EGE GÜNDEM GAZETESİ

Binlerce Çerkes festivalde coştu

Binlerce Çerkes festivalde coştu
30 views
11 Temmuz 2016 - 11:20

Balıkesir Orhanlı Çerkes Festivali’ne binlerce Çerkes, katıldı. Çerkes kültürünün gelenek nesillere aktarılması amacıyla düzenlenen festival renkli görüntülere sahne oldu.
Ankara’dan Badin Müzik Grubu İstanbul’dan Gınni Müzik Grupları’nın birbirinden güzel gösterilerini sergilediği festivale Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Başkan Yardımcısı Fikrettin Kocaman, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, çeşitli Çerkes dernek başkanları Türkiye ve yurt dışından gelen binlerce Çerkes katıldı.
Etkinlikte ilk olarak konuşan Orhanlı Çerkes Kültür Derneği Başkanı Mehmet Aydemir, 13 yıl aradan sonra düzenledikleri etkinlikte kültürlerini gelecek nesillere aktarmak istediklerini söyledi. Aydemir, “6 aylık bir derneğiz. Orhanlı Çerkes Festivali bizim ilk faaliyetimiz. Etkinliğimiz 2000 2003 yılları arasında şıpsi etkinliği adı altında yapıldı. 13 sene aradan sonra etkinliğimizi fetival olarak yapıyoruz. Fetivaldeki amacımız Çerkes kültürünü yaşatmak gelecek kuşaklara taşımaktır. Fetivalimize Ankara’dan gelen Badin Müzik Grubu İstanbul’dan gelen Gınni Müzik Grupları bizlerle olacaklar.
Gelen ekipler gelecek kuşaklara kültürümüzü taşımak için oyunlarımızı sergileyecekler. Stantlarımızda çerkes peyniri, haluj, şipsi gibi kültürümüz yanı sıra kültürel ürünler satılaığı stantlar olacak. Çerkes kültürünü gelecek kuşaklara yansıtmamızda sponsor olarak bize destek olan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur, Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Kültür Turizm Bakanlığı, Kepsut Belediye Başkanı İsmail cankul’a teşekür ederim. Festivalimize Türkiye’den tüm Çerkesler ve Çerkes köylerinden ve Balıkesir halkından katılım olacak. yaklaşık 10 bin 15 bin katılım olacak” dedi
Daha sonra konuşan Orhanlı Mahallesi Muhtarı Halis Cemal Albayrak “Festivalimizi 10 yıldan beri çeşitli nedenlerden dolayı yapamadık. Kurduğumuz dernekle bu festivali canlandırma kararı aldık. Festivalimizi yapmamızın amacı kültürümüzün devamı ile arkamızdan gelen nesle bunu aşılamak. Fetivali yapmakta Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Edip Uğur’a ve Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’na teşekkür ediyorum.
Burası köyümüzün düğünlerini yaptığımız bir mesire alanında kurulan stantlarda yöresel lezzetlerimizi gelen konuklarımıza tattırıyoruz” şeklinde konuştu.
Festivale katılan Kepsut Belediye Başkanı İsmial Cankul, ise “Anadolu toplaklarda azınlık olarak görmedik. Biz göç eylediğimizden beri bu ülkenin her derdiyle derlendik. Misaki Milliye sınırları içinde ihanet etmedik. Bu ülke içi şehitler verdik. gerektiğinde taşın altına elimizi koyduk. İnşallah bu etkinlik her yıl devam eder” dedi
Altıeylül Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da “Bu tür etkinlikler kolay yapılan işler değil. bunun altında emek ve alın teri var. Genç muhtar ve dernek başkanı bu işi uyumadan azimle çalışarak başardılar. Bizlerde onların arkasında olduk. Çerkes kültürüne gönül verenler burda. Osmanlıyı Osmanlı yapan tüm kültürlere sahip çıkıyoruz. Sevgiyi, saygıyı, sadakatı, birliğimizi, beraberliğimizi gelecek nesillere aktarmalıyız. Bu etkinliğin her yıl büyüyerek devam etmesini temenni ediyorum” dedi.
Festivale katılan müzik gruplarının gösterileri izleyenlerden tam not aldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1