EGE GÜNDEM GAZETESİ

Demokrasi nöbeti 10. Gününde

Demokrasi nöbeti 10. Gününde
19 views
26 Temmuz 2016 - 10:24

15 Temmuz darbe girişimi ardından Milli İrade Meydanı’nda başlayan Demokrasi Nöbeti devam ediyor. Vatandaşların ilgisinin giderek arttığı nöbette halka hitap eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “FETÖ din adına, iman adına, altın nesil diyerek, ben inançlı bir nesil yetiştiriyorum diyerek milleti kandırdı. Şimdi o kisve üzerinden çıktı. Feto artık din adamı filan değil. Terör örgütünün başı. Artık milleti kandıramayacak” dedi.
15 Temmuz’da başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminden sonra sokağa çıkan Balıkesir halkının Demokrasi Nöbeti devam ediyor. Milli İrade Meydanı’nda 10. gününe giren Demokrasi Nöbeti için toplanan binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ile darbe girişimini protesto etti. Nöbete Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti MKYK üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, AK Parti eski milletvekili Tülay Babuşçu, büyükşehir belediye meclis üyeleri, STK temsilcileri ve binlerce Balıkesirli katıldı.
Demokrasi Nöbeti’nde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, AK Parti MKYK üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu ve Basın İlan Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Canbey birer konuşma yaptı.

UĞUR: “CENAB-I ALLAH DARBECİLERE MÜSAADE ETMEDİ”

Binlerce Balıkesirlinin Milli İrade Meydanı’nda 10. Nöbetini tuttuğunu söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir’in 10 gündür ayakta olduğunu belirtti. Her nöbetin bir önceki nöbetten daha kalabalık olduğunu ifade eden Başkan Uğur, “Gün geçtikçe Fethullah Terör Örgütü (FETÖ)’nün tüm foyaları tek tek ortaya çıkıyor. Subay kıyafetindeki asker kıyafetindeki terörist generallerin neler yaptıkları, neler planladıkları, kalkışmayı nasıl yaptıkları hepsi tek tek ortaya çıkıyor. Şimdi o otelin kamerasından Cumhurbaşkanımızın kaldığı otele girmişler, Cumhurbaşkanımızı nasıl arıyorlar vurmak için. Ama Cenab-ı Allah müsaade etmediği müddetçe, dal kıpırdamaz. Rahmetli Özel biliyorsunuz ateş ettiler dedi ki; ‘Verdikleri bu canı ancak Allah alır, başka kimse alamaz’ demişti. Cenab-ı Allah’ın verdiği canı sadece Cenab-ı Allah alır, onun dışında hiçbir irade saçımızın teline bile dokunamaz. Cenab-ı Allah Cumhurbaşkanımızı da, ülkemizi de, milletimizi de korudu” diye konuştu.

“ASKER KIYAFETİ GİYMİŞ YILAN VE ÇIYANLAR VAR”

Genel Kurmay Başkanınızın ziyaretlerini değerlendiren Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:
“En son Cumhurbaşkanımız ile görüştü. Uzun bir görüşme yaptı. Acaba bu darbe nasıl oldu? Bazı istihbarat zaafları da var. Cumhurbaşkanımız Milli İstihbarat Başkanına ulaşamadığını söyledi. Genel Kurmay Başkanına ulaşamadım. Genel Kurmay Başkanımızın şunu söyledi; ‘Asker kıyafetine girmiş yılanlar, çıyanlar var’. Bu lekeyi Türk ordusundan temizleyeceğiz. Temizleyeceğiz Allah’ın izni ile. Darbe teşebbüsü oldu, kalkışma oldu. Eskiden askerler diyordu ya; ‘Durumdan vazife çıkarttık’. Rejimi kurtarmak için, Cumhuriyeti kurtarmak için darbe yaptık diyorlardı ya. Bu sefer durumdan vazifeyi millet çıkarttı. Siz çıkardınız. Ne dedi; ‘Benim vazifem bu darbeyi önlemek. Bu darbecilerin ülkeye dikta rejimi getirmesini önlemek’. İşte herkes sokaklara çıktı. Basın, radyo, televizyonlar hepsi durumdan vazife çıkarttı. Dediler ki demokrasiye sahip çıkalım, ülkemize sahip çıkalım. Bu caniler Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni bombalıyor. Özel harekatçı polislerimizi bombalıyor. Boğaz Köprüsünde halkın üzerine ateş ediyor. Millet durumdan vazife çıkarında durum böyle oluyor. Meydanlardayız”.

BAŞKAN UĞUR: “KALKIŞMA MİLLETİN BİRLİK VE BERABERLİĞİNİ PEKİŞTİRDİ”

Başbakan Binali Yıldırım’ın darbe akşamı hem CHP lideri kemal Kılıçdaroğlu, hem de MHP lideri Devlet Bahçeli’yi aradığını hatırlatan Uğur, “Başbakanımızın muhalefet liderlerine bunun yalnızca AK Parti’ye yönelik bir hareket olmadığını söyledi. ‘Bu Türkiye demokrasisine olan bir hareket, bu işin içersinde CHP’de var, MHP’de var, millette var, herkes var. Söyleyin bütün teşkilatlarınıza herkes darbeye karşı çıksın, meydanlara çıksın, sokaklara çıksın’ dedi. İşte bu şer hayra dönüştü. Milli birlik ve beraberlik pekişti. Bugün İstanbul’da Cumhuriyet Halk Partisi’nin düzenlemiş olduğu bir miting vardı. Ona bütün siyasi partiler, AK Parti’de bakanlar seviyesinde, genel başkan yardımcısı olarak, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve diğer bütün milletvekilleri hep beraber katıldılar. Bu mitingde de yine Türk bayrakları vardı. AK Parti’lisi, CHP’lisi, MHP’lisi herkes oradaydı. Millet bir oldu beraber oldu” dedi.

Darbe girişimi ardından terör olaylarının durma noktasına geldiğini hatırlatan Başkan Uğur, “Terör bile durdu. PKK’da düşünmeye başladı. Güneydoğu’da da Şırnak’ta da Diyarbakır’da da millet meydanlara çıktı. Bu tehlike, bu Fetö tehlikesi, darbe tehlikesi, PKK teröründen de daha büyük bir tehlike olduğunu gördüler. Bu sapık ideoloji, sapık bir din ideoloji ülkemizde bir dikta rejimi kurmak istiyor, bir zulüm rejimi kurmak istiyor. Ama buna milletimiz müsaade etmedi. Tabi ki Cenab-ı Allah’ın iradesi ile” şeklinde konuştu.

UĞUR: “FETO ARTIK DİN ADAMI FİLAN DEĞİL, TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BAŞI”

Konuşmasından Süleyman Aleyhisselam’ın bir anısını anlatan Başkan Uğur sözlerini şöyle sürdürdü:
“Süleyman Aleyhisselam biliyorsunuz hayvanların dilinden anlıyor. Bir kuş geliyor, diyor ki Süleyman Aleyhisselam: ‘Benim kanadımı bir molla bir derviş kırdı’ diyor, ondan şikayetçiyim diyor. Hemen dervişi çağırtıyor Süleyman Aleyhisselam diyor ki; ‘Sen bu kuşun kanadını neden kırdın?’. Derviş ise ‘Efendim ben onu avlamak istedim ama baktım hiç kaçmıyor, üstüne doğru gittim, tam yaklaştığımda kuş kaçmak istedi. Onun üzerine atladım kanadı kırıldı’. Ozaman diyor ki Süleyman Aleyhisselam; ‘Derviş haklı, sen neden kaçmadın?’, ‘Efendim’ diyor kuş: ‘ben baktım ki bunda bir derviş kıyafeti var, bu Allah’tan korkan inanan, inançlı bir kişi. Herhalde bana bir zarar vermez dedim. Onun için kaçmadım. Ama beni kanadımı kolumu kırdı’. Süleyman Aleyhisselam’da ‘O zaman senin de kolun ve kanadın kırılacak’ karar veriyor. Bu sefer kuş diyor ki ‘Yok diyor kırmayın. Bir kere o hala daha derviş kisvesi ile, bu sarığı ile inançlı kişi kisvesi ile dolaşırsa başkalarına da arar verir’. ‘Onu kanadını kırma, derviş kisvesini, kıyafetini üzerinden çıkar’ diyor. Kimse de buna aldanmasın diyor. İşte bu FETÖ’de böyle bir şey. Din adına, iman adına, altın nesil diyerek, ben inançlı bir nesil yetiştiriyorum diyerek milleti kandırdı. Şimdi o kisve üzerinden çıktı. Feto artık din adamı filan değil. Terör örgütünün başı. Artık milleti kandıramayacak”.

“BU MİLLETTE FETO’NUN MASKESİNİ İNDİRDİ AŞAĞIYA”

FETÖ’nün eğitim kurumlarına ve vakıflarına devlet tarafından el konulduğunu belirten Başkan Uğur, “Balıkesir’de de FETÖ’nün okulları var. Bu okullar kimin parası ile yapıldı? Milletin parası ile yapıldı. Sizlerin parası ile yapıldı. Herkes bunlara yardım etti. Bugün hepsini mühürledik. İtfaiyeyi gönderdik, hepsinin tabelaları aşağıya indi. Bakın Türkiye’de 2400’ün üzerinde üniversite, lise, ilk okul, ortaokul, dershane ne varsa hepsi kapatıldı. Gayrimenkullerinin tapusunun hepsi devlete gitti. Artık onların hepsi devlet okulu. Vakıf olanlar Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne, okul olanlar Milli Eğitim Bakanlığı’na. Hiç merak etmesin çocuğu o okullarda okuyanlar yine o okullara gönderecek. Ama onlar artık devletin okulu. O dervişin üstündeki kisvesi sarığını Süleyman Aleyhisselam nasıl çıkardıysa, bu millette Feto’nun maskesini indirdi aşağıya. Allah’a şükür. Şimdi basından okuyoruz; adamların parasına bak. Dolarları, banknotları F serisi yapmışlar. F serisi okunmuş bir dolarmış. Ş serisi bir altı. Bilmem ne serisi. Parolaları bu. Karşı karşıya gelince cebinde bir dolar varsa o seri bu seri. Üzerlerinden onlar çıkıyor. Nasıl örgütlenmişler, nasıl teşkilatlanmışlar. Şimdi o bütün komutan geçinen anarşistler, teröristler hepsi tek tek gözaltına alınıyor. Hepsi hesap verecek. Hepsinin hesabı sorulacak” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “ARTIK OHAL’LERDE MİLLET MEYDANLARA ÇIKIYOR”

Eskiden sıkıyönetim zamanlarında sokağa çıkma yasağı olduğunu ama artık bunun değiştiğini ifade eden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, “Eski sıkıyönetimlerde sokağa çıkma yasağı vardı. Yeni sıkıyönetimde herkes sokağa, sokağa çıkma yasağı yok. Herkes meydanlara. Herkes nöbete. Bu olağanüstü hal, hükümetimizin, devletimizin işini kolaylaştırmak için bu FETÖ terör örgütüyle mücadeleyi daha rahat yapıp, bunları tek tek ayıklamak için. İnşallah bunu da hükümetimiz yapacak. Bunlar zannetti ki; Türkiye Mısır, Türkiye Suriye. Türkler bin yıllık bir devlet, bin yıllık bir medeniyet. İşte bu asil millet, Selçukluların, Osmanlıların torunları darbeye müsaade etmedi. Biz dedi Suriye değiliz. Biz Mısır değiliz, biz Türkiye’yiz, Türk milletiyiz. İncirlik üssündeki komutan darbeden birkaç gün önce 25-30 işadamını toplamış. Onlara en gizli üssün yerlerini gezdirmiş, cephanelikler, hangarları, biz çok güçlüyüz demiş. Bir tanesine demiş ki; ‘Sen belediye başkanı olmak istemez misin Adana’da?’. Ya Türkiye’de seçilmiş bir hükümet var, seçilmiş milletvekilleri var, seçilmiş belediye başkanları var. Millet seçilmişlerine sahip çıkıyor. Türkiye’yi Suriye yapmak istediler. Kardeş kavgasına sürüklemek istediler. Ama başarılı olamadılar, olamayacaklar” dedi.

“HÜKÜMET YENİDEN YAPILANDIRMA SÜRECİ BAŞLATIYOR”

Hükümetin devlet kurumları içerisinde yeniden yapılandırma süreci başlatıldığını ifade eden Başkan Uğur şunları söyledi:
“Hükümetin orduda yeniden yapılandırma süreci başlatacağını ve düzenlemeler getireceğini kaydeden Uğur, “Ordunun düzenlenmesi lazım. Artık efendim bir araya geldi genç subaylar, hemen bir darbe yapalım. Ya çocuk oyuncağımı bak Türkiye neler kaybediyor bu işlerden. Peygamber Ocağı olan ordumuz, şanlı bir ordumuz var inşallah bu teröristler, anarşistler temizlendikten sonra tabiî ki ordumuzun içinde peygamber ocağı olarak kabul eden subay askerlerimizde darbecilere karşı çıktı. Milletini seven askerlerimiz olmasa darbe başarılı olurdu. Öyle generaller var ki hemen Valiyi arayıp böyle bir darbe duyumu aldık bilginiz olsun emrinizdeyiz, darbeye karşıyız. Faziletli ve milliyetçi subaylarımız da var. Ama içlerindeki terörist ve anarşistler temizlenecek. İkinci bir emra kadar nöbete devam edeceğiz”.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1