EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Belediye Meclisi Darbeye Karşı Tek Yürek

Ayvalık Belediye Meclisi Darbeye Karşı Tek Yürek
8 views
29 Temmuz 2016 - 10:30

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; CHP, Ak Parti, DSP ve Bağımsız olmak üzere toplam 25 üyeden oluşan Belediye Meclisi olağan üstü toplandı. Tek maddelik gündemden oluşan belediye meclis toplantısında, Fetö tarafından 15 Temmuz’da kalkışılan darbe girişimine karşı tek vücut olunarak ortak bir deklarasyon açıkladı.

Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer’in öncülüğünde; Ayvalık Belediyesi’ne ait Orhan Peker Sanat Galerisi’nde saat 11.00’de başlayan ve iki belediye meclis üyesinin mazeretleri nedeniyle katılamadığı toplantı; 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden şehitler için 1 dakikalık saygı duruşu ve akabinde hep birlikte seslendirilen İstiklal Marşı ile başladı.
Toplantıda 3 siyasi parti ve bağımsız meclis üyelerinden oluşan Ayvalık Belediye Meclisi’nin ortak bildirisini okudu.
Bildiride; “Ülkemiz 15 temmuz 2016 akşamı tarihimize kara bir sayfa olarak kaydedilecek bir darbe girişimine tanık olmuştur. Türk ordusunun içerisindeki paralel yapılanmanın uzantısı olan çetelerin milli iradeye karşı yaptıkları bu darbe girişimi ile ülke huzuruna ve bekasına kastedilmiştir. Bu sinsi çete mensupları; Türk bayrağı taşıyan gençlerimizi, güvenlik mensuplarımızı, atamızın emaneti olan millet meclisimizi ve cumhurbaşkanlığı sarayını bombalarken hiçbir ulusal değer gözetmemişlerdir. Maalesef bu bombalar milletimizin yüreğine, milli iradeye ve egemenliğin kayıtsız şartsız olduğu meclise atılmıştır” denildi.
Ortak bildiride; Türk ulusunu bölüp parçalamak, Fetö örgütünün maşalığında dış güçlerin en büyük idealidir. yıllar önce bu örgüt, harp okullarında dershanelerde pırıl pırıl beyinleri yıkayarak kendine kulluk eden bir ordu yaratmıştır. Ülkemizin üzerine bir kabus gibi çöken bu darbe girişimi sağduyulu halkımızın, Türk polisimizin ve ordu içerisindeki Atatürkçü personelin mukavemetiyle püskürtülmüştür. Türkiye Cumhuriyeti büyük Atatürk’ün kurduğu laik bir hukuk devletidir. Bizlerde bu devletin yılmaz bekçileri olarak görevimizin başındayız ve olmaya da devam edeceğiz. Bu bağlamda bizler CHP, AK Parti, DSP ve bağımsızlardan oluşan Ayvalık Belediyesi Meclis Üyeleri olarak; Anayasamızda belirtilen bağımsız, sosyal, laik, çoğulcu parlamenter sisteme dayalı olan cumhuriyetimizin yılmaz bekçileri olduğumuzu, devletimizi oluşturan yasama yürütme ve yargı erkini elinde bulunduranların bu gücü kullanırken anayasal çizgiden ve demokratik kurallardan ayrılmamaları gerektiğini; egemenliğin kayıtsız şartsız Türk milletinde olduğunu, bunun hiçbir silahlı güç tarafından ele geçirilemeyeceğini herkesin bilmesi gerekir ve buna teşebbüs edenleri şiddetle lanetliyoruz” ifadeleri yer aldı.
Ortak bildiride; “Bu bağlamda 15 Temmuz 2016 darbe kalkışması gecesinde şehit olan polislerimize, askerlerimize ve vatandaşlarımıza Allahtan rahmet diler milletimize başsağlığı dileriz. Türk halkının ve medyanın gösterdiği kahramanlıktan dolayı teşekkürlerimizi sunarız. Bir daha ülkemizin böyle kaoslar yaşamamasını diliyoruz. Gün beraberlik günüdür” denildi.
Ayvalık Belediye Meclis Üyeleri’nin ortak bildirisini seslendiren Belediye Başkanı Rahmi Gençer, bildirinin sonunu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Ne Mutlu Türk’üm Diyene’ vecizesiyle sonlandırdı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1