EGE GÜNDEM GAZETESİ

Edremit 7’den 70’e Demokrasi Nöbetinde

Edremit 7’den 70’e Demokrasi Nöbetinde
17 views
22 Temmuz 2016 - 12:14

Edremit’de darbe girişimine karşı 15 Temmuz gecesinden buyana sokaklara dökülen Edremit halkı Edremit Cumhuriyet meydanındaki demokrasi nöbetini sürdürüyor. 7’den 70’e toplumun her kesiminden insanın katıldığı demokrasi nöbeti bayram havasında devam ediyor. Vatandaşlar ile birlikte demokrasi nöbetine her gün katılan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı Edremit halkına teşekkür etti.
Edremit Cumhuriyet meydanındaki demokrasi nöbetinde her gün şehitlerimizin ruhuna Edremit ilçe müftüsü Kemal Karadeniz tarafından Kuran-ı Kerim okunup dua ediliyor. Yapılan duaya meydanı dolduran kalabalık hep birlikte amin diyerek eşlik ediyorlar.
Cumhuriyet Meydanında toplanan kalabalığa seslenen Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, “Edremit Halkı, vatanına, milletine bağlı, bayrağına düşkün, özgürlüğüne düşkün bir ilçedir. Bu gün de burada bu birlik ve beraberliğimizi en güzel şekilde ortaya koymaktan dolayı büyük mutluluk duymaktayız. Her gün burada siyasi partilerimizin temsilcileri, oda başkanlarımız, muhtarlarımız Edremit halkımız bulunmakta. Tüm Edremit halkına gösterdikleri dik duruştan dolayı teşekkür ediyorum” dedi.
Darbe girişimi yapıldığı yapıldığı ilk akşamdan bu yana meydanlarda olan Ak Parti Edremit İlçe teşkilatı adına konuşma yapan ilçe Başkanı Metin Örkçü “ Yıllardan beri şanlı Türk milletimiz dün olduğu gibi bu günde art niyetlilere karşı verilmesi gereken en sert cevabı vermiş tehlike püskürtülmüş ve paletlere karşı canını ortaya koymuştur. Şanlı tarihimiz şahittir ki yer yüzünde Türkiye Cumhuriyetine hıyanet eden kim varsa hüsrana uğramış milli iradenin üzerine tank sürenler kahr ile berbat olmuşlardır. Hükümetimiz ve devletimiz iş başındadır. Acılar kısa sürede dinecek ve yaralar sarılacaktır. Devletimiz büyüktür Türkiye’miz eşsiz bir hamle ile tekrar benzersiz bir şekilde istikrarı yakalayacaktır.
Olayları ve gelişmeleri temkinle ve dikkatle takip etmekteyiz, hiçbir kötülük yapanın yanına kar kalmamıştır. Bu anlamda sizleri sükûnet içerisinde hareket etmeye davet ediyorum. Şehit olan güvenlik görevlilerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Her akşam demokrasi nöbeti için tüm vatandaşlarımızı meydana bekliyorum” dedi
Edremit esnaf odaları adına açıklamayı Edremit Terziler ve Tuhafiyeciler odası Başkanı Ali Madanoğlu yaptı. Madanoğlu yaptığı açıklamada: “Bu hain kalkışmanın başarısızlığa uğraması Türk milletinin birlikte dik duruşu, kararlı tutumu ve demokrasiye sahip çıkma iradesiyle mümkün olmuştur. Demokrasi düşmanlarına karşı iktidarı ve muhalefetiyle siyasi partilerimizin ve siyasetçilerimizin gösterdiği birlik beraberlik, ve kararlı duruş en büyük takdiri hak etmektedir. Bu darbe girişimi karşısında direnen tavır sergileyen herkese başta kahraman emniyet güçlerimize Türk Silahlı Kuvvetlerinin şerefli mensuplarına esnaf teşkilatlarımız onlara teşekkür ediyor, minnetlerimizi sunuyoruz, ama en çok darbecilerin silahları karşısında kahramanca direnen milletimizin azim ve cesaretiyle kıvanç duyuyoruz.
Bizler gücünü sandıktan, yetkiyi milletten olmayan bir irade istemiyoruz. Hayatına kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet ailelerine sabırlar, yaralılara şifalar diliyoruz. Dedi.
Edremit muhtarları adına konuşmayı Eroğlan mahallesi muhtarı Hayati Uysal yaptı “Türk töresinde devlet babadır. Babaya isyan edilmez. Bunlar Türk de değildir Müslümanda değildir. İslam’da devlet ulul emirdir, İslam da ulul emre karşı gelinmez. Devletine, milletine silah çeken ordu benim ordum olamaz” dedi.
Cumhuriyet meydanındaki demokrasi nöbetine: Edremit esnaf odaları, Edremit muhtarları, sivil toplum kuruluşları, Sendikalar, siyasi parti temsilcileri, kamu çalışanlar ve binlerce Edremit halkı katılıyor.
Demokrasi nöbetine katılan vatandaşlara AK Parti Edremit gençlik kolları tarafından dondurma ikram edildi. Ayrıca her akşam Türk Kızılayı Edremit Şubesi tarafından su, soda ve çeşitli yiyecekler ikram ediliyor.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1