EGE GÜNDEM GAZETESİ

Askeri Kalkışma Aima Festivalini İptal Ettirdi

Askeri Kalkışma Aima Festivalini İptal Ettirdi
9 views
19 Temmuz 2016 - 10:14

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 19 yıldan bu yana dünyaca ünlü müzik adamlarını ilçeye getirerek onların öncülüğünde, Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerin konservatuarlarının başarılı öğrencilerine masterclass eğitimleri veren Ayvalık Uluslar arası Müzik Akademisi (AİMA) 15 Temmuz’da yaşanılan askeri darbe girişiminin ardından, bu yıl 4. Sünü düzenleyeceği ve 20-24 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşmesi planlanan Klasik Müzik Festivalini iptal etti.

AİMA Başkanı Prof. Filiz Ali konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 15 Temmuz’da Ankara ve İstanbul’da yaşanılan, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir grup tarafından kalkışılan askeri darbe girişiminde 161 kişinin hayatını kaybetmesinden duyduğu derin üzüntüyü ifade etti.
Darbe girişimiyle ülke genelinde büyük bir şaşkınlıkla karşılandığını, ancak girişim sırasında çıkan olaylarda 161 masum insanın hayatını kaybetmesiyle ülke genelinde büyük bir yas yaşandığına işaret eden Prof. Ali, “Bu yüzden de toplumsal sorumluluğumuzun bilinciyle hareket ederek bu yıl 4. sünü organize etmeyi planladığımız AİMA Festivali’ni iptal etme kararı aldık. Ancak Yaz Programımız kapsamındaki Keman ve Viyola Masterclassları başta olmak üzere yaz ayları süresince vereceğimiz; çello ve piyano masterclass konserleri öğrencilerimiz tarafından verilecektir” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1