EGE GÜNDEM GAZETESİ

Kamil Saka, Basınla Buluştu

Kamil Saka, Basınla Buluştu
8 views
25 Temmuz 2016 - 12:16

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın 108. yılı dolayısı ile bölgede görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Gazetecilerin Basın Bayramı’nı kutlayan Başkan Saka, ülke gündemi ve belediye faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, basında sansürün kaldırılışın 108. yıl dönümü olan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bölgede görev yapan yerel gazete muhabirleri, haber ajansı ve televizyon temsilcileri ile belediyeye ait Akçay Mahallesi’nde ki Edremit Otel’de kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Basın mensuplarının Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutlayan Başkan Saka, son yaşanan darbe girişimi başta olmak üzere ülke gündemi ve belediyenin faaliyetleri ile ilgili açıklamalarda bulundu.Öncelikle 15 Temmuz darbe girişimini lanetleyerek sözlerine başlayan Başkan Kamil Saka, “Laik demokratik Cumhuriyetimizin varlığı ve davamı çok önemli. Laik ve demokratik cumhuriyetimize, demokratik parlamenter sisteme karşı girişilen darbe girişimini lanetliyorum. Özgür ve yansız basının ne kadar önemli olduğunu son yaşadığımız olaylarda bir kez daha ortaya çıktı. Bu girişimin önlenmesinde halkımızın gösterdiği karşı koyuş kadar basınımızın çok önemli bir payı vardır diye düşünüyorum. Bu darbe girişimine kalkışan hainler gereken cezaları almalıdırlar. Ancak, buna teşebbüs edilmesinde ve 200’den fazla vatandaşımızın hayatını kaybetmesinde ihmalli bulunanların da gerekli cezaları almaları gerekir ki bir daha kimse böyle bir şeye kalkışamasın. Darbe girişimine karşı tavrımızı net bir şekilde ortaya koyduk. Meydanlarda ki gösteriler, sloganlar, seçim şarkıları ile bir siyasi partinin organizasyonuna dönüştüğü için yer almıyoruz. Demokrasiyi daraltarak, kısıtlayarak darbelerin önüne geçme şansımız yoktur. Demokrasiyi daha da güçlendirerek böyle olayların yaşanmasının önüne geçebilir, ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşıyabiliriz” dedi. Belediye faaliyetleri ve yerel gündeme ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Başkan Kamil Saka, “Yerel yönetim olarak basınımıza bakış açımız net ve açıktır. Kim hangi bilgiyi istiyorsa anında ilk ağızdan ulaştırmaya açığız. Ticari ilişkiler ile basın faaliyetlerinin birbirinden ayırt edilmesi gerektiği kanısındayım. Eski dönemler geride kaldı. “Bunu yazarım haa” diyenlerin karşısında da Edremit halkının en ufak bir girdisini de peşkeş çekmemizi kimse bizden beklemesin. Edremit halkının rantını ilk günden itibaren kimseye yerdirtmedim bundan sonra da yedirtmeyeceğim. Katılan gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ediyor; özgürlüğü ve bağımsızlığı kendisine ilke edinmiş tüm basın emekçilerinin bu anlamlı gününü tebrik ediyorum” dedi.

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir’de yaptığı konuşmada “Türkiye bizim ülkemiz, yaşayacak başka ülkemiz, gidecek başka vatanımız yok. Yaşadığımız bu süreçte, CHP’lisi ile Ak Parti’lisi, MHP’lisi ve tüm partilerle birlikte ülkeye ve demokrasiye sahip çıkma zamandır diye düşünüyorum. Bu yıl 108. yılını kutladığımız basın basın bayramını bu sene ilke gerçekten bayram gibi kutlayacağız. Yaşadığımız 15 Temmuz darbe girişiminde Türk basını en iyi şekilde mili duruşunu gösterdi. Basın kuruluşları bu duruşu göstermeyip, bilgi kirliliği yaratsa idi bugün belkide çok farklı bir durumda olabilirdik. Böyle bir süreçte hepimizin bir olmamız, beraber olmamız lazım. Bizler için, ülkemiz için Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu laik, demokratik düzenin korunması için hepimize görev düşüyor” dedi.
Cemiyet Başkanı Demir, yerel basının faaliyetleri hakkında da yaptığı değerlendirmede iyi ile kötünün, güzelle çirkinin ayırt edilmesi gerektiğini belirterek, “Bu konuda Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti olarak Başkan Kamil Saka’nın gösterdiği hassas duruşunu taktirle karşılıyoruz. Çünkü iyiyle kötüyü ayırt edin ki, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın dediğiniz yılın bir gün sizi sokmasın. İçimizde ki çürük elmaları da, gazetecilikten beslenen eşkıyaları da aramızdan ayıklamak ve deşifre etmek zorundayız diye düşünüyorum. 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın bayramının camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Toplantı sonunda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Başkan Saka, Basın Bayramı’nı kutlayarak hediyeler verdi.
Kahvaltıya Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir ve bölgede görev yapan basın mensuplarının yanı sıra CHP Edremit İlçe Başkanı Yusuf Sel ve Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1