EGE GÜNDEM GAZETESİ

MHP’den Soykırım Hamlesi

MHP’den Soykırım Hamlesi
17 views
12 Temmuz 2016 - 1:43

Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri 11 Temmuz 1995 günü Sırpların Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde yapmış oldukları katliamın ‘’Sorkırım’’ olarak tanınması için meclis başkanlığına kanun teklifi sundu.
Milliyetçi Hareket Partisi Balıkesir Milletvekili İsmail Ok, Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor ve Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı’nın hazırlayıp sunduğu kanun teklifi ile 11 Temmuz 1995 günü Sırpların Bosna-Hersek’in Srebrenitsa kentinde yapmış oldukları katliamı ‘’SOYKIRIM’’ olarak tanınması ve 11 Temmuz tarihinin ‘’Srebrenitsa Soykırımı Anma Günü’’ olarak anılmasını istedi.
Dünyada Soğuk Savaş döneminin ardından Yugoslavya’nın altı federe cumhuriyete ayrılması ile başlayan ve 1992 yılının Şubat ayında yapılan referandum ile bağımsızlığını ilan eden Bosna-Hersek her ne kadar bağımsızlığını ilan etse de Sırplar tarafından kabul görmemiş ve üç buçuk yıl süren Bosna Savaşı’nı başlatmışlardır. Sırp saldırılarından kaçıp ‘’güvenli bölge’’ ilan edilen Srebrenitsa bölgesine sığınan Bosnalılar 11 Temmuz 1995 sabahı ‘’SIRP KASAP’’ namıyla bilinen Ratko Miladiç’in emri ile 12 yaş üstü tüm insanları öldürtmüş ve kadınlara tecavüz ettirmişti. Yapılan bu saldırılarda 8 bin 372 kişi hayatını kaybetmiş ve halen 3 bin kişinin cenazelerine ulaşılamamaktadır. Srebrenitsa kentinde yaşanan bu vahşetin ölüm yıl dönümünde konuşan MHP Balıkesir milletvekili İsmail Ok ‘’Yaşanan bu vahşeti halen görmezden gelmek ve yok saymak o günkü Sıpların Srebrenitsa kentinde yapmış olduğu katliam kadar utanç verici bir olaydır. Bu durum Türkiye Büyük Milleti Meclisin de görüşülmeli ve bir an evvel meclis tarafından soykırım olarak tanınmalıdır’’ dedi.
OĞUZ TOR ‘’ 11 Temmuz Srebrenitsa Soykırımını Anma Günü Olacak’’
Bosna Hersek’in yanı sıra Türkiye ve dünyanın bir çok ülkesinden gelen binlerce insan Srebrenitsa katliamını kurbanlarını anmak üzere Potoçari Anıt Mezarlığı’nda bir araya gelmektedir. Ülkemizi ve insanlığı derinden sarsan bu katliamın izlerinin halen gönüllerde derin yaralar oluşturduğunu belirten MHP Kahramanmaraş Milletvekili Fahrettin Oğuz Tor ‘’ Boşnak Müslümanları öldürenler sadece insanları değil insan onurunu da öldürdüler. Bu kanun teklifi 8 bin kurbanı anmak için değil, tüm insanlığın onurunu temsil ettiği için kabul etmeliyiz. 8 bin kardeşimizi öldürenler hepimizi öldürdüler’’ dedi.
SANCAKLI ‘’ACISI HALEN CANIMIZI YAKMAKTA’’
Srebrenitsa katliamını en iyi bilenlerden biri olan Yugoslavya göçmeni olan MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancak’lı 11 Temmuz 1995 yılında yaşanan bu katliamın acısının halen yüreklerini yaktığını dile getirirken ‘’ İki uluslararası mahkeme tarafından soykırım olarak nitelenen Srebrenitsa katliamının kurbanlarını bulmak için başlatılan kazılar, 20 yıl sonra halen devam ediyor. Anneler, kız çocukları ve kız kardeşlerin, 8 bin 372 Boşnak erkeğin katledildiğini kanıtlamak için verdikleri mücadele sürüyor. Hazırlanan bu kanun teklifi ile 11 Temmuz 1995 tarihini unutmamak ve o zulmü yaşayanların acısını bir nebze olsun dindirmek bir insanlık görevidir. Bu acıyı iyi bilen bit milletvekili olarak tüm partileri bu kanun teklifine destek vermeye davet ediyorum’’ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1