EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’tan ABD’ye Doğal Taş İhracatı Yapıyorlar

Ayvalık’tan ABD’ye Doğal Taş İhracatı Yapıyorlar
31 views
13 Temmuz 2016 - 10:49

Ayvalık ilçesinde, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Eğitim genel Müdürlüğü’nün destekleriyle, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından ilçenin en büyük mahallesi Altınova’da açılan doğal taş atölyesinde üretilen kaplumbağa cinsi olarak adlandırılan taşlar Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) ihraç ediliyor.
12 kursiyerin 440 saatten oluşan kurs süresince yaptıkları daha çok masaj sırasında kullanılan kaplumbağa adı verilen doğal taşları 3 buçuk lira; SPA taşlarının da tanesini 2 ile 2 buçuk liradan Amerikalı dekoratör ve işletme sahipleri satın alıyor.
Henüz 1 buçuk yıldır bu işi yapmalarına rağmen 12 kursiyer her ay bin ile bin 500 lira arasında kazanç sağlarken, önümüzdeki dönemlerde bu taşların ABD dışında Avrupa ülkelerine de ihraç edilmesi planlanıyor.
Kurs Eğitmeni Feraye Dal; Ayvalık Belediyesi’nin Altıova’daki taş ocağından çıkarılan doğal taşlarla, çevreden topladıkları taşları dev büyük kesicilerle kesip, işleyerek kaplumbağa, SPA taşı modeli, süs eşyaları haline getirdiklerini belirtti.
Ayvalık Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü bünyesinde açılan ve yaklaşık 1 buçuk yıldır devam eden doğal taş işlemeciliği kursunda, 12 kursiyerlerle çalışmalarını sürdürdüklerini anlatan Dal, “Bizim ihraç ettiğimiz taşlar Kütahya’nın dandiripli opal ve akik taşları, SPA taşı ve kaplumbağa taşı modeli olarak kullanılıyor. Akik taşları ağrılara iyi gelme özelliğiyle bilinen bir taştır. Kireçlenmeyi önler. Opal taşının da sakinleştirici bir özelliği vardır. Bu taş avuca alındığında renk değiştirme özelliğine sahiptir. Zaten çoğunlukla süs taşlarının hemen hemen hepsi kötü enerjiyi alan taşlardır. Mesela nazara karşı Altınova’da çıkan Kalsedon taşlarımız var. Boyun bölgesindeki ağrıları giderir” dedi.
Amerika’ya ihraç ettikleri doğal taşları Kütahya’dan Vecdi Ziyansız adındaki bir dostlarının kendilerine gönderdiğini kaydeden Feraye Dal, “Bizde bu taşları işleyerek Amerika’ya gönderiyoruz. Burada belediyenin taş ocağında çıkarılan akik, kalsedon, opal, çespır gibi taşları da takı imalatlarında kullanılmak üzere işliyoruz. Amerika’dan yoğun bir talep olduğu için halen süren ihracatımız yaz-kış devam edecek. Bu taşları ABD’de eski dükkan sahipleri dekoratif eşya ve süs eşyası yapımında kullanıyorlar. ABD’de senede iki defa fuar oluyor. Bu fuarlardan biri önümüzdeki aylarda gerçekleşecek. Bu yüzden de bu ayın sonunda büyük bir bölüm taş daha ABD’ye göndereceğiz. Ondan sonraki bölümü ise Eylül ayında göndereceğiz” diye konuştu.

AYVALIK HALK EĞİTİMİ MERKEZİ KURSİYERLERİN EV EKONOMİSİNE KATKI SAĞLAYACAK KURSLARA YÖNELİYOR
Ayvalık Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Ümit Adalıoğlu ise; Altınova Mahallesindeki doğal taş işleme kursunun mahallede verdikleri 8 ayrı kurstan biri olduğunu söyledi.
Altınova’daki doğal taş işlemeciliği kursunun 440 saatlik bir kurs olduğunu kaydeden Adalıoğlu, “Kursiyerlerimiz burada haftanın 5 günü kurs görüyorlar. Kurs bitince de kursu tekrarlıyoruz. Eski kursiyerlere yenileri katılıyor ve böylelikle de bu çalışmayı sürdürüyoruz. Bizim amacımız HEM kurslarının hobi kursları konumunda olmasından öte, kursiyerlere ekonomik getiriler sağlayabilecek hale getirilmesine çalışmaktır. Bu ve buna benzer kursları ağırlıklı olarak açmaya çalışıyoruz. Böylelikle de açtığımız kurslara katılan kursiyerlerimizin bir yandan eğitim görmelerini bir yandan da ev ekonomilerine katkı sağlayacak gelir sağlamalarını hedefliyoruz. Bu yüzden de Altınova’da açtığımız Doğal Taş İşlemeciliği kursumuz bizim medar-ı iftar kurslarımızdan biri konumunda. Burada kursiyerlerimiz yaptıkları ürünleri başta süs eşyası yapımı olmak üzere birçok materyalde kullanıyorlar. Bunun sonucunda da hızla da kursiyerlerimizin yapmış olduğu bu çalışmalara ciddi bir talep oluşuyor.” dedi.
Son zamanlarda doğal taşa ciddi bir talep olduğunu kaydeden Adalıoğlu, “Doğal taşında şifasına inananlar ve taşların bu özelliğinden yararlanmak isteyenler çoğaldığı müddetçe bizim kursiyerlerimizin de ekonomik olarak yararlanmaları mümkün oluyor. Amerika’ya ihraç edilen bazı taş ürünlerinin birçok hastalığa iyi geldiğine inanan ABD’li insanlar olduğu gibi; SPA masajları sırasında kullanılan doğal taşları üretiyoruz. Bunların dışında diğer objelerde dekoratif amaçlı kullanılıyor.” diye konuştu.

KURSİYERLER KENDİLERİNE AİT ATÖLYELER AÇMAK İSTİYORLAR
Kursiyerlerden Hümeyra Bilir de; kurs başladığından bu yana Feraye Dal’ın öncülüğünde kursa devam ettiğini ifade ederek, “Burada her türlü doğal taşı işliyoruz. Bana göre çok zevkli bir uğraşı. Taşı işledikçe, taşın kendi rengi ortaya çıktıkça bu bende bir keyif haline geliyor” dedi.
Amerika’ya ihraç ettikleri kaplumbağa modeli taşların tanesini 3 buçuk liraya sattıklarını anlatan Bilir, “Bir SPA taşlarımız var. Bu taşların da tanesini de, taşların büyüklüğü ve boyutuna göre; 2 ile 2 buçuk lira karşılığında ABD’ye ihraç ediyoruz. Kurs günlerinde her gün 5-6 adet bu taşlardan yaptığımızda kursiyer başına ortalama bin ile bin 200 lira arasında ev ekonomimize katkı sağlıyoruz. Allah’a çok şükür. Hiç yoktan iyidir. Akmasa da damlıyor. Tabi günde çok daha fazlasını yapabilirsek bu gelir artıyor. Bu işi sonuna kadar sürdürmek istiyorum. Hatta Kalkınma Ajansları başta olmak üzere KOSGEB gibi kurumlardan kredi alabilirsem bende kendime ait böyle bir atölye açarak, ABD başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesine ihracat yaparak ciddi ekonomik gelir sağlamayı planlıyorum” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1