Çiftçilere Damızlık Desteği

25 Ağustos 2016 Perşembe, 11:36

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı Kepsut’ta düzenlenen damızlık koç dağıtım törenine katıldı.
Balıkesir Kepsut’ta Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından yüksek verimli ve nitelikli koyun ırklarını yaygınlaştırmak amacıyla 53 koyun yetiştiricisine, kurayla 66 baş Karacabey Merinosu ırkı damızlık koç dağıtıldı.
Bu proje kapsamında damızlık koç talebinde bulunan ve gerekli şartları taşıyan Kepsut ilçesinin Eşeler, Karcaören, Beyköy, Sarıfakılar, Mestanlar, Hotaşlar, Kalburcu, Osmaniye, Saraç, Mahmudiye, Merkez, Şermetler, Yaylabaşı, Örenharman, Dereli ve Keçidere Mahallelerinden toplam 53 yetiştirici %25 yetiştirici katkı payı olarak 324TL. ödeyerek damızlık erkek toklu dağıtımından yararlanmıştır.
Koç dağıtım törenine; Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş, Şube Müdürleri ve yetiştiriciler katıldı. Vali Ersin Yazıcı, geçiminin büyük bir kısmı tarım ve hayvancılığa dayalı olan Balıkesir’de hayvan yetiştiriciliği adına böyle bir çalışmanın çok önemli olduğunu söyledi.
HAYVANCILIK ALANINDA DA ÖNEMLİ BİR ŞEHİR KONUMUNDADIR
Dağıtımı yapılacak olan koçların çiftçilere hayırlı olmasını temenni eden Vali YAZICI, “Bizler her zaman her yerde üreticilerimizin yanındayız. Hayvancılığın gelişmesi için desteklerimizi yoğun bir şekilde sürdüreceğiz. İlimize yapılan yatırımlarda her türlü desteği veren Devletimize ve bu projenin yürütülmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
ÜLKEMİZİN VE MİLLETİMİZİN BİRLİĞİ DAİM OLSUN
Ülkemizde son dönemde yaşanan olaylardan dolayı terörü ve destekçilerini de lanetleyerek konuşmasına devam eden Vali Yazıcı, “Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemizin ve milletimizin birliğinin daim olmasını diliyorum. Tarihte kara bir leke olarak kalıp, bir milat olarak da bu milletin büyüklüğünü gösteren ve nasıl ilerleyebileceğini gösterecek acı bir olay yaşadık. Büyük bir kalkışmaydı ve içimizdeki hainler bu ülkeyi 2016 yılında demokrasiden alıp başka yerlere götürmek için adeta birilerine peşkeş çekmek için bir kalkışmada bulundu. Ama hesap edemedikleri bir şey vardı. Türk genci, Türk insanı bu memleketin gerçek sahipleri söz konusu vatan olduğunda canını feda edebileceğini, sadece vücuduyla koskoca tankı engellemeye kalkabileceğini bu şeref yoksunu insanlar bunu öngöremediler tahmin edemediler. Bu millet öyle bir millet hiçbir kimsenin boyunduruğuna girmeyeceği gibi bir karış toprağını da hiç kimsenin yönetimine terk etmeyecek.” dedi.
BU COĞRAFYADA YAPAYALNIZIZ
Bu coğrafyada yapayalnız olduğumuzu ifade eden Vali Yazıcı, “Bugüne kadar ne kadar çalışıyorsanız; çiftçimizden, çaycımızdan, memurumuzdan esnafımızdan herkes çalıştığının beş on katı çalışacak. Bu acı olay şunu gösterdi. Bu coğrafyada yapayalnızız. Farkındaysanız gelişmiş demokrasilerden hiçbiri 15 Temmuzu ciddi manada lanetlemedi. Bu milletin yalnızlığını gösteriyor. Bizim onların dostluğuna ihtiyacımız yok. Biz kendimize yeteriz. Sadece ve sadece yapmamız gereken, hangi işi yapıyorsak en iyisini yapma gayreti içinde olup bugüne kadar çalıştığımızın üstünde çalışma iradesini ve kararlılığını göstermektir. Bunu bu millet başaracaktır. Biz Osmanlının torunlarıyız. Osmanlı dünyanın belli bir bölümüne belli bir süre adaletle hükmetti. İnşallah onun torunları da bunu başaracak. Bunu başarmanın yolu her alanda en iyisi en güzelini üretmesidir.” şeklinde konuştu.
BİZ YANINIZDAYIZ
Balıkesir’in bir çiftçi ve tarım memleketi olduğunu belirten Vali Yazıcı, “Biz Balıkesirliler olarak, ürettiğimiz hayvan sayısını artıracağız. Ürettiğimiz et miktarını artıracağız. Süt miktarını artıracağız. Diğer tarım ürünlerini artıracağız. Tarıma dayalı sanayimizi geliştireceğiz. Biz vatandaş olarak üzerimize düşeni gönlümüzü, fikrimizi, kalbimizi, aklımızı bu yola vererek daha fazlasını üreteceğiz. Bakanlığımız bu konuda büyük destekler sunuyor. Aklınıza gelen her alanda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yanınızda. Ne üretmek istiyorsanız hangi üretimde katkı bekliyorsanız ister tarımsal üretim olsun ister hayvansal üretim olsun biz yanınızdayız.” dedi.
ÇALIŞMAMIZ GEREKTİĞİNE İNANALIM
Bu ülke için çocuklarımız, torunlarımız, gelecek nesillerimiz için daha fazla çalışma azmi ve kararlılığı gösterilmesi gerektiğini dile getiren Vali Yazıcı, “Biz Kepsutlular olarak Balıkesirliler olarak bu müjdelerden daha fazlasıyla istifade etmemiz lazım. Kendimizi buna hazırlayalım. Kafamızı buna hazırlayalım. Bir çalışıyorsak en az iki üç katı çalışmamız gerektiğine inanalım. Böyle bir karar verelim. ” dedi. Daha sonra damızlık koçlar, Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ve protokol üyeleri tarafından dağıtıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB