Deri Ayvalıklı Kadınların Elinde Çanta Olarak Hayat Buluyor

24 Ağustos 2016 Çarşamba, 11:05

Ayvalık ilçesinde; Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ile İşkur tarafından ortaklaşa açılan Deri Çanta Yapımı Kursunda, ham deriler kadınların ellerinde şık tasarımlı ve her biri adeta birer sanat eseri konumundaki çantalar haline dönüştürülüyor.
Ayvalık’ta Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde dört yıldan bu yana açılan bu yıl ise İşkur tarafından desteklenilerek günlük 25 lira yevmiye karşılığında gerçekleşen ve 18 iş günü sürecek kursta 12 kursiyer kadın eğitim görüyor.
Halk Eğitimi Merkezi binasında hazırlanan bir atölyede açılan kursta; kursiyerler Deri Çanta Yapımı ile bu alanda meslek sahibi oluyor ve aile ekonomilerine katkı sunma şansına kavuşmanın ayrıcalığını yaşıyor.
Ayvalık HEM bünyesinde açılan kursla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Deri İşlemeciliği Usta Eğiticisi Kadriye Evren, Ankara’dan gelen ham derileri işleyerek çanta haline getirdiklerini anlattı.
Çalışmalar kapsamında kursiyerlerin istedikleri modelde yapmak istedikleri çantaların kalıplarını çıkardıklarını belirterek, “Bu çıkarılan kalıpları özel kalemlerle çiziyor, özel kesici aletlerimizle de kesiyoruz. Sonrasında çıkarılan kalıp halindeki deriyi yapılacak model çantanın tasarımına göre deliyor ve dikiyoruz. Daha sonra üstlerine istediğimiz şekli uyguluyoruz. Stamp da denilen kaşelerle derileri dövüyoruz. Sonrasında da boyama işlemine geçiyoruz. İstediğimiz renkte boyuyoruz. Bu işlemlerin ardından sabitleyici leflef ile çantamızı cilalıyoruz. Son olarak da toka ve saplarını dikerek çantamızı tamamlamış oluyoruz. Tüm bunları yaparken de özgün çalışıyoruz. Asla aynı model iki çanta üretmiyoruz” dedi.
Kursiyerlerin yaptıkları çantaları bazen kendilerinin zevkine göre yaptıkları için satmayıp, kendilerinin kullandığını kaydeden Evren, “Kursiyerlerimiz, kurs bitiminde de bu çantaları kendi evlerinde yapabilecek duruma geliyorlar. Evlerinde yaptıkları bu çantaları turistik mağazalara satabiliyorlar. Bu kursumuz sonunda ev hanımlarımızı hem meslek sahibi yapabilmek hem de ev ekonomilerine katkı sağlayabilmelerini amaçlıyoruz. İnşallah bu kursumuz önümüzdeki kış aylarında da devam edecektir” diye konuştu.
Açtıkları hobi kurslarının dışında daha çok ev ekonomilerine katkı sağlayabilecek eğitici kurslara ağırlık verdiklerini belirten Ayvalık Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ümit Adalıoğlu ise meslek edinme kurslarının kadınlardan yoğun ilgi görmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Düzenledikleri kurslarla bölge kadınlarının toplumdaki statüsünü yükselterek meslek edinmelerini sağlamaya çalıştıklarını kaydeden Adalıoğlu, “İşkur’a sene başında 12 ayrı kurs açabilmek için müracaatta bulunduk. Bu müracaatlarımızın ardından onay aldığımız ve bütçelendirilen Deri Çanta Yapımı Kursu oldu. Bu kurs ile kursiyerlerimiz yaptıkları çantaların rahatlıkla satabilecekler e aile bütçelerine ekonomik kazanç sağlayabileceklerdir. Örneğin burada yapılan bir çanta 100 liradan başlayıp, 500 liraya kadar rahatlıkla alıcı bulabiliyor. Çünkü bu çantalara kendine has ve aynısından bulunabilmesi imkansız. El yapımı da oldukları için piyasadaki fabrikasyon imalatlardan çok daha özgün. Üstelik kursiyerlerimiz bu çantaları piyasaya nazaran çok daha ucuza mal edebiliyorlar. Bizde Ayvalık Halk Eğitimi Merkezi olarak kursiyerlerimiz bu eserlerini açtığımız satış noktaları ve sergilerimizle beğeniye sunabilme olanağına da sahipler.” dedi.
İşkur kapsamında kursiyerlerinkurs süresince sigortalı olup, günlük yevmiye almalarından çok, uzun vadede deri çanta yapımını öğrendiklerinde evlerinde bu çantaları yaparak satış yapabilecek düzeye gelmelerinin önemli olduğuna işaret eden Ümit Adalıoğlu, “bu kursumuz 18 iş günlük bir kurs ama gelen yoğun talepler sonucunda biz bu kursu İşkur dışında da kendi bünyemizde devam ettirmeyi planlıyoruz. Kursiyerlerimiz için açtığımız satış noktalarıyla, stanlarda dael edilen gelirin tamamı kursiyerin kendisine kalıyor” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB