Kaz Dağları’nda Orman Yangını

23 Ağustos 2016 Salı, 12:01

Kaz Dağları’nın Havran ilçesi yakınlarında meydana galen orman yangını kısa sürede büyüdü ve 4 hektar orman kül oldu. Köylüler de yangını söndürmek için yoğun çaba sarf etti.

Kaz Dağları’nın Havran ilçesine bağlı Eğmir kırsal mahallesi yakınlarında, dün saat 15.30 civarında henüz bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Karaçam ağaçlarıyla kaplı orman alanındaki yangın, sert esen rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Orman Bölge Müdürlüğü tarafından kontrollü kesim alanı olarak belirlenen ve kesim çalışmaları süren bölgedeki yangında, yığın haline getirilmiş yüzlerce ağaç da kül oldu. Yangına, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı 4 söndürme helikopteri, 20’ye yakın arazöz, 5 iş makinesi, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı itfaiye araçları, 100’ün üzerinde orman işçisi ve çevre köylerden vatandaşlar müdahale etti.

Çok sayıda verimli karaçam ağacın kül olduğu yangına; Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı arazözler de destek verdi. Yanan alanın yakınlarında, Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü’nün oluşturduğu yangın söndürme havuzundan su alan helikopterler, alevlere kısa sürede müdahalede bulundu. Yangın, havadan ve karadan yapılan yoğun çalışmalar neticesinde akşam saatlerinde kontrol altına alındı.

Yangınla ilgili bilgi veren Balıkesir Orman Bölge Müdürü Metin Kırcı, “İlk belirlemelere göre, 4 hektar orman alan yandı. Yangına, havadan ve karadan müdahalede bulunuldu. Çok sayıda orman işçisinin yürüttüğü söndürme çalışmalarımıza köylüler de önemli destek verdi. İnsan kaynaklı olarak çıktığını tahmin ettiğimiz yangınla ilgili soruşturma devam ediyor. Yangını kontrol altına aldık. Havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahale sonlandırıldı. Soğutma çalışmalarımız karadan sürüyor” dedi.

Edremit Orman İşletme Müdürlüğü yetkililerinin çağrısı üzerine yanan bölgeye akın eden civar köylerin sakinleri, söndürme çalışmalarındaki gayretleriyle dikkat çekti. Gençler, orman işçilerine hortum taşıma ve hortum çekme işini üstlenirken, yaşlılar da ellerindeki çapalarla yangının önünü kesmeye çalıştı. Orman yangını, gecenin ilerleyen saatlerinde tamamen kontrol altına alınırken, soğutma çalışmaları tamamlandı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB