EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalıkta Tatilcilerin Gözdesi ‘Mavi Tur’ Oldu

Ayvalıkta Tatilcilerin Gözdesi ‘Mavi Tur’ Oldu
16 views
11 Temmuz 2016 - 11:01

Ayvalık ilçesinde; tekneyle çıkılan günübirlik ada turlarına bu yıl Ramazan Bayramı nedeniyle tatilcilerin rekor seviyede ilgi gösterdiği belirtiliyor.
Türkiye’nin coğrafi olarak en büyük doğal parkı konumundaki Ayvalık adaları Tabiat Parkı bünyesindeki irili ufaklı 22 adaya yönelik geziler tatilcilerin gözdesi olması ise gezi teknesi sahiplerini oldukça memnun ediyor.
Turizm sezonu süresince; her gün saat 11.00 ile 18.00 saatleri arasında gerçekleştirilen günü birlik turlarda Ayvalık’ın bakir adaları; Maden, İncirli, Kara Ada, Güneş Adası, Çıplak Ada, Melina, Ortunç Koyu, Pınar adasının adeta birer akvaryum görünümündeki koylarında denize görebilme fırsatı bulan tatilciler, Ayvalık’ın kendine has papalina yada sardalye balığı, salata ve karpuzdan oluşan menülü öğle yemeği ikramıyla doyasıya karınlarını doyurabiliyor.
Ayvalık Deniz Taşıyıcıları Kooperatifi’nin 18 adet; ilçenin denizcililik turizminin mimarları Eşref, Fatih, Ali, Ahmet Jale’ye ait 17 adet olmak üzere Sarımsaklı ve Cunda Adası’nda turlara çıkan girişimcilere ait toplam 60 civarındaki irili ufaklı 60 ile 450 kişilik yolcu kapasiteli gezi teknelerinde 35-40 lira karşılığında bu eşsiz seyahate çıkmak isteyen tatilcilerin bu bayram Ayvalık Adalarına adeta akın ettiği bildirildi.
Her yıl yaz sezonlarında günlük ortalama 3 ile 4 bin kişinin adalara götürülmesine karşın bu yıl sadece Ramazan Bayramı’nın ikinci gününde 5 binin üzerinde tatilcinin adalar turuna katıldığı belirtildi.
Konuyla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Ayvalık’ta ilk kez adalar turu sektörünü başlatmasıyla tanınan Eşref Jale, “Bu yıl 9 günlük Ramazan Bayramı ile başlayan Ayvalık’taki turizm sezonuna, Ayvalık’ın adalarına yönelik hiç beklemediğimiz yoğun bir taleple karşılaştık. Ben 35 yıldır Ayvalık’ta adalar turu yapmaktayım. Ayvalık’ta adalar turlarını ilk başlatan birisi olarak, bunca yıldır görmediğim bir olaydır bu durum. Bizim bünyemizde 16 adet gezi teknemiz var. Ramazan Bayramında adalara üç kez çıkan tekne sayısı parmakla gösterilecek kadar azdı. Ama bu bayram kapasitenin yüzde 60’ıyla çalışırken, bu seviyenin çok üzerine çıkarak Ayvalık adalarına yolcu taşıdık.” dedi.
Ayvalık Deniz Taşıyıcılar Kooperatifi 2. Başkanı İsmail Duman da, kooperatif bünyesindeki gezi teknesi sahipleri ve çalışanlarının Ayvalık Adalarının güzelliklerinin bilincinde olarak yaptıkları işe saygı duyarak ve işlerine sahip çıkarak bu başarıyı elde ettiklerini savunarak, “Çok uzun yıllardır yaptığımız işle Ayvalık’ımızın adalarını ziyaretçilerimize tanıtmaya çalışıyorduk. Bu yoğun ilgiyi adalarımıza çekmemizdeki gerçeğim; adalarımıza iyi bakmamız, işimizi çok iyi sahiplenmiş olmamız, gelen konuklarımıza iyi davranmamız sonucunda bu yönde harcadığımız performansla bu yıl adalara olan tur ve vatandaşların ilgisinin rekor seviyede arttığına inanıyorum” diye konuştu.
Ayvalık Deniz Taşıyıcıları Kooperatifi Başkanı ve gezi teknesi sahibi Ahmet Kemer ise; “Kooperatifimizin irili ufaklı 18 adet gezi teknesi var. Bu yıl sadece kendi teknelerimizde Ramazan Bayramının ikinci günü 2 bin 500 kişiyi aşkın kalabalık bir ziyaretçi topluluğuyla adalar turları gerçekleştirdik. Turlarımıza katılan herkes turdan memnun döndü. Ben bu yılki yoğunluğun Ayvalık Belediyesi ile Ayvalık Turizm Geliştirme Alt Yapı Hizmet Birliği’nin(AYTUGEB) Ayvalık için gerek yurt içinde gerekse yurt dışı fuarlarda gerçekleştirdikleri yoğun tanıtım çalışmalarının meyvelerini vermeye başlaması anlamına geldiğini düşünüyorum” dedi.
Günlük kişi başı 40 lira karşılığında adalar turu yaptıklarını kaydeden Ahmet Kemer, “Biz teknelerimizde taze sardalye yada papalina balığı, salata ve karpuzdan oluşan menüyü sınırsız olarak müşterilerimize veriyoruz. Her yolcu doyuncaya kadar bu menüyü yiyebilme hakkına sahip.” ifadelerini kullandı.
Ayvalık’ı ziyaret eden her turistin mutlaka ilçenin irili ufaklı birbirinden güzel adalarını görmeleri ve mutlaka bu adalara ait adeta her biri büyük birer akvaryum konumundaki koylarından yüzmeleri gerektiğine işaret eden Kemer, “Bu koylardaki deniz pırıl pırıl ve tertemiz. Ayvalıktaki adalar turlarına katılan her turist yıllarca bu turda yaşadıklarını unutamıyor ve yeniden Ayvalık’a gelerek bu turlara katılabilmek için kış mevsimi boyunca sabırsızlanıyor. Gittiği yerlerde adalar turu başta olmak üzere Ayvalık’ın güzelliklerini saya saya bitiremiyor ve böylelikle ilçemizin gönüllü turizm elçiliğini bir anlamda üstlenmiş oluyor” dedi.

“GEZİ TEKNELERİ AYVALIK VE CUNDA ADASI’NIN TANITIMINA BÜYÜK DESTEK VERİYOR”
Ayvalıklı gezi teknelerinin başta Cunda Adası olmak üzere ilçenin tanıtımına çok büyük katkılarının olduğunu vurgulayan Ahmet Kemer, buna karşın Ayvalık esnafının gezi teknelerinin binlerce turisti denize götürerek, ilçedeki ekonomik dolaşıma ket vurduğunu düşünmesinden de duyduğu üzüntüyü ifade etti.
Kemer şunları söyledi; “Oysa gerçekte bu böyle değil. Biz Ayvalık’ı ve Cunda’yı özellikle de Cunda Adasının tanıtımında ve ada esnafının ekonomik kazanç sağlamasında Ayvalık Deniz Taşıyıcıları Kooperatifi bünyesindeki gezi teknelerinin çok büyük payı var. Çünkü bizler; Dikili’den, Bursa’dan, Balıkesir’den, Manisa’dan kısacası tüm çevre il ve ilçelerden insanlar sadece adalar turu için Ayvalık’a geliyor. Ayvalık’a gelen yerli ve yabancı turistler adalar turuna katıldıkları zaman o adaların eşsiz güzelliklerine kapılıp, adeta büyüleniyorlar. Bu yüzden de biz; Ayvalık’ın anlatılamayacağını sadece yalanması gerektiğine inanıyoruz” diye konuştu.
Ahmet Kemer, kooperatiflerinin bünyesinde 18 adet gezi teknesinin bulunduğunu bunun dışında Ayvalık’ta diğer Jale turizm ve diğer firmaların yanı sıra Sarımsaklı ve Cunda Adası’ndaki gezi teknelerinin 60 civarında olduğunu ve bu teknelerin sadece bu bayram her gün yaklaşık 5 ile 6 bin civarında yerli turisti adalara taşıdığını da sözlerine ekledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1