EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık CHP; “Her türlü darbeye ve her türlü dikta rejimine karşı demokrasi savunulacak en temel kalemizdir”

Ayvalık CHP; “Her türlü darbeye ve her türlü dikta rejimine karşı demokrasi savunulacak en temel kalemizdir”
18 views
22 Temmuz 2016 - 11:26

Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanlığı ile Ayvalık Belediyesi tarafından ortaklaşa yapılan basın açıklamasıyla 15 Temmuz’da kalkışılan darbe girişimi gibi her türlü darbe ile dikta rejimine karşı demokrasinin savunulacak en temel kale olduğu vurgulandı.

CHP Ayvalık İlçe Başkanlık binasında gerçekleşen basın açıklaması CHP İlçe Başkanı Ahmet Toker tarafından okundu.

15 Temmuz gecesinde sahnelenen darbe girişimi karşısında Cumhuriyet Halk Partisi’nin ilk andan itibaren karşı duruşunu net bir şekilde ortaya koyduğunu vurgulayan Ahmet Toker, “93 yıllık Cumhuriyet tarihi boyunca darbelere hep karşı olan partimiz darbe girişiminin başladığı andan itibaren karşı duruşunu bir kez daha gözler önüne sermiştir” dedi.

Açıklamada, “Genel Başkanımızın yaptığı açıklama ile birlikte Ankara’da bulunan Milletvekillerimiz süratle parlamentoya giderek darbeye karşı kararlı duruşumuzu orada da sergilemişlerdir. Yaşanan bu olay bir kez daha demokratik Parlamenter sistemin önemini ortaya koymuştur. Cumhuriyet Halk Partisi olarak darbe karşıtı duruşunun yanı sıra Cumhuriyete ve Demokrasiye olan inancının başta Genel Başkanımız olmak üzere örgütlerimiz ve bütün üyelerimizle sürdürmeye kararlı bir şekilde devam edeceğiz.” ifadeleri yer aldı.

Ülke sorunlarının demokrasi anlayışı içinde çözülmesi gerektiğini vurgulayan Toker, “İnancı, görüşü, yaşam tarzı ne olursa olsun demokrasi herkesin ortak paydası olmalıdır. Her yerde, her platformda demokrasiyi savunmak temel görevimiz olmalıdır. Her türlü darbeye ve her türlü dikta rejimine karşı demokrasi savunulacak en temel kalemizdir.

Anayasamızın temel niteliklerini değiştirecek her türlü girişime karşı durduk, karşı durmaya devam edeceğiz. Demokrasi sadece seçimde oy kullanmak değildir. Seçimden seçime oy kullanmak demokrasinin yalnızca bir parçasıdır. Demokrasi hukukun üstünlüğüdür, evrensel hukuk kurallarına uymaktır, herkesin hukuka uymasıdır. Demokrasi düşünce özgürlüğüdür, fikirleri korkmadan açıkça ifade edebilme özgürlüğüdür, kadın erkek eşitliğidir. Demokrasi medyanın özgürce konuşabilmesidir, tarafsız ve bağımsız yargıdır, din ve vicdan özgürlüğüdür. En önemlisi de demokrasi güçler ayrılığıdır. Demokrasi varsa bunların tamamı var demektir. Bu sayılanlar yoksa demokrasiden söz edilemez. Aksi halde bir kişinin ya da bir grubun kendi düşüncelerini çoğunluğa dayatması anlamı ortaya çıkar ki, biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak bunun karşısındayız. Demokrasi, hukuku ve demokrasiyi katledenlere karşı direnme hakkını kullanmaktır” ifadelerini kullandı.

 

“Bir takım rütbelilerin yaptığı darbe girişimi ordunun tamamına mal edilmemelidir”

Türkiye’nin hepimizin olduğunu hatırlatan CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker, “Bizler yarınlara yaşanacak bir Türkiye bırakmak zorundayız. Atalarımız, canları pahasına bizlere özgür bir ülke bırakarak göçüp gittiler. Bizler bu emanete sahip çıkarak, ülkemizin kuruluş felsefesine uygun, laik, demokratik, çağdaş cumhuriyeti yaşatmak için her türlü darbe ve dikta rejimlerine karşı duracağız. Bu kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve ülkemizin kuruluşunda can vermiş şehitlerimize karşı namus borcumuzdur. İnanıyoruz ki hukuk içinde kalarak yaşadığımız tüm sorunlar çözülecek, darbeciler gereken cezaları alacak ve Türkiye’nin itibarı korunacaktır.  Yaralar henüz çok sıcak. Sokağa çıkan vatandaşlarımızdan sağduyulu hareket etmelerini bekliyoruz. Bütün siyasi partiler darbeye karşı ortak tavır sergiledi. Bu ideal hepimizin ortak ideali olduğuna göre; provakatif olaylardan kaçınmak, itidalli olmak gerekiyor. Peygamber ocağı olarak bildiğimiz ordumuzdaki bir takım rütbelilerin yaptığı darbe girişimi ordunun tamamına mal edilmemeli, suçları yalnızca üstlerinin emirlerine uymak olan, nereye gittiğinden bile haberi olmayan masum er ve erbaşlarımıza sahip çıkıp onlara yapılan hakaret ve muameleyi de kınamalı ve hesabını sormalıyız. Unutmamalıyız ki bu ülkenin meşru bir orduya ve iç güvenliği sağlayacak bir polis gücüne her zaman ihtiyacı vardır. Şunun da bilinmesi gerekiyor ki; Laik, Demokratik, Bağımsız bir Türkiye Cumhuriyeti her vatandaşın özlemi ve ideali olmalıdır. Bunun dışarısında ki tüm hareketler halkın bağımsızlığına ipotek koymak ve Türkiye Cumhuriyeti’ nin sarsılmaz değerlerini ve ülke bütünlüğünü yok etmek için tasarlanmış dâhili ve harici hamlelerdir. Bu nedenle bizler Ülkemizin Bağımsızlığına, bölünmez bütünlüğüne kastedecek bütün darbe ve benzeri hamlelerin karşısında dimdik durmak için kanımızın son damlasına kadar vermeye hazırız. Bu duygularla: yaşanan darbe girişimi sırasında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerken tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimizle saygılar sunarız” diye konuştu.

CHP Ayvalık İlçe Başkanlığında yapılan açıklamada; Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer ve CHP Ayvalık İlçe Başkanı Ahmet Toker’in  yanı sıra Ayvalık Belediyesi’nin CHP’li Belediye Meclis Üyeleri, ilçe yöneticileri, partililer ve vatandaşlar hazır bulundu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1