EGE GÜNDEM GAZETESİ

Midilli Adası’na Rekor Geçiş

Midilli Adası’na Rekor Geçiş
23 views
08 Temmuz 2016 - 11:35

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinden komşumuz Yunanistan’ın Midilli Adası’na Ramazan Bayramı nedeniyle geçişler arttı.

Ekonomik sıkıntılarla boğuşan Yunanistan’ın Midilli Adası’ndaki turistik işletme ve eğlence sektörü temsilcilerinin Türk müşterileri adaya çekebilmek için yaptıkları reklam kampanyaları sonucunda 9 günlük Ramazan Bayramı tatilinde Midilli’ye olan talep arttı.
Özellikle bayramın ikinci günü tatilini Yunanistan’ın Midilli Adası’nda geçirmek isteyen vatandaşların Ayvalık Deniz Hudut Kapısı önünde oluşturdukları yüzlerce metre uzunluğundaki kuyruk araç trafiğinin yoğun olduğu Atatürk Caddesine taştı.
Ayvalık-Midilli arasında feribot seferleri düzenleyen turizm acentelerinin ek seferler düzenlemek zorunda kaldıkları yoğun talebe rağmen söz konusu geçişlerin geçtiğimiz yıllara nazaran yüzde 25 oranında az olduğuna dikkat çeken firmaların yetkilileri ‘Buna da şükür’ dedi.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Çanakkale-Edremit Körfezi Sorumlusu Yönetim Kurulu Üyesi ve Sezek Turizm Seyhatat Acentesi Sahibi Alp Sezek, geçtiğimiz yıla göre Ayvalık’tan, Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçişlerde azalma olduğunu belirterek, “Ama buna karşın Ayvalık’a gelen yerli turist sayısında ise büyük oranda çoğalma var diyebilirim. Bu zaten ilçedeki araç yoğunluğu ve otellerdeki doluluk oranından belli. Her yıl Ayvalık turizmine yatak ilavesi yüzde 25-30 civarında oluyor. Şu anda Ayvalık’taki hiçbir otelde yer yok. Ama buna rağmen Milli geçişlerinde son üç yıl baz alınacak olursa yüzde 25 civarında düşüş var. Bu durum ise Yunanistan’ın Türk turistlere uyguladığı vize uygulamasından kaynaklanıyor. Vize alınma süresi oldukça uzun bir zamanı kapsayabiliyor. Kapıda Vize uygulaması ise yeni başladı ve bu da uzun sürebiliyor. Bunun yanı sıra Yunanistan ve Midilli Adası eskisi kadar ucuz değil. Yunanistan’da da ekonomik kriz nedeniyle KDV ve vergilerde artış olduğu için bu düşüşün yaşandığını düşünüyorum” dedi.
Ayvalık Deniz Hudut Kapısı’ndan Yunanistan’ın Midilli adasına geçişlerde bu yıl Ramazan Bayramı tatilinin 9 güne çıkarılması nedeniyle oldukça yoğun bir hareketliliğin yaşandığını vurgulayan Jalem Seyahat Acentesi Sahibi Eşref Jale ise; “Hatta bana göre son üç yılın en fazla geçişlerin olduğu bir bayramı yaşıyoruz. Bayram nedeniyle her gün bin ile bin 200 kişi arasında geçiş oluyor. Bayramın ilk günü bu geçiş sayısı daha fazlaydı. Bugün oldukça yoğun. Buna karşın Midilli’den dönüşlerde de çok ciddi bir yoğunluk yaşıyoruz. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki; şu anda Midilli-Ayvalık arasındaki geçişler bizi memnun edici boyutta. Ama genelleme yapacak olursak, bu yıl bu geçişlerde yüzde 25 ile yüzde 30 civarında bir düşüş var. Son 5 yıllık periyoda bakıldığında bu düşüşü görebilmek mümkün. Ama bu bayram bu düşüşün aksine epey yukarıya çıkış var. Şu anda diğer bayramları aratmıyor. Hatta geçen yıla kıyasla bu bayram yüzde 5’lik bir yükseliş var. Midilli’den dönüşlere de ek seferler düzenledik. Son 10 gündür bu yoğunluk hat safhada. Geçtiğimiz yıllardaki 4-5 günlük bayramlarla kıyaslandığında bu yıl Ramazan Bayramı’nın 9 güne çıkarılması hepimizin yüzünü güldürdü. Bu yüzden de hemen hemen her gün Ayvalık’tan Midilli’ye yüklü olarak gidiyor feribotlarımız” diye konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1