkanı Kemal Kayan, Erdek Belediye Meclis üyeleri ve balıkçı esnafı yeraldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB