EGE GÜNDEM GAZETESİ

Elektrik Trafosu Patlaması Korkuttu

Elektrik Trafosu Patlaması Korkuttu
10 views
12 Temmuz 2016 - 1:42

Ayvalık ilçesinin 17 kilometrelik kumsalı ile dünyaca ünlü turizm merkezi Sarımsaklı’da; Ramazan Bayramı ile birlikte başlayan turizm sezonundaki nüfus yoğunluğu nedeniyle aşırı enerji yüklenmesini kaldıramayan elektrik trafosu 8 kez patlayarak Sarımsaklı Meydanını karanlığa bürüdü.

Saat 24.00 sıralarında meydana gelen olayda Sarımsaklı meydanında içinde elektrik trafolarının bulunduğu binada büyük gürültülerle, etrafa alevler saçarak patlamalar meydana geldi.
İlk anda vatandaşların canlı bomba saldırısı sandığı patlamalar da herhangi bir can ya da mal kaybı yaşanmadı.
Uludağ Elektrik Dağıtım AŞ’nin sorumluluğunda olduğu öğrenilen trafo binasının ortalama 5’er dakikalık aralıklarla patlaması, tatilini Sarımsaklı’da geçiren tatilcilere endişe ve tedirginlik yarattı.
Patlamaların ardından Sarımsaklı Meydanı karanlığa bürünürken, olay yerine gelen Jandarma ekipleri trafo binasının etrafında güvenlik şeridi oluşturdu.
İsimlerinin açıklanmasını istemeyen yetkililer; İtfaiye ve UEDAŞ ekiplerinin müdahale ettiği trafo patlamalarının; bölgede Ramazan Bayramı başta olmak üzere akabinde başlayan turizm sezonu nedeniyle yaşanılan yoğun nüfus artışı sonrasında başta evler olmak üzere, turistik işletme ve otellerde kullanılan klimalar nedeniyle aşırı enerji yüklenmesi sonucunda gerçekleştiğini belirttiler.
Patlamaların ardından Sarımsaklı’daki otel ve turistik işletmeler uzun süre jeneratörlerle hizmet vermek zorunda kalırken, vatandaşlar ise Sarımsaklı’da kış mevsiminde yaklaşık 8 bin olan nüfusun turizm sezonlarında 500 ile 600 binlere ulaştığını ifade ederek, mevcut trafo ve enerji hatlarının yaz aylarındaki nüfusa göre yenilenmesini istedi.
Öte yandan UEDAŞ ekipleri patlayan trafo binasındaki onarım çalışmalarını ivedilikle başlattı. Sarımsaklı Meydanı ve çevresinde patlayan trafonun hızla yenilendiği gözlenirken, bölgeye elektrik enerjisi yaklaşık 6 saat sonra yeniden verilebildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1