EGE GÜNDEM GAZETESİ

Sarımsaklı Sarımsaklı Olalı Böyle Kalabalık Görmedi

Sarımsaklı Sarımsaklı Olalı Böyle Kalabalık Görmedi
21 views
08 Temmuz 2016 - 11:36

Ayvalık ilçesinin 17 kilometrelik plajlarıyla dünyaca ünlü Sarımsaklı, tarihinin en büyük kalabalığını bu Ramazan Bayramında ağırladı.
Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar doğrultusunda Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması sonucunda önceki yıllarda Akdeniz sahilleri yerine Ege sahillerini tercih eden tatilciler, Ayvalık’ın Sarımsaklı Plajlarına akın etti.
Sarımsaklı sahilindeki otellerin yüzde 100 oranında dolması nedeniyle tatile gelen vatandaşlar gecelik konaklamalarını ev pansiyonculularında buldu.
Sarımsaklı’daki pansiyon ve günlük kiralık evlerin fiyatlarının 300 ile 500 lira arasında kiralanması nedeniyle birçok Sarımsaklı sakininin kendi evlerini bile günlük kiraya verdikleri ve geceyi Sarımsaklı plajlarında kumsalda geçirmeyi tercih ettikleri öğrenildi.
Kış mevsiminde 65 bin nüfusa sahip Ayvalık’ın en büyük mahallelerinden biri olan Küçükköy’e bağlı Sarımsaklı mevkiinde bayram nedeniyle nüfusun 300 bini aştığı tahmin edilirken, bölgede cadde ve sokaklarda trafik tam anlamıyla kilitlendi.
Sarımsaklı ana arteri üzerinde park etmek zorunda kalan binlerce araç, yaya ve diğer araçlara adeta geçit vermeyince trafik akışında tam anlamıyla keşmekeşlik yaşandı.
Hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi sonucunda serinlemek isteyen tatilciler Sarımsaklı Plajlarına akın etti. Ancak bölgedeki turistik işletmeler ve ihale usulüyle plajlarda şezlong ve şemsiye kiralaması yapanların bayram nedeniyle fiyatlarını fahiş rakamlara çıkarması ise tepki çekti.
Sarımsaklı Plajlarında halk için ayrılan Halk Plajları’nı da işletmelerin şemsiye ve şezlonglarla işgal etmesi tatilcileri çileden çıkardı.
Binlerce tatilcinin günlük ihtiyaçlarını sahil bandında bulunan kafe, restaurant ve seyyar satıcılardan temin ettiği gözlenirken; küçük bir pet şişe suyun bile bazı işletmelerde 2 ile 3 lira arasında satışa sunulması ‘fırsatçılık’ olarak nitelendirildi.
Sarımsaklı’da bayram nedeniyle nüfus oranının yaklaşık 250 kat artması bölgedeki ev ve işyerlerinde su kesintilerinin yaşanmasına neden oldu. Aşırı su tüketimi nedeniyle Sarımsaklı’daki apartman ve işletmelerin 2. ve 3. katlarına şebeke suyu tazyiki yapılamadığı için bu katlarda susuzluk sorunu yaşandı.
Bölgede gece gündüz hummalı çalışmalar yaparak tatilciler ve belde sakinlerinin can ve mal güvenliğini sağlamaya çalışan jandarma ekipleri asayiş açısından bölgede cinsel taciz, hırsızlık, cinayet ve benzeri olayları yaşanmadı.
Sarımsaklı’da gece saatlerinde ise hareketlenen eğlence sektörü gençlere unutamayacakları anıları yaşatırken, tatil için bölgeye gelen orta yaşlı tatilciler ise gecenin büyük bir bölümünü kumsala serdikleri kilimler üzerinde eş-dost bir araya gelerek vakit geçirmeyi tercih etti.
Tatilcilerin Küçükköy Spor’un bu yıl ilk kez turizmin hizmetine soktuğu 4 tekerlekli bisikletler, faytonlar ile kumsalda bulunan atlarla tatilin tadını çıkardı.
Ayvalık Turizm Tanıtma Derneği Başkanı Ümit Özgültekin, geçen yılda benzeri kalabalığın olduğunu ancak bu yıl Bakanlar Kurulu kararıyla tatilin 9 güne çıkarılması sonucunda böylesi bir yığılmanın olduğunu vurgulayarak, Ramazan Bayramı ile birlikte başlayan Ayvalık ve Sarımsaklıdaki doluluk oranının mevcut rezervasyonlara bakıldığında Temmuz ve Ağustos ayları sonuna kadar aynı yoğunlukta seyredeceğini söyledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1